За прогнозами синоптиків уже на вихідні очікується похолодання та активне природне та штучне засніження гірських схилів Карпат, то ж Новий рік очікується зі снігом. Що не може радувати любителів гірськолижного відпочинку.
Закарпатським гірськолижним зонам необхідно розробляти стратегії розвитку цілорічної привабливості для туристів, через розвиток туристичних маршрутів на схилах гір, організацію культурних заходів, розвиток подієвого туризму та активного маркетингу гірської території.
Листопад був традиційно відзначився низьким рівнем завантаженості готелів та турбаз Закарпаття, як у гірській так і у низинній зоні. А відсутність снігу у грудні підкреслило, що гірськолижний туризм, як бачимо, є одним з найбільш «снігозалежних» індустрій туризму Закарпаття у зимовий період.
Тенденція останніх років, зміни клімату, зміщення сезонів, відсутність снігу негативно впливають на діяльність закладів розміщення та харчування у гірській частині Закарпаття. Лише за грудень підприємства індустрії туризму в гірській частині Закарпаття недоотримали понад 250 млн грн.
На сьогодні, за підрахунками «Турінформ Закарпаття» у зоні розташування гірськолижних витягів краю розташовано загалом коло 15 тисяч ліжко-місць, що за наявності снігу та морозу, через реалізацію послуг візитерам та туристам, змогло б забезпечити продажі послуг на суму понад 250 млн грн (це приблизно 250 тис ночей при 50% завантаженні) та середньому чеку 1 тис грн.
Конкурувати можуть ті гірські готелі та турбази, що вже пропонують додаткові послуги, зокрема конференц-сервіс, SPA, чани, або ті, що розташовані поруч з популярними місцями відвідування.
Щодо цін на зимовий відпочинок в Закарпатті сезону 2019/2020 року.Середня вартість послуг одного підйому на гірський схил складає від 100 до 170 грн в залежності від гірськолижної зони та сезону (якщо брати скі пас, то ціни нижчі, у середньому один візитер катається 7 разів за день). Прокат спорядження за дорослий комплект від 200грн/день. Послуги проживання у сільській садибі від 500 грн, в гірському готелі від 1000 грн. Харчування на обід складає від 100 грн, на вечерю від 120 грн. Як бачимо, турист, що приїхав кататись на лижах за день мінімально залишає понад 1 тис грн.
Пізній старт сезону та нижчий рівень платоспроможності українців негативно позначиться на рентабельності підприємств індустрії туризму у гірській частині Закарпаття.
Ми розуміємо, що гірська частина Закарпаття, це територія для цілорічного туризму. Про це слід активно розповідати у різноманітних рекламних повідомленнях.
Що робити? Враховуючи ці обставини, для зимового відпочинку в Закарпатті важливо розвивати альтернативні різновиди зимового туризму, адже не усі їдуть кататись на лижах. З цим контингентом туристів та візитерів теж потрібно працювати. Для цього варто вивчати досвід словацької та польської частини регіону Високі Татри, де розвивається активний відпочинок в гірській частині. Варто вивчати нові послуги для туристів у зимовий період та інвестувати кошти у розвиток власної інфраструктури. Ми розуміємо, що цінним є саме турист, що обирає гірськолижний відпочинок, адже він приносить вищий середній чек (кількість ночей, прокат спорядження, квитки на підйомник, три разове харчування ітд).
Але за рахунок розвитку потенціалу, створення нових продуктів та послуг для туристів у теплий період, є змога відновити дохідність та розширити сезонність.
За прогнозами синоптиків, новий рік у Закарпатті, в гірській частині очікується з хорошим морозом та зі снігом, то ж новорічний настрій та задоволення від відпочинку гарантоване.
Олександр Коваль, керівник Туристично інформаційного центру «Турінформ Закарпаття»