У Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая презентували виставку робіт класиків закарпатської школи живопису. Майже всі представлені твори – з музейних фондів, одну ж роботу надали з приватної збірки й експонується вона вперше.
Експозиція презентує глядачам все багатство та розмаїття закарпатської школи живопису, тут представлені твори класиків від Бокшая та Ерделі до Кашшая. «Ми прагнули сповна проілюструвати й репрезентувати мистецтво Закарпаття, – розповідає мистецтвознавець Олена Приходько. – Для цього дібрали твори засновників закарпатської школи живопису та їхніх безпосередніх послідовників. Старалися представити творчість кожного автора якомога ширше, щоб можна було зрозуміти, в якій манері, якому стилі працював той чи інший митець у різні періоди. Так глядач зможе собі уяснити повну картину становлення і розвитку традиційної живописної школи нашого краю – від фундаторів до їхніх послідовників».
Виставка побудована таким чином, що першими глядача зустрічають довоєнні автопортрети корифеїв закарпатської школи живопису – Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі. Вся зала, власне, присвячена їхній творчості – тут представлені твори різних років, починаючи від 1920-х до кінця 1960-х.
У наступних залах можна оглянути роботи першої ґенерації послідовників Бокшая та Ерделі: А. Борецького, В. Габди, Г. Глюка, А. Кашшая, Е. Контратовича, А. Коцки, Ф. Манайла, З. Шолтеса. Варто додати, що презентовані тут і дві скульптури Василя Свиди. Цікаво, що це не звичні й так широко відомі глядачу роботи з дерева, а майоліка.
«Ми хотіли показати кераміку Свиди, з якою він вдало працював на початку творчого шляху. Ці роботи експонуються дуже рідко, тож це ще одна причина завітати на нашу виставку», – зауважує Олена Приходько.
Загалом експозиція налічує близько 60 робіт – мальовничих закарпатських пейзажів, натюрмортів, портретів та жанрових сцен. Організатори впевнені: і найширшому колу глядачів, і всім поціновувачам мистецтва цікаво буде порівняти творчість кожного автора, простежити його становлення та творче зростання.
Виставка «Мистецтво Закарпаття 1948 – 2018 рр.» присвячена 70-літтю музею і триватиме до 31 серпня 2018 року.
Текст: Ксенія Шокіна Фото: Наталія Павлик Культурно-мистецька фундація