«Ужгород» далі публікує інтерв’ю з членами оновленого виконавчого комітету Ужгородської міської ради. На черзі – розмова з учителем інформатики й успішним головою одного з ОСББ міста Іваном Пайдою.
– Іване, як Ви пройшли до виконкому?– Після революції, як відомо, спершу готувалися списки всіх, хто хотів увійти до складу виконкому, а потім той список «вичищався»: обговорювалося, хто і чому має бути в остаточному варіанті. У процесі цього моє ім’я зі списку зникло, але потім представниця студентства Надія Вац відмовилася і вирішено було внести мою кандидатуру – як представника голів ОСББ міста.
– Для чого Вам членство у виконкомі?– Розумієте, багато років працюючи в об’єднанні співвласників будинку, я постійно стикався з проблемами, які могла б розв’язати міська влада, але не робила цього. Впевнений, що багато хто в нашому місті розуміє, про що я кажу. Мені хотілося нарешті щось змінити. Наведу тільки один приклад. Навколо нашого будинку є прибудинкова територія. Вона належить місту, але згадують про це чиновники тільки тоді, як треба частину цієї території віддати під чергову ятку чи «наливайку». А так ми маємо цю територію і прибирати, і від снігу взимку очищати, і клумби доглядати. В інших містах України депутати вже давно проголосували за те, щоб віддати прибудинкові території у власність ОСББ без права комерційного використання, а в нас ніхто на це не погоджується. Одна з причин криється в тому, що в Ужгороді дуже мало вільної землі. Тому, якщо прибудинкові території віддадуть ОСББ, виділити ласі шматки землі під якісь будівництва буде майже неможливо.
– Як оцінюєте нинішній склад виконкому?– Мене все влаштовує. У нас є порозуміння – і це головне.
– А з депутатами є порозуміння?– З цим важче. Вони вважають, що нікому нічого не винні, хочуть – голосують, не хочуть – не голосують. Проблема ще й у тому, що більшість наших депутатів проживають не в тому окрузі, від якого обиралися. Тому й не знають про проблеми свого округу і його мешканців. От у нашому будинку досить мені проїхатись у ліфті – я вже знатиму всі новини за день: до кого приїздила вночі міліція, у кого що прорвало тощо. Так і депутат повинен щодня спілкуватися зі своїми виборцями, знати всі їхні проблеми і потреби.
– Що би Ви хотіли змінити в роботі виконавчого комітету?– Важко сказати… Мені би хотілося, щоб виконком був дієвішим. Бо чимало рішень ми ухвалюємо, але проконтролювати чи вплинути на їхнє виконання не завжди можемо. Нещодавно був такий випадок: у наш двір приїхали робітники «Закарпаттяобленерго» і почали переривати прибудинкову територію – мовляв, кабель міняють. Я питаю, чи мають вони дозвіл на земляні роботи, а вони кажуть: «Нема, але то нічого – ми заднім числом оформимо». Так вони все розрили і поїхали. А хто буде відновлювати – незрозуміло. Ми даємо дозволи на проведення земляних робіт, та чи потім відновили дорогу, чи ями просто закидали (як це часто робиться), – не знаємо. Може, варто зробити якусь електронну сторінку, де жителі міста могли б реєструватися, залишати інформацію про свою проблему, а потім відписувати: вирішила міська влада це питання чи ні.
– Розкажіть, як Вам вдалося налагодити успішне функціонування ОСББ.– Нашим ОСББ я керую з 2010 року. Спочатку це було непросто, бо багато хто не вірив, що в нас щось вийде, не вносив квартплату. Але я чітко розумів, що платити далі ЖРЕРу неможливо, бо там нічого для нашого будинку не роблять. Ви помітили, що нині в новобудовах мешканці одразу створюють ОСББ? Це розумно, бо інакше вони б років двадцять платили ЖРЕРу просто так (адже будинок новий – ремонтувати в ньому нічого не потрібно!), а потім ходили б і клянчили, аби в них відремонтували дах чи побілили під’їзд. Мешканці нашого ОСББ вносять квартплату в розмірі 90 копійок за квадратний метр житла. Ціну ми не змінювали з 2010 року. І за цей час довели: якщо не красти і використовувати гроші раціонально, – все вдасться.
– Традиційне запитання до членів виконкому – про їхні статки.– Ми з дружиною і сином живемо з батьками у звичайній квартирі. Маємо автомобіль «ВАЗ» 2005 року випуску. Бізнесом не займаюся, торговими чи офісними приміщеннями не володію.
БіографіяНародився 21 жовтня 1982 року в селі Пацканьові Ужгородського району. Закінчив ЗОШ № 6 м. Ужгорода. Навчався у ПТУ № 19 за спеціальністю «оператор ЕОМ», після цього продовжив навчання на фізичному факультеті УжДУ. Має другу вищу освіту за спеціальністю «Банківська справа». Також навчався в аспірантурі УжНУ на кафедрі педагогіки та психології. Працює в НВК «Гармонія» учителем інформатики. Голова ОСББ на пр. Свободи, 54. Одружений, виховує однорічного сина.
Тетяна Літераті