У неділю (2.09) в Рахові пройшов ХVІIІ гастрономічний фестиваль-ярмарок «Гуцульська бриндзя» – найбільше гастрономічне свято краю, яке й цього року втілило кілька рекордів та новацій. Велелюдна хода в супроводі трембітарів, троїстих музик, кінної групи та вівчарів пройшла від центру міста відновленим після негоди мостом до головної сцени свята в амфітеатрі «Буркут». Тут у присутності кількох тисяч гостей фестивалю Геннадій Москаль відкрив першу бербеницю з молодою бриндзею. – Я радий вітати всіх вас у прекрасному гуцульському Рахові на єдиному в Україні фестивалі, який присвячений вівчарям і приурочений їхньому поверненню з полонин, – зазначив голова ОДА. – Сьогодні «Гуцульська бриндзя» вже зустрічає своє 18-річчя. Фестиваль, який вважається найкращим на Закарпатті, не проводився тільки один раз – у 2014 році. Скажу, що навіть у ті важкі часи під час проведення Антитерористичної операції, ми не скасовували на Луганщині важливі для людей культурно-мистецькі заходи.
Ось чому потужна злива, яка накрила Рахів два тижні тому, не могла бути причиною скасування чи перенесення «Гуцульської бриндзі». Шановні вівчарі, яким присвячене сьогоднішнє свято, хочу побажати, щоб ваша праця, якій багато хто з вас присвятив усе своє життя, була вам у задоволення. Щоб її цінували, і щоб вона приносила гарні прибутки. Щоб традиції вівчарства, які закладені на Рахівщині багато століть тому, ви зберігали і розвивали. А гостям фестивалю щиро бажаю смачної бриндзі й гарного відпочинку! Голова облдержадміністрації також подякував усім, хто ліквідовував наслідки негоди й готував місто до фестивалю, зокрема, Рахівській райдержадміністрації, Рахівському лісгоспу, Держслужбі з надзвичайних ситуацій, простим рахівчанам. Цього року до Рахова на фестиваль приїхали тисячі гостей – це і туристи, які відпочивають на Закарпатті, і гості із сусідніх областей та з закордоння.
Виробників унікального продукту – овечої бриндзі, яка першою серед українських продуктів претендує на отримання європейської марки географічного зазначення, – приїхало на фестиваль близько п'яти десятків. Вони привезли до Рахова 12 тонн бриндзі. – Я у захваті від рівня професіоналізму в організації цього свята й ентузіазму учасників, – наголосив під час відкриття свята керівник сектору сільського господарства Представництва Європейського Союзу в Україні Бен Крістіан Хелл. – Високогірний карпатський сир-бриндзя – це той продукт, що має економічний потенціал і значення для розвитку традиційного ремесла, яке передається з покоління в покоління. Підтримка і популяризація його виробництва – це велика справа! Цього року на фестивалі вперше провели конкурс на найкращу гуцульську овечу бриндзю за участі французьких, італійських та вітчизняних експертів. На їхній розсуд було представлено 13 зразків: дев'ять молодих цьогорічних сирів і чотири минулорічних витриманих.
Перемогу в конкурсі здобули виробники із Лазещини, Чорної Тиси та Рахова. До речі, за словами виробників і продавців, ціни з минулого року на головний продукт фестивалю майже не піднімали. Відтак, вартість кілограму справжньої гуцульської бриндзі коливалася в межах 90-150 гривень. Культурну програму свята склали експозиції виставок народних умільців краю та яскраве концертне шоу із зірковими гостями – народними артистами України Віктором Павліком і Степаном Ґіґою, заслуженим артистом України Павлом Доскочем та іншими зірками української естради. Фестиваль «Гуцульська бриндзя» вкотре продемонстрував свою автентику та колоритні традиції гуцулів-полонинників, а Рахівщина – гостинність та природну красу високогірного краю, - інформує
сайт Геннадія Москаля.