Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Битва за Єрусалим. Ісламський світ відповів Трампу

15 грудня 2017 р., 08:52

Мусульманські країни зібралися на саміт, щоб визнати Єрусалим столицею Палестини.

У Стамбулі пройшов позачерговий саміт Організації ісламського співробітництва, на якому Східний Єрусалим визнали столицею Палестини і закликали інші країни зробити так само.Ініціатором саміту став президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який вважає, що світ має визнати палестинську державу.Після визнання американським президентом Дональдом Трампом 6 грудня Єрусалима столицею Ізраїлю на Близькому Сході стало ще більш неспокійно.З тих пір ісламський світ загрожує Америці днями гніву, а Ізраїлю - знищенням.Корреспондент.net розбирався, як розвивається новий конфлікт навколо Єрусалима.

Мусульманські країни проти ТрампаУ відповідь на визнання США 6 грудня всього Єрусалима столицею Ізраїлю лідери мусульманських країн визнали східну частину міста столицею Палестини.Таке рішення було прийняте в середу, 13 грудня, на надзвичайному саміті Організації ісламського співробітництва, яка об'єднує 57 мусульманських держав.Згідно з підсумковим комюніке, Східний Єрусалим, який у документі названо по-арабськи Аль-Кудс, визнається окупованою столицею незалежної Палестини.Лідери мусульманських країн закликали всі країни світу визнати незалежність Палестини. Для цього вони готові прийняти будь-які юридичні і політичні заходи, аж до запиту в Радбез ООН.Ердоган скликав позачерговий саміт організації, щоб сформулювати єдину реакцію мусульманського світу на рішення Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і перенести туди посольство США.На відкритті саміту учасники перед підписання підсумкової заяви посипали гнівними промовами на адресу Ізраїлю і США.

Лідер Палестинської автономії Махмуд Аббас закликав всі країни світу відмовитися від визнання Ізраїлю незалежною державою і, навпаки, визнати Палестину в кордонах 1967 року.Палестина є частково визнаною державою: 136 держав - членів ООН визнають її незалежність. Не визнають Палестину переважно країни Західної Європи і Північної Америки. Серед них три з п'яти членів Радбезу ООН: Велика Британія, Франція і США.Незалежність Ізраїлю визнає 161 країна, які входять в ООН (окрім більшості мусульманських країн, а також КНДР). Разом в ООН входять 193 держави.Рішення Вашингтона перенести посольство в Ізраїлі в Єрусалим - це, з точки зору Ердогана, винагорода ізраїльтянам за політику терору щодо палестинців. Уже вдруге за кілька днів турецький лідер називає Ізраїль терористичною державою."Цей крок президента США є спробою покарати палестинський народ, який десятиліттями протистоїть окупаційній політиці Ізраїлю. Ізраїль - держава, яка проводить політику терору. Військові-терористи хапають дітей і відправляють їх до в'язниці", - обурювався турецький лідер.Після рішення Трампа Палестину накрила хвиля протестів. У підсумковому документі Організації ісламського співробітництва зіткнення називаються справедливою ​​боротьбою палестинського народу і обіцяється матеріальна, технічна і гуманітарна підтримка арабам на окупованих Ізраїлем територіях Палестини.

"Якщо США не відкличуть незаконне рішення, то вони будуть нести відповідальність за його наслідки. Рішення США означає порушення прав палестинського народу. Ця країна мусить припинити посередницьку роль у палестинсько-ізраїльському конфлікті", - пригрозили в документі.Наступного дня після заяви Трампа голова правлячого в секторі Гази ісламістського угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія закликав до початку нової інтифади (прагнення до знищення Ізраїлю)."Ми маємо розпочати інтифаду перед обличчям сіоністського ворога. Вона не припиниться аж до звільнення Єрусалима і Західного берега", - заявив Ханія.Тоді ж ХАМАС оголосила день гніву - розпочалися масові протестні акції палестинців, сталися зіткнення демонстрантів з ізраїльськими військовослужбовцями.8 грудня з сектора Гази по Ізраїлю були запущені ракети - Ізраїль у боргу не залишився і атакував військові об'єкти в секторі Гази. 

У результаті загинули двоє палестинців, десятки осіб отримали поранення.Напередодні саміту Організації ісламського співробітництва в Стамбулі ХАМАС офіційно оголосила про початок третьої палестинської інтифади.Війна за Святу землюПитання про статус Єрусалима - одне з ключових і найгостріших у палестинсько-ізраїльському конфлікті. У цьому місті знаходяться святині, важливі як для християн і мусульман, так і для іудеїв.У період між світовими війнами на території сучасного Ізраїлю діяв так званий британський мандат у Палестині. На початку 20-го століття на палестинські території переселилися близько 100 тис. євреїв.Британський мандат передбачав, що в перспективі там буде створений національний дім для єврейського народу. 

Однак приплив євреїв викликав невдоволення місцевих арабів, що призвело до бунтів.Через це Велика Британія на деякий час обмежила міграцію євреїв. Частину території, на якій мала утворитися єврейська держава, віддали під створення Трансйорданії (зараз - Йорданія).Проте міграція відновилася. До Другої світової війни Єрусалим був населений переважно євреями.До 1947 року напруженість всередині регіону наростала, і Лондон відмовився від мандата, визнавши, що не може знайти рішення для створення єврейської і арабської держав на цій території.29 листопада 1947 року ООН визначила особливий статус Єрусалима: було прийняте рішення віддати місто під міжнародний контроль з огляду на мусульманські, християнські та іудейські святині в місті.З тих пір жодна держава не визнає Єрусалим нічиєю столицею, іноземні посольства розташовані в Тель-Авіві.Ізраїль оголосив про своє створення 14 травня 1948 року. Наступного дня після цього відразу п'ять арабських держав - Сирія, Єгипет, Ліван, Ірак і Трансйорданія - оголосили новому сусіду війну, розв'язавши в такий спосіб перший арабсько-ізраїльський конфлікт.

Унаслідок першої війни Єрусалим виявився розділеним на дві частини, проте в 1967 році, після Шестиденної війни, Ізраїль взяв під свій контроль і східну частину міста.Влада Ізраїлю наполягає на тому, що Єрусалим є єдиною і неподільною столицею країни. Однак палестинці вважають, що Східний Єрусалим має стати столицею майбутньої палестинської держави.У 1980 році Ізраїль проголосив Єрусалим своєю столицею. Радбез ООН засудив дії Ізраїлю і прийняв резолюцію, у якій звинуватив країну в порушенні міжнародного права. США тоді утрималися від голосування.Однак американським конгресом у 1995 році був прийнятий закон про перенесення посольства США в Єрусалим. При цьому ще в 1989 році Америка за один долар за рік на 99 років орендувала в ізраїльської влади ділянку землі під майбутнє посольство в Західному Єрусалимі.Сам Трамп ще під час своєї передвиборної кампанії виступав за перенесення посольства в Єрусалим.

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp