У зв’язку з виникненням дефіциту палива та гідроресурсів
Енергетика країни є основою національної економіки, найважливішим чинником її розвитку, без перебільшення - базовою галуззю. Немає сумнівів, що від сталої роботи та розвитку паливно-енергетичного комплексу сьогодні залежить доля реформ і майбутнього України, якість і рівень життя населення. Функціонування галузі значною мірою визначає конкурентоспроможність вітчизняної економіки, можливість її зростання і навпаки: кризові явища в галузі зумовлюють виникнення кризових процесів у економіці країни.
Наразі в Україні через виникнення дефіциту палива та гідроресурсів виникла загроза порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності та її дефіциту. З огляду на це, НЕК «Укрнерго» погоджено з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України застосування графіків обмеження споживання електричної енергії (ГОЕ) в повному обсязі та графіків обмеження споживання електричної потужності (ГОП) в обсягах, необхідних для забезпечення проходження максимуму навантаження в об’єднаних енергосистемах (ОЕС) України.
Графіки розроблені згідно з вимогами чинної «Інструкції про порядок складання і застосування графіків…» і вони передбачають обмеження по відпуску електроенергії та потужності.
Зокрема, для Закарпатської області застосовуватимуться такі графіки: енергопостачання обмежене щоденно з 12.00 до 17.00 та з 21.00 до 22.00 в період з 11 по 31 серпня поточного року.
Таким чином тільки Закарпатська область мусить обмежити споживачів в межах 4 МВт по потужності та 170 тис. кВт год по енергії. Відповідні графіки розроблені для кожного регіону України. Наразі це стосуватиметься тільки промислових енергоємних споживачів, які включені до графіку обмежень.
Крім того, виникнення дефіциту палива в енергетичній галузі України, необхідність запровадження графіків споживання електроенергії зумовлене й неповною оплатою споживачів за спожиту електроенергію. Це стосується насамперед комунальних підприємств, які нерідко мають заборгованість перед енергопостачальними компаніями. Зокрема, на сьогодні продовжується тенденція щодо накопичення боргів за спожиту електроенергію КП «Водоканал міста Ужгорода», що стає основною проблемою з огляду на дефіцит енергоресурсів. Особливо з тієї точки зору, що на сьогодні після приведення тарифів до собівартості, практично всі комунальні підприємства Західної України, які займаються водопостачанням та водовідведенням, почали стовідсотково розраховуватися за спожиті енергоресурси. Винятком наразі є тільки Ужгород.
Так, для прикладу, рівень розрахунків за спожиту електроенергію КП «Водоканал міста Ужгорода» протягом січня 2014 року забезпечено на 37%, у лютому 2014 року споживачем оплата за спожиту електроенергію не проводилося взагалі, а протягом березня поточного року рівень розрахунків за спожиту електроенергію забезпечено на рівні 32%. Як результат, за 7 місяців 2014 року споживачем допущено приріст заборгованості за активну електроенергію перед товариством на загальну суму 1 млн. 636 тис. грн., а загальна заборгованість за активну електроенергію станом на 1 серпня 2014 р. становить 2 млн. 579 тис. грн., що, відповідно, свідчить про неналежне виконання КП «Водоканал міста Ужгорода» взятих на себе обов’язків згідно з умовами укладеного Договору про постачання електричної енергії.
Враховуючи факт ухилення від виконання покладених зобов’язань на КП «Водоканал міста Ужгорода», а також з метою активізації процесу погашення заборгованості й вирішення проблемних питань щодо проведення повних та своєчасних розрахунків за спожиту електроенергію, ПАТ «Закарпаттяобленерго» відповідно до п. 7.5 ПКЕЕ повідомляє про повне припинення постачання електричної енергії на об’єкти КП «Водоканал міста Ужгорода», яке буде проводитися починаючи з 18.08.2014 року згідно з графіком (графік припинення (обмеження) електропостачання на об'єкти КП «Водоканал міста Ужгорода» додається окремим файлом).
ПАТ «Закарпаттяобленерго» просить громаду та владу міста Ужгорода втрутитися в дану ситуацію та посприяти її вирішенню в частині повної оплати за спожиту електричну енергію КП «Водоканал міста Ужгорода». Відповідного листа з проханням посприяти вирішенню проблеми ПАТ «Закарпаттяобленерго» направило всім структурам, які тією чи іншою мірою в рамках наданих повноважень здатні вплинути на ситуацію – Закарпатській обласній державній адміністрації, Ужгородській міській раді, Управлінню СБУ та прокуратурі в Закарпатській області.
З усіма документами можна ознайомитися на офіційному сайті ПАТ «Закарпаттяобленерго» - www.energo.uz.ua.
Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго»