Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Чим особливе Закарпаття?

4 грудня 2018 р., 14:30

Варта уваги Срібна земля

Закарпатська область єдина в Україні, яка має кордони та контрольно-пропускні пункти одразу з чотирма країнами Європи. Всі вони входять до лав європейського Союзу. Це Польща, Словаччина, Угорщина та Румунія.

Закарпатська область найменша по кількості населення серед всіх інших областей нашої держави.
Проте незважаючи на цей факт, Закарпаття за територією більше ніж 40 країн світу. Серед них такі відомі держави, як: Андора, Ватикан, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Монако, Сан-Маріно, Бахрейн, Бруней, Катар, Кіпр, Ліван, Сингапур, Гамбія, Ямайка, Багами.

На території Закарпаття проживають представники близько 70 національностей.

Географічний центр Європи знаходиться саме у Закарпатті. Поблизу селища Ділове Закарпатської області. Про це тут свідчить яскраво виражений кам’яний стовпчик з інформаційним надписом про це.



Тячівський район Закарпатської області є найбільшим районом України за населенням. Його населення складає близько 165 тисяч осіб.

Найдовшим селом Закарпаття є Нижній Студений, що на Міжгірщині. Його довжина складає близько 18 км.

Крайні точки Закарпатської області.

Захід: 22°9′ східної довготи; 48°27′ північної широти. с. Соломоново (1,5 км від с. Соломоново, Ужгородського району).
Схід: 24°37′ східної довготи; 48°4′ північної широти. г. Чорна Гора, хребет Чорногора (12 км від с. Луги, Рахівського району)
Північ: 22°35’східної довготи; 495’північної широти. с. Стужиця, Великоберезнянського району, хребет Східні Бескиди (біосферний заповідник.)
Південь: 24°18′ східної довготи; 47°53′ північної широти. район Довгорунської мармурової копальні (6 км від с.Ділове Рахівського району).

Найбільша ширина (по прямій лінії) з півночі на південь — до 100 кілометрів. Найбільша довжина (по прямій лінії) зі сходу на захід — близько 200 кілометрів.

Село Соломоново є крайньою Західною точкою всієї України.

Геометричний географічний центр Закарпаття розташований поблизу гори Кук, у Свалявському районі

Село Велика Копаня, що на Виноградівщині є столицею близнюків. В цьому селі, нараховується більше шести десятків пар близнюків, хоча населення села складає менше, ніж 4 тисячі жителів.

Понад 150 тисяч угорців проживає на території Закарпаття. Це більше 12% всього населення області. Угорці – найбільша іноземна діаспора нашого краю.

Найбільш високогірне місто в Україні – Рахів. Він розташований на висоті 820 метрів над рівнем моря. Рахову належить ще один рекорд – найбільший перепад висоти між вулицями – 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої (1000 м).



Найдовший залізничний тунель на Україні був збудований та розташований на відрізку Скотарське – Бескид.Його довжина складає 1747 м. Цей тунель був споруджений ще в далекому в 1887 році і неодноразово реконструйований.

Найвисокогірніший залізничний вокзал України – станція «Бескид». Знаходиться неподалік села Верхній Студений Міжгірського району. Вокзал був збудований на висоті 790 м над р.м.

Найбільш сніжний населений пункт – с. Руська Мокра на Закарпатті – стійкий сніговий покрив лежить тут в середньому 110 днів на рік. Це зумовлено специфікою розташуванням села серед гірських хребтів, які суттєво затіняють територію села від прямих сонячних променів.

Найбільше гірське озеро – в Україні – Синевир. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря і знаходиться в



Міжгірському районі. Площа Синевирського озера 7 га, глибина – до 24 м. В народі та легендах його ще називають “синім оком”.

“Долина нарцисів”, що біля села Кіреші Хустського району є єдиним місцем в Україні, де в природних умовах ростуть білосніжні нарциси вузьколисті. На вигляд вони дуже нагадують садові, але квітки більші й досягають іноді 10 см у діаметрі. Живописна долина площею 80 га вкрита суцільним килимом квітів і оперезана пологими гірськими схилами, є пам’яткою природи. Цвітуть нарциси один раз на рік, зазвичай в травні місяці, протягом 2-3 тижнів.



Липова алея в Ужгороді має довжину 2200 метрів і є найдовшою не лише в Україні ,а й в усій Європі.

“Перлинова печера”. У 2,5 км від Малої Угольки на водорозділі річок Малої та Великої Угольок знаходиться карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і є прикладом дії тріщинуватих вод на слаборозчинні карбонатні породи. Крім сталактитів на стінах утворилися численні кальцитові кульки, які блиском і красою нагадують перлини, звідки й назва.

“Зачарована долина”. У верхів’ях струмка Смерекового в Іршавському районі Закарпаття розкинулось напрочуд мальовниче міжгір’я – Зачарована долина, або Смереків Камінь. Численним скелям заввишки 20 м, що складені світло-сірими кальцитами і залягають серед гідротермально змінених вулканічних туфів, вивітрювання надало дивовижного вигляду. Цей державний заказник площею 150 га приваблює багатьох туристів.

“Скелі закоханих”. На околиці с. Костилівка Рахівського району Закарпаття на протилежних берегах Тиси височіють дві обривчасті скелі заввишки до 20 м з хрестами на височинах. Легенда оповідає, що хрести на скелях встановлені в пам’ять про трагічну загибель молодят Івана і Марічку, батьки яких заважали сватанню закоханих. У відчаї Марічка кинулася зі скелі й загинула. Приголомшений лихом Іван пішов слідом, кинувшись зі скелі протилежного берега Тиси.



Найбільша кількість різновидів голубців – 25 була зафіксована на гастрономічному фестивалі у селищі Великий Бичків.

Найменший голубець скрутила на фестивалі цієї смачної страви у селі Четово Берегівського району Єва Нодь. Її кулінарний виріб мав лише 2 сантиметри

Річка “Іршавка” спочатку тече на захід, тоді поступово повертає на південь і південний схід, а потім знову поступово на захід, утворюючи велетенську літеру “S”.

У 1770 р. відбулася офіційна поява картоплi на Закарпаттi. Було видiлено великі площi під картоплю та шовковицю.

Найвища людина Закарпаття – проживає у селищі Великий Бичків, що на Рахівщині. Василь Кравчук має зріст 2 метри та 13 сантиметрів.

Джерело: Вир Мандрів


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp