Вже другий місяць у Кам’яниці діє «Молодіжна культурно-освітня лабораторія «Вільний простір» - платформа неформального навчання, творчого розвитку та активної взаємодії сільської молоді, професіоналів різних поколінь і влади у сфері розвитку культури. Проект реалізовує громадська організація «Щасливі діти» за підтримки програми Culture Bridges.
Учасники «Вільного простору» – старшокласники з сіл Гута та Кам’яниця.
«Щотижня ми зустрічаємося на заняттях «Культ-лабораторії». Разом генеруємо ідеї, дискутуємо, вчимося знаходити творчі рішення, працювати в команді, розробляти плани культурницьких заходів, проводити інформаційні та фандрейзингові кампанії. У Кам’яниці активна і позитивна молодь, з нею приємно працювати. Наразі діти готуються до реалізації власних проектів і вже сьогодні, під час сесії, презентують своє бачення культурного розвитку Кам’яниці депутатам сільської ради. Дуже мотивуючими є чаювання та майстер-класи з цікавими людьми, які працюють у сфері культури», - зазначає менеджерка проекту Людмила Сюзева.
Під час візиту до студії звукозапису Геннадія Донецького діти декламували вірші, співали пісні, захоплено слухали себе і задавали запитання на «музичну» тему подружжю Донецьких.
З сучасним мистецтвом і творчістю відомих закарпатських митців діти познайомилися під час чаювання з власницею художньої галереї «Диптих» Ольгою Кадачіговою.
Про історію Ужгорода чехословацького періоду дітям розповіла журналістка, авторка книг «Втрачений Ужгород» Тетяна Літераті.
Під час одного з «Культ-чаїв» учасники проекту зустрілися з хореографом, танцівником Іллею Ямчуком. Хлопець здійснив свою американську мрію і зараз працює у одній з найкращих у світі круїзних компаній «Princess cruises». Ілля розповів про свою карту візуалізації, про роботу з бродвейськими режисерами-постановниками, про подорожі різними країнами і провів майстер-клас з хіп-хопу. «Не соромтеся бути собою. Любіть себе такими, якими ви є. Насправді ніс, який ви не любите, чи вуха, які ховаєте під волоссям (вони видаються вам жахливими) – прекрасні. У цьому ваша фішка – унікальність. Бажання сліпо наслідувати і копіювати когось – це втрата себе. Ви усі дуже гарні і талановиті. Розвивайтеся і вірте в себе», - зазначив Ілля. Діти так захопилися, що на перервах у школі кілька днів поспіль танцювали хіп-хоп.
Не менш надихаючим видалося спілкування з істориком, гідом-екскурсоводом Владиславом Товтином. Він розповів про важливість збереження історико-архітектурної спадщини, а також поділився секретами організації екскурсій. Під час майстер-класу діти вчилися створювати екскурсійні маршрути. І вже зовсім скоро зможуть застосувати знання на практиці.
«У квітні ми вирішили організувати екскурсійний вело-заїзд селом. Хочемо поєднати спорт, культурний відпочинок і екологічне виховання. Учасники під час долання маршруту, виконуватимуть різні завдання, братимуть участь у конкурсах. На кожній зупинці на велосипедистів чекатимуть сюрпризи. Буде цікаво», - каже учасниця «Вільного простору» Катерина Пастеляк.
Ще одна ідея – організувати «Великодню майстерню». Щоб нагадати традиції святкування Великодня, а також поспілкуватися, поділитися рецептами випікання пасок, провести майстер-класи з виготовлення святкового декору та писанкарства.
Підтримує ідеї дітей і голова села Кам’яниця Марія Коваль-Мазюта. «Радію, активності нашої молоді. Це прекрасно, що вони творчо розвиваються і зацікавлені організовувати масові заходи для жителів села. Ми обов’язково допоможемо. Приємно, що діти цікавиться традиціями і прагнуть залучити до «Великодньої майстерні» дорослих. Ми закличемо старше покоління, щоб розповіли про Великодні звичаї, а також поділилися рецептами пасок. Думаю, такий захід, ініційований дітьми, може стати гарною традицією», - каже пані Марія.
Своїми ідеями та враженнями учасники «Вільного простору» ділилися під час візиту на «Радіо7». Діти стали свідками процесу створення новин, прислухалися і порівнювали голоси ведучих, впізнавали відомих особистостей у «зірковому « коридорі редакції. І самі стали гостями радіопередачі.
Попереду ще місяць активної роботи з реалізації власних проектів, а також вибори радника сільського голови з молодіжних питань серед учасників «Вільного простору».
Прес-служба ГО «Щасливі діти»