Задля ефективної взаємодії з громадянами та оперативного надання інформації на веб-порталі електронних послуг Пенсійний фонд України (ПФУ) запровадив ряд нових сервісів, орієнтованих на пенсіонерів, застрахованих осіб та страхувальників. Після реєстрація на веб-порталі електронних послуг, українці зможуть швидко отримувати он-лайн різні види довідок Пенсійного фонду України, а через послугу СМС-інформування зможуть контролювати власні про пенсійні нарахування, страховий стаж, а також чесність нарахувань єдиного соціального внеску, які робить роботодавець. Про це йшлося на прес-конференції ПФУ, організованої за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».
«Ми запустили новий пакет послуг. Одне із головних завдань Пенсійного фонду України це максимальне спрощення процедур одержання послуг, і як частина цього напряму – можливість одержати послугу дистанційно, за допомогою сучасних E-сервісів. Ними вже може користуватися кожна застрахована особа, кожен пенсіонер та страхувальник, який пройшов реєстрацію на нашому веб-порталі, - заявив під час презентації сервісів директор Департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України Олександр Малецький.
На сьогодні в Україні 11 400 тис. пенсіонерів, з них 555 тисяч -- колишні кадрові військові, 2,5 млн. -- працюючі пенсіонери. Найбільші одержувачі пенсій це пенсіонери за віком. Про це повідомила Ірина Ковпашко, заступник Голови правління Пенсійного фонду України. «Крім того Пенсійний фонд, опікується застрахованими особами. На сьогодні таких в Україні 13,2 млн. застрахованих осіб. Якщо подивитися, яким чином припадає навантаження на 10 застрахованих осіб, то кількість- 8,5 пенсіонерів. Стосовно найманих працівників, то на 10 таких працівників припадає 11 пенсіонерів. Розміри пенсії:
1497,00 грн мінімальна виплата, 14970,00 грн. -- максимальна, середній розмір -- 2899,00 грн. 4706,00 грн -- для колишніх військових. Найвищу пенсію отримують колишні судді -- 44316,00 грн».
За словами Ірини Ковпашко, з 2010 року Пенсійний фонд почав відходити від системи кабінетного прийому, коли не було зон очікування не було, інформація надавалась не зовсім якісно. Зараз по Україні працює 741 сучасний зал обслуговування громадян. Активно впроваджуються електронні послуги. Пенсійний фонд прагне змін. Втілюючи нові види послуг та способи їх надання, ми робимо важливі кроки, спрямовані на покращення доступності наших сервісів. Сервіси Фонду мають ставати більш комфортними, якісними, зрозумілими для громадян. Ми переконані, що максимальна кількість послуг має надаватись дистанційно, що дозволить не тільки економити час громадян, але й покращить ефективність роботи самого Фонду, оптимізує його видатки».
На Закарпатті понад 26 тисяч користувачів он-лайн сервісів Пенсійного фонду. Популярна розширена мережа із СМС-інформування (майже 50 тис. смс-повідомлень управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надіслали з 2014 року). «Така система у нас працювала і раніше. А вже з 2018 року вона почала активно впроваджуватися на почала впроваджуватися по Україні,- пояснює Наталія Кіш, перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.-- Крім того майже удвічі збільшилися звернення через веб-портал пенсіонерів у зв’язку з перерахунками з березня 2018 року. Загалом на Закарпатті понад 274 тис. пенсіонерів, з них -- майже 10,6 тис. військових, 193 тис. застрахованих осіб (працюючих)».
Реєстрація на веб-порталі електронних послуг здійснюється з використанням електронного цифрового підпису, або за логіном і паролем. Електронний цифровий підпис можна отримати в акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК), перелік яких є на порталі. Логін і пароль видається в будь-якому відділенні Пенсійного фонду при пред'явленні паспорта та ідентифікаційного коду. Електронний цифровий підпис дає можливість застрахованій особі увійти до персонального кабінету, в якому можна дізнатись про свій «зароблений» страховий стаж (загальний та у розрізі кожного року), інформацію про щомісячні відрахування (єдиного соціального внеску) роботодавцем.
Також дистанційно (без особистого відвідування установ Пенсійного фонду) можливо отримати різні довідки (наприклад, витяг із Реєстру застрахованих осіб, довідку про розмір пенсії, індивідуальні відомості про застраховану особу – довідка ОК - 5). Достовірність таких довідок фахівці відповідних установ перевірятимуть через QR-код та спеціальний багатозначний номер під ним.
Користувач веб-порталу ПФУ може налаштувати безкоштовний сервіс СМС-інформування, який дозволить щомісячно безкоштовно отримувати короткі повідомлення
- для застрахованих осіб про зарахування/незарахування єдиного соціального внеску підприємством, на якому він працює, інформацію про «зароблений» особистий страховий стаж;
- для пенсіонерів про результати розгляду звернення за призначенням/перерахунком, поновленням пенсії, необхідність звернення до ПФУ для підтвердження даних про особу.
Також через особистий кабінет можна подати електронне звернення до Пенсійного фонду, записатись на особистий прийом.
Для роботодавців (підприємців та підприємств), Пенсійний фонд України дав можливість створити кабінет страхувальника, через який можна перевірити інформацію про подання звітності, бачити повну інформацію стосовно сплати підприємством та фізичними особами-підприємцями єдиного соціального внеску, в тому числі - щодо заборгованості з цього виду платежу до Фонду. Окрім того через кабінет страхувальника можливо отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні).
Відео про те, як користуватись особистим кабінетом, отримувати онлайн-довідки та замовити послугу СМС-інформування можна переглянути на офіційному веб-ресурсі Фонду www.pfu.gov.ua у розділі «Інструкції».
Запровадження пакету нових послуг Пенсійним фондом України стало можливим в тому числі завдяки тому, що Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» передав Пенсійному фонду України серверну систему Oracle Super Cluster M8 вартістю 1 млн. доларів. Ця система – один з найпотужніших у світі серверів даних, який дозволив покращити обслуговування головних користувачів послуг Пенсійного фонду – пенсіонерів України, які наразі зможуть відстежувати свої пенсії в режимі онлайн у сучасній та захищеній системі.
Пенсійний фонд України збирає та зберігає інформацію про більш ніж 42 млн. громадян України і такий великий та важливий масив даних вимагає надійних та захищених інформаційно-технологічних систем, сумісності та механізмів захисту.