Із нагоди 25-річчя підписання угоди між містами-побратимами –Ужгородом і німецьким Дармштадтом днями активісти нашого міста зібралися обговорити новий етап співпраці – реалізацію спільних проектів. Для цього в обласному центрі Закарпаття планують створити громадську організацію «Партнерське об’єднання Дармштадт-Ужгород», діяльність якої має бути спрямована на поглиблення співпраці між містами-партнерами у різних сферах: освіти, молоді, спорту, екології, економіки тощо.
У понеділок увечері в ресторані «Emigrand» відбулася зустріч ужгородців із представниками Дармштадта. Такий формат заходу обрали, щоб сприяти невимушеній та дружній атмосфері, адже, за словами ініціаторів, представники влади є активними та часто беруть участь у подібних зустрічах, метою ж цієї було почути думки інших містян.
Куратором заходу був Мартін Ройтер, який є консультантом з питань партнерства і комунікації між Дармштадтом та Ужгородом. Він поділився власним досвідом проживання в обласному центрі Закарпаття та розповів про програму, за якою працює в Ужгороді. Представили аудиторії і гостей із Дармштадту, які приїхали розповісти про партнерські зв’язки, які практикують у Німеччині.
Зокрема, Ульріх Віссманн, координатор ГО «Німецько-українське коло друзів», яка займається комунікацією не лише міст-побратимів, а й країн у цілому, розповів про свої спостереження. Акценти співпраці зазвичай роблять на чотирьох основних аспектах: комунальні підприємства, екологія, соціальний розвиток, громадянське суспільство.
Ульріх Віссманн поділився думкою про необхідність створення подібної організації в Ужгороді: «Справжнє партнерство має бути не тільки на рівні влади, а й на рівні громадських зв’язків. У нас є різний досвід у сферах економіки, соціальному напрямку, культурі, спорті тощо. Сподіваємося, така організація буде пунктом, де всі охочі зможуть отримати інформацію відповідно до різних груп інтересів».
Німецькі гості висловили бажання створити в Ужгороді центр під назвою «Дармштадтський дім», який фінансувала б влада міст-побратимів, запропонували шукати і спонсорів. За словами Мартіна Ройтера, у зв'язку з непростою ситуацією в Україні, влада Німеччини вважає, що покращення зв’язків між країнами, зокрема й містами-побратимами, є моментом комунікації для налагодження нових контактів. Прикладом вдалої співпраці спікер назвав «Нюрнберзький дім» у Харкові, на базі якого діє масштабна мовна школа.
Мартін Ройтер однією із подальших сфер партнерства запропонував обрати спорт. Також відзначив активізацію процесу співпраці, зокрема, цей факт підтверджує участь ватерпольної команди «Динамо» з Ужгорода на змаганнях у Дармштадті, був проект і по молодіжному обміну, виступ Дармштадтського молодіжного симфонічного оркестру в Ужгороді до Дня Незалежності.
Дмитро Мірошніков, головний спеціаліст відділу культури управління у справах культури, сім, молоді та спорту Ужгородської міської ради, запропонував до наступної зустрічі підготувати перелік німецьких фондів, які могли б сприяти проектам організації: «Це було б корисно і для громадського сектору, і для реалізації спільних ініціатив».
Крім того, депутат міськради Микола Сюсько запропонував у співпраці акцентувати увагу на сильних сторонах обох міст. Він зауважив, що громадська активність Ужгорода в певних аспектах є унікальною для всієї України. Наприклад, це стосується «Проекту 1930» зі збереження пожежних гідрантів – унікального атрибуту міського середовища.
ГО «Партнерське об’єднання Дармштадт-Ужгород» планують створити вже наступного року. Наразі ж ініціатори закликають активних ужгородців зголошуватися, ділитися ідеями та відвідувати подібні зустрічі. Стежити за розвитком структури можна в однойменній групі в соціальній мережі «Фейсбук».
Ужгородська міська рада