Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Міжнародний інвестиційний форум «Закарпаття – бізнес в центрі Європи» напрацював низку ініціатив щодо розвитку виноградарства та виноробства в Україні

10 жовтня 2018 р., 14:30

Міжнародний інвестиційний форум «Закарпаття – бізнес в центрі Європи» напрацював низку ініціатив щодо розвитку виноградарства та виноробства в Україні

Сьогодні, 10 жовтня, в приміщенні історичного комплексу «Совине гніздо», що в Ужгороді, відбувся міжнародний інвестиційний форум «Закарпаття – бізнес в центрі Європи», організатором якого виступили Закарпатська облдержадміністрація та Закарпатська обласна рада.

Головна тема - розвиток виноградарства та виноробства на Закарпатті.

На форум приїхали керівництво області та обласного центру, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, ділових кіл, підприємництва, депутати різних рівнів, дипломати, науковці та ін.

Серед них – в/п голови облради Йосип Борто, перший заступник голови ОДА Іван Дуран, народний депутат України Роберт Горват, а також консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Влодзімєж Сульгостовскі, Почесний консул Королівства Нідерландів у Львові Андрій Гринчук, аташе із зовнішньоекономічних питань Генерального консульства Угорщини у м.Ужгороді Беата Мюль, представник Міністерства аграрної політики та продовольства Сергій Ченуша, винороби Словацької Республік та ін.

Відкрив святкове дійство директор департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА, депутат облради Денис Ман, наголосивши на важливості визначеної для обговорення теми та висловив сподівання, що даний форум і його рекомендації помагатимуть відновленню багатої і славної історії розвитку виноградарства і виноробства Закарпаття, як і інших областей України.

- А це сприятиме тому, щоб наші консульські служби почали на офіційних прийомах замість італійського і французького вина пити закарпатські вина, - мовив Денис Ман.

Відтак до учасників форуму звернулися посадовці та запрошені. У їх виступах відзначалось, що Закарпаття є одним з чотирьох регіонів України, що мають унікальні кліматичні умови для розвитку виноградарства. Для Закарпаття ця галузь завжди була однією з пріоритетних бюджетоутворюючих галузей сільського господарства. Її вина отримували золоті нагороди на міжнародних виставках, ярмарках. Однак протягом останніх років обсяги виробництва вина зменшилися суттєво.

Іван Дуран у своєму виступі згадав сумні часи так званої антиалкогольної кампанії. Тоді за три роки на Закарпатті вирубали понад половину виноградників. Їх і досі не вдалося повністю відновити.

- Упевнений, що сьогоднішня подія стане поштовхом для покращень не лише у сфері виноробства, але й загалом в економічному кліматі Закарпаття та України в цілому , - наголосив він.

Йосип Борто від імені голови облради Михайла Рівіса, депутатського корпусу та від себе особисто щиро привітав учасників заходу, подякував усім за зусилля і бажання працювати на користь краю та всієї України. Відтак наголосив, що постійну профільну комісію з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації облради очолює досвідчений фахівець у галузі виноградарства і виноробства – голова ради директорів групи підприємств з виробництва вин Чаба Пейтер, який переймається питаннями відродження цієї життєдайної галузі. І обласна рада завжди підтримує добрі «винні» ініціативи.

Далі Йосип Йосипович розповів, що у самого висаджено 150 кущів винограду, де росте 40 сортів, то ж добре знає, яке то задоволення займатись цією справою. Та згадав свого досвідченого друга, котрий у невеликих обсягах виробляє вино, але дуже якісне і смачне. Так от, серед іншого друг сказав: «Якщо хочеш бути щасливим цілий рік – займайся виноградарством і виноробством», -мовив Йосип Йосипович.

Відтак розповів про успішне транскордонне співробітництво облради з країнами Євросоюзу та його прикордонними регіонами. Серед таких область Бач-Кішкун (Угорщина), знаменита виноградарством і виноробством. Ця область готова передати досвід у цій галузі нашим співвітчизникам.

- Під час моєї останньої робочої поїздки в область Бач-Кішкун її керівництво запропонувало: «Якщо у вас є молоді люди, бізнесмени, інвестори, котрі хочуть займатися виноробною справою, то ми готові до співпраці. Якщо є бажаючі навчатись цій справі у нас, ми також готові прийняти на дворічне безкоштовне навчання групу, якій наші фахівці передадуть досвід, навички, знання і відповідне посвідчення про навчання. Якщо захочете відправити до нас на тиждень делегацію для перейняття досвіду, ми готові і її прийняти», - наголосив Й.Борто, запропонувавши бажаючим свою допомогу.

На завершення висловив упевненість у тому, що нинішній форум дасть відповіді на питання, що потрібно зробити, аби зміцнити галузь та повернути добру славу закарпатським винам. Побажав цікавого, змістовного перебування в нашому краю та плідних успіхів у панельних дискусіях.

Присутній на форумі народний депутат України Роберт Горват був ініціатором та співавтором Закону України №2360 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України шодо розвитку виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв». У своїй промові він сказав:

-Як вихідця із Закарпаття та його патріота мене бентежить, що буде завтра із нашим краєм та Україною в цілому. Особливо в сенсі економічного розвитку, де важливою складовою є галузь виноградарства і виноробства, - мовив парламентар, наголосивши, що ухвалені нещодавно Закони в цій царині прибирають бюрократичні перепони та спрощують процедуру ліцензування. До цього, щоб отримати ліцензії на виробництво вина, доводилось зібрати більше 140 дозвільних документів з різних відомств, а це тягнулося роками. Завдяки ж оновленому законодавству, сьогодні винороби мають змогу отримати документи впродовж місяця. Отже, цей Закон –новий поштовх для розвитку галузі.

Від імені спілки приватних виноградарів і виноробів Закарпаття виступив Олександр Ковач. Він назвав форум важливим проектом. Розповів про експортні запити, якими, на його переконання, не слід перейматись, оскільки вітчизняні винороби мають попит на внутрішньому ринку, звісно, на якісну конкурентоспроможну продукцію. Подякував Роберту Горвату за лобіювання потрібних «винних» Законів, які однозначно сприятимуть народженню якісного продукту.

У виступах інших промовців також звучало чимало цікавих ініціатив.

Відтак у рамках заходу відбулися презентації відеороликів та три панельні дискусії. На одній із них обговорено: «Законодавчі можливості: вирішення актуальних питань виноробної галузі», де модератором виступив директор КП «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва "Закарпаття" Закарпатської облради Михайло Данканич. Йшлося про вдосконалення державної політики у сфері виноградарства та виноробства, традиції та напрацювання для розвитку цієї унікальної галузі, стан та перспективи державних підприємств агропромислового комплексу з виноробства, підготовку фахівці тощо. Чималу зацікавленість викликали питання: «Досвід Берегівщини: Берегівський винний Орден Святого Венцела» та « Про стан виноградарства та виноробства в Україні».

На іншій панельній дискусії під назвою: «Міжнародний досвід у виноробстві та продажах: практичні кейси», де головувала начальник відділу євроінтеграції та транскордонного співробітництва ОДА Уляна Гурчумелія, обговорено винні традиції, міжнародний досвід та міжнародна співпраця в галузі, а також міжнародний та європейський винні ринки.

На панельній дискусії «Вино та винні дегустації: як правильно сформувати туристичний продукт на прикладі Закарпаття», яку провів професор Федір Шандор, розглянуто винні теруари краю 21 століття та винні туристичні маршрути, а також досвід туроператора тощо.

Було висловлену низку слушних пропозицій, рекомендацій та думок, які після опрацювання ляжуть в основу звернення до Уряду України щодо подальших спільних дій з підтримки виноградно-виноробної галузі.

А тим часом на території «Совиного гнізда» відбувалися тематичні майстер-класи, дегустації від кращих виноробів та сироварів краю. Також спектр своїх послуг презентували банківські установи та Центр підтримки підприємництва.


Прес-служба облради

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp