Проводив семінар кандидат юридичних наук, доцент, адвокат, доцент кафедри цивільного права та цивільного процесу Ужгородського національного університету Степан Литвин.
Учасниками ж стали музиканти і музикознавці, художники, письменники, бібліотекарі й представники галузі культури краю, які бажали поглибити власні знання в цій царині.
Як розповів Степан Литвин, питання обізнаності щодо права інтелектуальної власності нині надзвичайно актуальне в усіх сферах суспільного життя, а культури та мистецтва це стосується чи не передусім. Інтелектуальну власність можна поділити на дві групи: авторське право й суміжні права та патентне право. Позаяк патентне право стосується більше науково-технічної діяльності, доповідач, зважаючи на спрямованість аудиторії, більш детально зупинився на питаннях авторського права і суміжних прав. Серед іншого, Степан Литвин мовив про необхідність і перспективи функціонування новоствореної Апеляційної палати Вищого суду з питань інтелектуальної власності, що має запрацювати цьогоріч (наразі триває конкурсний відбір суддів), а також про діяльність Українського агентства з авторських та суміжних прав й Української ліги авторських і суміжних прав, які, у зв'язку зі змінами в законодавстві для організацій колективного управління, проходять перереєстрацію і невдовзі відновлять свою роботу.
Варто відзначити, що жодна з цих організацій досі не мала свого представника на Закарпатті, а поза тим – область живе доволі насиченим культурно-мистецьким життям і конче потребує регламентування процесів, пов'язаних із використанням продуктів інтелектуальної власності, що підтвердили і запитання учасників семінару. Письменники, музиканти, художники поділилися власним досвідом щодо порушень їхніх авторських прав: від випадків плагіату та продажу "піратських" компакт-дисків до труднощів перетину кордону з художніми творами для організації виставок. Ці та інші ситуації експерт прокоментував і, водночас, обнадіяв, що незабаром стан справ може змінитися на краще – в процесі створення Асоціація з захисту прав інтелектуальної власності в Закарпатській області, яка нарешті дозволить повноцінно захищати авторські права краян. Асоціація організовуватиме подібні тематичні семінари для різних аудиторій, зокрема, студентських – із тим, аби молодь надалі керувалася відповідними знанням у своїй роботі. Крім того, кожен автор зможе звернутися за фаховим роз'ясненням, а в разі порушення своїх прав – одержати рекомендацію щодо адвоката, який спеціалізується на захисті права інтелектуальної власності. В перспективі йдеться і про створення реєстру об'єктів інтелектуальної власності в області.
У цілому ж, резюмував Степан Литвин, зустріч видалася цікавою і корисною для всіх учасників. Сам доповідач для себе з'ясував, яка інформація є найбільш запитаною серед представників галузі культури, і неодмінно врахує це в подальшій роботі. Так, уже восени в Ужгороді відбудеться третя масштабна міжнародна конференція з питань захисту права інтелектуальної власності, в якій візьмуть участь науковці з УжНУ й університетів Львова, Києва, Харкова, закордонні партнери, представники поліції, митниці й інших сторін, які на різних рівнях повинні забезпечувати підвищення культури захисту прав інтелектуальної власності в сучасному суспільстві.
Департамент культури Закарпатської ОДА