На сцені
Мукачівського драматичного театру ожила старовинна легенда про глиняного велетня – голема.
Сюжет переніс глядача у Прагу початку шістнадцятого століття. Події розгорталися у єврейському кварталі, де навіть годинник на синагозі рухався у зворотному напрямку. Адже іудеї пишуть з права на ліво. Кажуть, голем і досі спить на горищі цієї самої синагоги…
Але, все по порядку.
Банкір єврейської громади потрапляє на лаву підсудних, його звинувачує авторитетний у Празі князь Братиславський у викраденні своєї дочки. У скрутну хвилину до духовного лідера громади – Раббі Єгуди-Лейби Бен Бецалеля приходить незнайомець, який радить йому зробити глиняного голема, що вирішить проблему банкіра.
У створенні глиняного велетня Раббі допомогли всі чотири стихії: повітря, вода, земля (глина), вогонь.
Раббі створив голема, вдихнув у нього життя та написав ім’я бога на його чолі. Відтак, глиняний велетень якого назвали Йосифом, розшукав зниклу доньку графа, яку той сам наказав зачинити в підвалі власного замку і банкір був врятований. Але це ще не кінець легенді і в другій дії вистави, глядачі побачили, як голем стає все більше схожий на людей, він навчився відчувати, переживати, і зрештою закохався у племінницю Раббе – Міріам. Чим більше голем Йосиф ставав схожим на людину, тим менше він слухався свого творця, який для того, аби голем знову став глиною – мав стерти напис з його чола. У цьому йому допомогла Мірієм, коли зрозуміла, що імператор наказав забрати Йосифа до війська, де він буде змушений чинити зло – вбивати людей.
Голема, якому дали напитися вина, Раббе знову перетворив на глиняну статую, стерши ім’я бога з його чола. Учні віднесли вже лиш глиняну статую на горище синагоги, аби воскресити у скрутну для єврейської громади хвилину.
Чудова режисерська робота, вдалі костюми та антураж, насичений музичний й хореографічний супровід, висока майстерність акторів створили в залі справжню атмосферу давньої Праги з її легендами, передали культуру й звичаї єврейського народу, а також показали, що почуття – та непереборна сила, що здатна і з глиняного голема зробити людину.
Режисер-постановник: М.Мільмейстер
Художник-постановник: О.Сидорук
Хореографія – Т.Суховірська
Музичне оформлення : М.Мільмейстер
Директор-художній керівник театру заслужений працівник культури України – Юрій Глеба
Вистава “Голем”, за мотивами оповідання І. Башевіса-Зінгера “Голем”
Катерина Іванчо
{g}