Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Відвойована Кірпічка: Як ужгородці судами та акціями відстоюють міські території

7 вересня 2019 р., 10:00

В Ужгороді за останній час з’явилися приклади того, як стійка позиція активних містян і тривала судова тяганина приносить користь місту

Та захист земель міста від забудовників – справа нелегка, а подекуди ще й займає не один рік.

В Ужгороді кипить будівництво. Одразу на кількох значних ділянках зводяться житлові комплекси, подекуди – торговельні центри, офісні приміщення тощо. Така ситуація в місті вже не перший рік. Вільних ділянок стає все менше, ринок новобудов – все більшим. У такій ситуації не дивно, що, дізнавшись про чергові плани забудови, містяни хочуть захистити ті небагаточисельні ділянки, які ще не чіпали будівельники. Так сталося, до прикладу, з парком навколо озера "Кірпічка". Пройшло багато років, поки суд остаточно повернув ділянку у власність міста (судових рішень було безліч, але це не зупиняло колишніх орендарів).

"Кірпічка" – це колишня промислова зона цегельного заводу родини Мошковичів. Кажуть, там була найкраща глина для цегли в окрузі. На території заводу у 1944 році розміщувалось гетто, до якого звозили єврейські родини з усієї області. На території кар'єру у 1950-х було віднайдено скарби бронзової доби. На початку 1980-х на території закинутого кар'єру розпочали облаштовувати парк Перемоги, багато ужгородців було задіяно у його благоустрої. Ще в 2004 році на озері функціонували катамарани.

Кірпічка – такий собі острівець природи, серед щільної забудови багатоповерхівок, який подобається велкій кількості містян. На озері час від часу селяться лебеді, а ужгородці влаштовують різні святкування та акції. Бувають, звісно, випадки і засмічення, але така поведінка, на жаль, є типовою для багатьох. Та все ж чимало містян стали на захист парку, коли дізналися про намір віддати територію забудовникам під зведення чергового житлового комплексу.

Адвокати ініціативної групи "Кірпічка" (яка була створена саме для захисту ділянки) ще навесні 2015 року подали позов до суду про скасування рішень Ужгородської міської ради попереднього скликання щодо виділення забудовникам земельних ділянок у районі озера й парку відпочинку поблизу цегельного заводу. Справа у тому, що 6 гектарів навколо озера "Кірпічка" в Ужгороді здали в оренду підприємцям ТОВ "Ужгород маркет". Це підприємство значилося серед суб’єктів речового права на земельну ділянку. "Ужгород маркет" може будувати, здавати в оренду майно, організовувати будівництво і займатися неспеціалізованою торівлею, але основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель.

Позивачі вимагали від суду зупинити дії усіх рішень Ужгородської міської ради від 9 листопада, а також накласти заборони міськраді, будь-яким особам вчиняти дії на підставі рішень міськради, що оскаржуються. Суд громаді у цьому відмовив, що й викликало хвилю обурення. Згодом, навесні 2016-го, прокуратурою було внесено касаційну скаргу до Вищого господарського суду України по "Кірпічці" у зв'язку з тим, що судами першої та апеляційної інстанції у позові прокурора відмовлено, - прокурор Ужгорода 5 жовтня 2015 року звернувся до господарського суду Закарпатської області з позовом до Ужгородської міської ради, Департаменту міського господарства міської ради, ТОВ "Ужгород-Маркет" про визнання незаконними та скасування рішень міської ради щодо погодження місця розташування, будівництва зони відпочинку та надання ТОВ "Ужгород-Маркет" у оренду земельної ділянки, визнання недійсним договору її оренди та повернення до земель Ужгородської міської ради. Вартість ділянки, зауважимо, склала понад 74 млн грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ця земельна ділянка належить до земель рекреаційного призначення і без зміни цільового призначення надана у оренду для комерційного використання, а саме для будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу, який включає гіпермаркет, супермаркет будматеріалів, торгову галерею бутіків, кінотеатр, комп’ютерний клуб тощо. Окрім цього, тут розташована водойма площею 2,66 га, право користування якою у встановленому законом порядку не оформлено. Позовні вимоги прокурора визнали і Ужгородська міська рада, і департамент міського господарства Ужгородської міської ради.

З того часу рішень судів по "Кірпічці" було по кілька штук на рік. Водночас мер міста Андріїв повідомив, що департамент міського господарства поінформував орендаря земельної ділянки - товариство "Ужгород-Маркет" - листом від 4 грудня 2017 року про відмову у підписанні додаткових угод та про заперечення проти поновлення договірних відносин.

А у жовтні 2018-го Андріїв підписав акт прийняття земельної ділянки "Кірпічки" у власність громади міста. У січні 2019 року рішенням Господарського суду Закарпатської області в черговий раз відмовлено орендарю у поновленні договору оренди землі на території озера "Кірпічка". Таким чином, її залишили у власності громади. Ініціативна група готувалася працювати над тим, аби переконувати владу розвивати територію "Кірпічки" як громадський простір і облаштовувати тут міський парк.

Згодом була влаштована чергова судова тяганина і вже навесні Західний апеляційний господарський суд залишив у силі рішення господарського суду Закарпатської області, яким знову відмовлено орендарю у поновленні договору оренди парку Перемоги. І вже зовсім нещодавно, 20 серпня, Верховний Суд України за наслідками розгляду касаційної скарги ТОВ "Ужгород-маркет" ухвалив рішення, котрим залишено без змін рішення першої та апеляційної інстанції.

Рішення найвищої судової інстанції оскарженню не підлягає, "Кірпічка" остаточно повертається до комунальної власності міста. Тож ужгородці нарешті можуть святкувати перемогу. Непроста, тривала і марудна тяганина завершена. Починається інша справа – що ж робити із територією, яка таким нелегким шляхом все ж залишилася у власності міста.

Після рішення суду відбулося зібрання активних ужгородців, які відстоюють створення парку біля озера. Головний архітектор міста Олег Боршовський повідомив: тендер на розробку детального плану цієї території не відбувся через непідготовленість учасників, наступний заплановано на 10 вересня. Зараз проводиться напрацювання побажань розробникам детального плану. Після підготовки цього документу він пройде громадське обговорення, еколого-стратегічну оцінку, буде винесений на затвердження сесії міськради. Надалі необхідно буде провести оформлення земельної ділянки – розробити проєкт землеустрою, оформити паспорт водного об’єкту, розробити проєктно-кошторисну документацію, визначити виконавця робіт із облаштування парку.

Регіональний координатор Інституту "Республіка" Микола Яцков наголосив, що всі пропозиції з попередньої зустрічі передані управлінню архітектури та містобудування. Зокрема, йшлося, що навколо "Кірпічки" слід облаштувати ландшафтний парк із мінімальними втручаннями в природу, розмістити там інклюзивний майданчик, відмовитися від комерціалізації цієї території, адже, до прикаладу, закладів громадського харчування є чимало на довколишніх вулицях.

Обговорено також ініціативу очищення озера, створення найсприятливіших умов для пернатих мешканців, яке покриття буде доцільним для доріжок, тощо. Усі пропозиції для майбутніх розробників детального плану територій запрошують подавати в управління архітектури та містобудування Ужгородської міської ради. І навіть, якщо подібні обговорення і викликатимуть суперечки, це вже справа другорядна. Головне – тепер ужгородці мають приклад того, як наполегливість містян, котрі відстоювали і підіймали розголос не дозволили "тихо-спокійно" віддати землю забудовникові. В Ужгороді ще залишилось кілька "незайманих" зон, тому досвід боротьбу за "Кірпічку" може стати у нагоді.

{g}

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp