Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Привітати з 73-тьою річницею УжНУ приїхали делигації з сусідньо-європейських країн

19 жовтня 2018 р., 18:30

Як проходило святкування?

 

Сьогодні, 19 жовтня відбулося урочисте засідання Вченої ради УжНУ з нагоди його 73 – ої річниці.

Розділити святкову мить цієї важливої дати прибули та виголосили вітальні промови голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс, народний депутат України Роберт Горват, перший заступник директора Національного Інституту стратегічних досліджень при Президентові України Василь Яблонський, а також депутати різних рівнів, науковці, дипломати, митці, випускники, студенти, гості та запрошені. В їх числі - військовий капелан, Народний герой України о. Іван Ісайович та воїни АТО, що навчались свого часу в стінах вишу.

На свято завітали також зарубіжні гості-колеги, серед яких - член Колегіуму ректора Карлового університету в Празі професор Ян Благослав Лашек (Чехія), професор Університету Теннессі в м. Чаттануга Джон Свонсон(США), а також делегації: Західного університету ім. Васіле Голдіша у м. Арад (Румунія), Північного університетського центру Бая Маре Технічного університету Клуж-Напока (Румунія), Полонійної Академії в Ченстохові на чолі з ректором професором Анджеєм Кринським (Польща), Повітового музею м. Сату Маре на чолі з директором Лівіу Марта та науковим співробітником Любою Горват (Румунія) та ін.

Розпочалось дійство з спогадів про славетні сторінки історії вишу та тих, хто стояв у його витоків.

Наголошувалось, що 18 жовтня 1945 року Радою народних комісарів УРСР та ЦК КП(б)У було ухвалено спільну постанову про відкриття в Ужгороді державного університету з такими факультетами: історичним, філологічним, біологічним і медичним. Першим ректором університету став Степан Добош.

Це - перший в історії нашого краю вищий навчальний заклад, що пройшов тривалий і тернистий шлях свого становлення. 73-тя річниця з дня його заснування – добра нагода осмислити пройдений шлях, оцінити наукові здобутки. Це ціла історія, яка складається з великої кількості подій, з багатьох імен. За плечима - багато перемог, труднощів та досвіду, клопітка праця поколінь викладачів та студентів, яка увінчалась визнанням високого рівня університету в Україні та за її межами.

Згадувались пророчі слова нашого земляка - знаменитого українського письменника Івана Чендея, який писав: «На сторінки історії культурного життя нашої країни золотими літерами буде записана дата відкриття державного університету (в Ужгороді)». У жовтні 1945 року вуз розпочав свою роботу з підготовчих курсів, а з 1 лютого 1946 р. за парти сіли перші студенти-168 юнаків і дівчат з різних міст і сіл України.

На сьогодні в університеті навчаються понад 14000 студентів.

Ректор УжНУ, доктор медичних наук, професор Володимир Смоланка у своєму виступі наголосив, що у день народження, у такі хвилини, як зараз, прийнято оцінювати рік, що минув, пригадувати, яким він був - успішним чи не дуже. Але також хочеться зазирнути в майбутнє, уявити, що чекає завтра, помріяти про те, як університет разом із викладачами та студентами проживе свій наступний рік. У цьому контексті він пригадав чудовий вислів Оскара Уайльда: «ніщо так не допомагає творити майбутнє, як смілива мрія».

- Чи міг хтось 5 років тому подумати, що УжНУ у 2018-му буде у рейтингах серед найкращих вишів України? Або припустити, що в розпал енергетичної кризи ми не припинимо навчання ні на день? Навіть при мінус 20, як минулої зими. Або спрогнозувати, що в найкритичніші роки, коли закарпатські школи випускали найменше учнів за всі роки незалежності, УжНУ за кількістю зарахованих першокурсників стабільно буде триматися серед кращих 15 українських університетів. Врешті-решт: чи багато хто з вас вірив, що у час війни і кризи, ми зможемо поступово добудовувати корпус на БАМі, реконструювати цілі факультети і поверх за поверхом студентські гуртожитки? – мовив ректор, додавши, що за останні роки УжНУ став одним з університетів-лідерів. Переконливо це підтверджують не тільки міцні позиції в рейтингах університетів, а й участь у різноманітних наукових проектах від білатеральних і транскордонних до «Горизонта 2020». Це й інтенсивна програма академічної мобільності з 17 університетами Європи. Це і перемоги студентів УжНУ у Всеукраїнських та міжнародних олімпіадах.

-Але при цьому нам є чого прагнути. Україна поступово інтегрується до Євросоюзу і у нас є гарний шанс створити європейську «історію успіху» Ужгородського національного університету. І ми з вами, шановні колеги, вже її творимо, - мовив В.Смоланка.

До речі, три тижні тому в рамках святкування 800-рїччя найстарішого університету Іспанії ( університету у місті Саламанка) УжНУ і ще 70 вишів із різних куточків світу приєдналися до поважного колективу Великої Хартії університетів. Першим наслідком підписання цієї Хартії стала домовленість про початок співпраці з університетами з Норвегії, Португалії, Греції, Австрії, Хорватії, Сербії. А це означає, що в УжНУ буде можливість розпочати проекти з новими партнерами, поїхати на стажування в нові країни тощо.

Розповів В.Смоланка і про економічне становище УжНУ. В цьому році вперше за декілька десятиліть вже за кошти спецфонду придбано обладнання для проведення наукових досліджень високого рівня. Та порушено питання про підвищення рівня оплати праці професорів та доцентів.

Очільник облради Михайло Рівіс, звертаючись до присутніх від імені депутатського корпусу краю та від себе особисто, найперше привітав викладачів та студентів з днем народження найбільшого та найпотужнішого вишу нашого краю. Та наголосив, що виступ ректора ще раз засвідчив, що Ужгородський національний університет продовжує успішно розвиватись й інтегруватись в систему європейської вищої освіти. Для цього є найважливіше: міцний професорсько-викладацький колектив, розумні і талановиті студенти і, головне, – бажання відходити від застарілих стереотипів і йти в ногу із сучасним цивілізаційним процесом.

- Хочу підкреслити, що працюючи на посаді голови облради з 2015 року, ми разом із ректором почали працювати над тим, аби цей унікальний вуз розвивався і міцнів. Оскільки вважаємо, що університет – найкращий і тут працює еліта краю. На сьогодні діє ухвалена обласними депутатами Програма розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки. Активно працюємо і над залученням в університет небюджетних коштів. А тому, перебуваючи у закордонних робочих поїздках, я залучаю до них представників від університету, щоби розвивати та розширювати ваші міжнародні зв’язки. Так, в рамках співпраці із краєм Височина Чеської Республіки вдалося налагодити роботу відділення богемістики на філологічному факультеті, яке активно працює в УжНУ. Ми почали залучати кошти з різних міжнародних фондів для розвитку матеріально-технічної бази університету. Все це дається взнаки і було приємно слухати виступ ректора про досягнення УжНУ, який стає одним із університетів –лідерів в Україні,- наголосив Михайло Михайлович та додав: - Я хочу вас запевнити, що ми й надалі будемо підтримувати всіма доступними способами і методами всі хороші почини та ініціативи нашого університету. Ще раз вітаю всіх – викладачів і студентів – із святом. Бажаю всім вам нових успіхів і досягнень. І звичайно ж, миру – миру в країні і в кожній родині!

Відтак М.Рівіс окремим іменинникам вручив відзнаки обласної ради. Так, за вагомий особистий внесок у реалізацію державної політики у галузі національної освіти і науки, високу професійну майстерність, багаторічну сумлінну працю Почесною грамотою обласної ради нагороджено Свєженцеву Оксану Іванівну - начальника відділу міжнародних зв’язків УжНУ.

Грамотою обласної ради відзначено старших наукових співробітників науково-дослідної частини УжНУ Вакульчака Василя Васильовича та Глухова Костянтина Євгеновича, а також заступника начальника науково-дослідної частини УжНУ Ковальчук Катерину Леонтіївну .

А тим часом зі сцени лунали щирі слова-вітання інших промовців. Усі відзначали високу фаховість ректора та викладачів, талановитість студентів. У підсумку багато поколінь студентів успішно працюють як в Україні, так і в інших країнах світу. В університеті сформувалися потужні наукові школи, відомі далеко за межами нашої країни, ведеться наукова співпраця з багатьма провідними університетами світу. Університет має унікальну, найбільшу в регіоні бібліотеку, яка нараховує 1,7 мільйона видань, серед них – колекцію першодруків, що побачили світ до 1500 року.

Багатьох іменинників було нагороджено відзнаками різних рівнів. Професору Сергію Федаці нардеп Роберт Горват вручив відзнаку Верховної Ради України за заслуги перед українськи народом, а Володимир Смоланка – низку відзнак ректора.



Прес-служба облради

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp