За даними дослідження UNICEF Україна, 67% дітей стикалися з булінгом (були жертвою або свідком), а 40% постраждалих від цькування взагалі ні з ким не ділилися проблемою і не зверталися за допомогою.
У порівнянні з попередніми роками шкільний булінг в освітній практиці суттєво поширився, а його прояви набули нових форм. До прикладу, кібербулінг є відносно новим видом булінгу, який виник з приходом в наше життя соціальних мереж та початком активного їх користування.
Враховуючи важливість цієї проблеми, 19 січня 2019 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Ним передбачене покарання за булінг: штраф від 850 грн до 1700 грн або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. За повторне цькування або булінг групою осіб штраф становитиме вже від 1700 до 3400 грн.
Найчастіше булінг відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінгу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.
Багато учнів соромляться розповідати дорослим, що вони є жертвами булінгу. Проте, якщо дитина все-таки підтвердила в розмові, що вона стала жертвою булінгу, то потрібно її підтримати, показати дитині, що Ви повністю на її боці, що Ви переживаєте за неї і співчуваєте їй, що її не звинувачують у тому, що сталося, що вона не самотня: багатьом її одноліткам доводиться переживати залякування та агресію в той чи той момент свого життя, що вона правильно вчинила, звернувшись по допомогу.
Якщо дитина не вирішила її самостійно, зверніться до класного керівника, а в разі його/її неспроможності владнати ситуацію, до завуча або директора школи. Найкраще написати і зареєструвати офіційну заяву, адже керівництво навчального закладу несе особисту відповідальність за створення безпечного і комфортного середовища для кожної дитини.
Якщо вчителі та адміністрація не розв’язали проблему, не варто зволікати із написанням відповідної заяви до поліції.
Про проблему булінгу не потрібно мовчати! Швидка реакція батьків та вчителів на прояви булінгу допоможе молодшому поколінню усвідомити його неприйнятність.
Так, станом на 24 червня 2019 року судами було розглянуто 156 справ про булінг. Взагалі, з 19 січня 2019 року, тобто з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» судом було розглянуто 14 справ про вчинення булінгу. За результатами їх розгляду 9 осіб було притягнуто до відповідальності, у діях 2 осіб був відсутній склад правопорушення, а інші матеріали були повернуті на доопрацювання. Також звертаємо увагу, що до одного із кривдників вже застосовано громадські роботи, а не штраф, в якості стягнення.
Судова практика поступово формується. Проте очевидно, що не кожна ситуація є булінгом. Часом спостерігається надмірне реагування батьків на простий конфлікт чи з’ясування стосунків між учнями, в той час, як ознак цькування в них немає.
Щоб було легше відмежувати булінг від інших ситуацій, ось декілька інформаційних карток, в яких визначено основні відмінності булінгу від конфлікту та інших випадків, які можуть виникати між учасниками освітнього процесу. Давайте разом розберемось, що таке булінг та як його вирізнити з-поміж інших ситуацій.
Заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації –начальник Управління державної реєстрації
Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області
Маріанна Готра