Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Унікальну пам’ятку сакральної архітектури відновлюють на Закарпатті

29 січня 2020 р., 15:55

Церква Святого Духа у с.Гукливий Воловецького району датується 18 сторіччям, і є найдавнішою бароковою церквою на Закарпатті

Сьогодні активно проводяться роботи зі збереження цього шедевру верховинської деревяної сакральної архітектури. У вівторок, 28 січня, процес реставрування пам’ятки оглянули заступник голови ОДА Ольга Травіна, народний депутат України Михайло Лаба, керівники району, начальники структурних підрозділів ОДА.
Як розповів доктор мистецтвознавства Михайло Приймич, такі серйозні реставраційні роботи, що відповідають всім вимогам, проводяться тут вперше після 1974 року. У свою чергу, заступник начальника управління – начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури ОДА Томаш Сопко повідомив, що із комплексної програми збереження пам’яток культурної спадщини на ці роботи у 2017 році профінансовано 229 тис.грн., у 2018 році – 890 тис.грн., у 2019 році – 550 тис. грн. (на дзвіницю).
- По завершенню всіх робіт будемо мати унікальний комплекс будівель: дзвіниця19 століття, церква кінця 18 століття, іконостас. Також планується перенести сюди хату і зробити в ній музей Гукливського літопису (є карта 1794 року с.Гукливого, літопис, ряд старовинних документів). Доповнить картину збережений автентичний пейзаж довкола церкви, і ми отримаємо унікальне середовище, яке презентуватиме Верховину кінця 18 століття, - зазначив Михайло Приймич.
Однак для можливості залучення додаткових коштів (грантів) на об’єкт повинні бути оформлені права власності (наявність балансоутримувача), з подальшим внесенням його до ЄДР, та оформленням акту на землю.
Облдержадміністрація звернулася з листом до керівників РДА, ОТГ, на території яких можуть знаходитися подібні обєкти. «Вони визначать два-три обєкти, які є найбільш пріоритетними, на їх погляд, у плані необхідності проведення реставраційних (або консерваційних) робіт, а також збереження пам’ятки та подальшого її використання, наприклад, в туристичній сфері. До 1 червня цього року буде зібрано аналітику по області, і ОДА разом з облрадою визначаться по обєктам, які будуть профінансовані», - зазначила заступник голови ОДА Ольга Травіна.
Ольга Травіна також наголосила, що на цій території мала би бути облаштована відповідна інфраструктура (дорога, під’їзд, місце для транспорту) для зручності відвідання його туристами.
За словами керівника управління туризму ОДА Люби Когуч, церква Святого Духау с.Гукливий вже давно розглядається як один з туристичних об’єктів. Свого часу управлінням був проведений конкурс «10 цінностей Закарпаття туристичного», і дана споруда потрапила до номінації «архітектура». Згодом була виготовлена і мальована сувенірна карта Закарпаття, з позначенням на ній цих архітектурних цінностей.

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp