Так, якщо липень і серпень – період відпусток та затишшя, то у вересні вже традиційно розпочинається бізнес-сезон та активність на ринку праці. Експерти hh.ua | grc проаналізували, кому було легше знайти роботу у третьому кварталі 2019 та як змінились зарплати у цей період.
Основні тези:
· Згідно з аналізом бази вакансій та резюме hh.ua | grc, у третьому кварталі року відбулись певні зміни у частковому співвідношенні профсфер на ринку праці. За підсумками аналізованого періоду трійка лідерів за кількістю вакансій залишилась незмінною – це профсфери «Продажі», «IT» та «Маркетинг».
· Посилили свої позиції вакансії для фахівців з продажів та початківців (профсфера «Початок кар’єри») – частка пропозицій про роботу для таких кандидатів зросла. А от IT-шників, працівників транспортної галузі та адміністративний персонал почали шукати менш активно. Загалом у третьому кварталі кількість вакансій зросла на 12% порівняно з другим.
· Для пошукачів найпривабливішими були такі профсфери (у порядку збільшення кількості резюме), як «Маркетинг», «Адмін. персонал», «Продажі», «ІТ, телеком», «Початок кар'єри».
· Впродовж ІІІ кварталу динаміка вакансій демонструє певний спад у серпні, а от у вересні кількість пропозицій про роботу очікувано збільшилась. При цьому найпомітніші зростання можна відзначити у липні у профсферах «Авто» (на 31%), «Інсталяція» (на 33%), «Будівництво» (на 35%) та «Наука, освіта» (на 40%); у серпні, незважаючи на загальний спад, приріст вакансій відбувся у профсферах «Туризм, ресторани» (на 2%), «Безпека» (на 3%), «Медицина» (на 6%) та «Наука, освіта» (на 11%); у вересні у профсферах «Домашній персонал» (на 126%), «Мистецтво, медіа» (на 59%), «Управління персоналом» (на 42%) та «Початок кар’єри» (на 38%).
· Згідно з аналізом бази вакансій за третій квартал початковий рівень зарплат у вакансіях збільшився на 20%: якщо у другому кварталі пропозиції про роботу починались від 10 000, то у третьому – від 12 000.