В інформаційному просторі Закарпаття залишилася непоміченою новина, що закарпатський «Комінвестбанк» завершив три квартали року з доволі серйозним збитком. Мінус 22 мільйони гривень – такий показник чистого прибутку (фактично – збитку) зафіксований у проміжному фінансовому звіті єдиного закарпатського банку за 9 місяців 2019 року.
Цей факт дисонує зі стабільно позитивними і навіть оптимістичними повідомленнями Нацбанку про стійкість банківської системи країни і постійне зростання її прибутковості. Ба більше – за аналогічний період 2018 року «Комінвестбанк» мав прибуток. Хоч, правда, й невеликий – усього мільйон гривень.
За даними Нацбанку, загалом за три квартали 2019-го року українські банки отримали 48,35 млрд грн прибутку (а за 10 місяців – вже навіть рекордні 52 мільярди). Але водночас у системі досі є й збиткові банки. За підсумками 9 місяців року їх – 10. Окрім «Комінвестбанку», це також «Укрсоцбанк», «Правекс Банк», «Банк Кредит Дніпро», «Місто Банк», «Скай Банк», банк «Аркада», «Альпарі Банк», «Юнекс Банк» і «Український банк реконструкції і розвитку».
Той факт, що банки показали збитки за певний період, зовсім не означає, що є загрози їхній стабільності. Але це – сигнал: треба щось робити із наявними проблемами.
Одна з таких – заставне майно за кредитами позичальників, які неспроможні їх погасити. Таке майно накопичується, його треба продати, але на це, в свою чергу, потрібен час. Поки майно на балансі банку, його слід утримувати і охороняти, а значить – витрачати на це гроші.
Варто відзначити, що у звітний період не приносили доходу майже половина активів «Комінвестбанку» (46,4%). Це високий негативний показник, бо загалом по банківській системі країни частка непрацюючих активів – 15,1%.
Водночас, згідно з фінансовим звітом «Комінвестбанку» за 9 місяців року, він має довгострокові активи, утримувані для продажу, та так звані активи групи вибуття (які також готуються до продажу) загальною вартістю 55 мільйонів. Тож, якби банк продав лише половину цих активів, він одразу вийшов би в прибуток.
Ще один показник, який вплинув на прибутковість «Комінвестбанку» - високі витрати на зарплату та інші адміністративні та операційні виплати, які разом склали аж 110 мільйонів гривень. Для банку рівня «Комінвесту» такі витрати виглядають розкішшю…
Загалом, судячи з фінансового звіту, саме збільшення витрат на персонал і утримання основних засобів призвело до збитку єдиного закарпатського банку за підсумками 3-х кварталів.
Постає питання: чи є ці 22 мільйони збитку приводом для хвилювання вкладників банку? Навряд чи.
По-перше, за свою 27-річну історію «Комінвестбанк» достойно пережив усі кризи і зберіг довіру населення і бізнесу регіону, що свідчить про професійне управління банком.
По-друге, власник банку – директор ОП «Ужгородський коньячний завод» Володимир Гісем також має добру репутацію на Закарпатті і навряд чи готовий її псувати.
По-третє, «Комінвестбанк» завжди був меншою мірою орієнтований на заробітки на ринку, а більшою – на обслуговування інтересів власника і афілійованих з ним осіб та компаній. Іншими словами Володимиру Гісему, як успішному закарпатському ґазді, просто потрібен свій банк на ґаздівстві. Щоб по сусідам не ходити. І наразі ніяких видимих ознак того, що ця потреба перестала бути актуальною, немає.
Утім, чи так все насправді – покаже час. Зовсім скоро буде опублікований річний фінансовий звіт, тож зможемо відстежити тенденції й порівняти динаміку прибутковості/збитковості банку. І робити нові висновки.
Ярослав Світлик