Третій випуск наукового щорічника «Етніка Карпат» є результатом співпраці викладачів-етнологів, студентів-істориків ДВНЗ «Ужгородський національний університет» та наукових співробітників Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Він містить матеріали, зібрані під час проведення етнографічної практики студентів 2-го курсу. Практика проводилась у формі комплексної наукової експедиції з 03 червня по 23 липня 2017 р. на базі сіл Рахівщини: Лазещини, Ясіня, Стебного, Чорної Тиси, Кевелева, Квасів. Базою для експедиції стала еколого-натуралістична база «Едельвейс», розміщена на базі початкової школи с. Лазещина.
Учасники експедиції досліджували питання релігійно-церковної свідомості та знань місцевого населення, сучасного соціокультурного становища на селі, порівняльного вивчення цвинтарів у досліджуваних селах, соціалістичну обрядність, святкування і процеси комеморації у радянський період, традиційних господарських занять, розвитку ремесел, родинної і календарної обрядовості, народної демонології та народної магії.
До щорічника ввійшли наукові статті та польові етнографічні матеріали керівників, учасників експедиції, музейних співробітників, а також кращі інтерв’ю, зібрані студентами по всім досліджуваним темам. До збірнику ввійшли наукові розвідки з історії, традиційної народної культури (календарної та родинної обрядовості, народної демонології писанкарства). Дві публікації присвячені темі Гуцульщини в експозиції та фондовій збірці Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Новим для щорічника став розділ «З польових етнографічних матеріалів», до якого ввійшли польові етнографічні матеріали, зібрані у селах закарпатської Гуцульщини.
Інтерв’ю студентів згруповані по розділам «Народна демонологія», «Матеріальна культура й обрядовість», «Суспільні процеси». До щорічника також ввійшли матеріали про хід та результати практики, опубліковані на офіційному веб-сайті Медіа-центру УжНУ та газеті «Погляд» а також подяка від керівників експедиції та упорядників видання всім, хто сприяв у проведенні досліджень.
Наразі упорядниками опрацьовуються матеріали, зібрані під час спільної етнографічної експедиції викладачів, студентів-істориків УжНУ та наукових співробітників Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Вона була успішно проведена в липні 2018 р. у селах Онок, Великі Ком’яти, Боржавське, Лемаковиця, Олешник, Букове, Широке, Шаланки Виноградівського району. Зібрані матеріали ввійдуть до 4-го випуску наукового щорічника «Етніка Карпат». Найближчим часом планується презентація результатів етнографічної практики студентів-істориків та трьох випусків наукового щорічника «Етніка Карпат», що опубліковані за результатами експедиційних досліджень.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту