Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Відома платформа «Prometheus» поповнилась ще одним курсом від лектора УжНУ

6 травня 2020 р., 08:50

Нещодавно платформа поповнилася ще одним курсом від лектора УжНУ Михайла Рошка – декана факультету іноземної філології, кандидата філологічних наук, доцента, члена Національної спілки письменників

Сьогодні як ніколи ми маємо змогу відчути переваги онлайн-курсів – зручність та доступність. Проєкт «Prometheus» – найпопулярніша серед українців платформа дистанційної освіти, на якій представлені курси лекторів провідних вишів України, серед яких КНУ ім. Тараса Шевченка, КПІ ім. Ігоря Сікорського та Києво-Могилянської академії. Ужгородський національний університет також долучився до цієї платформи, підписавши меморандум про співпрацю з «Prometheus» у червні 2017 року.

Нещодавно платформа поповнилася ще одним курсом від лектора УжНУ Михайла Рошка – декана факультету іноземної філології, кандидата філологічних наук, доцента, члена Національної спілки письменників. Для Михайла Рошка читання лекцій у відеоформаті не в новинку – низка публічних лекції у відкритому доступі на YouTube користуються популярністю. Зокрема, лекція «Постмодернізм» має близько 8 тис. переглядів:

«В останні роки онлайн навчання стає дедалі популярнішим. По-перше, воно економічно дешевше. По-друге, не потрібно кудись їхати або проплачувати приїзд лектора чи спеціаліста. По-третє, можеш вдома включати відеокурс у той час, коли тобі зручно. Зупиняти курс, переривати, повертатися до нього у зручний для твого навчання час. Я вважаю, що це дуже ефективно.

Я відчув наростання потреби у відео і онлайн навчанні давно, ще в 2014 році зробив і виставив на YouTube перші на Закарпатті відеолекції. І вони дуже популярні. Через кілька років ми запустили проект відеолекцій на каналі «Тиса»– «Відкрита лекція». Так, кращі лектори з кожного факультету УжНУ давали по одній чи по дві лекції. А ось тепер – почалася участь наших викладачів на платформі «Prometheus», – каже Михайло Рошко. – Для користувачів представлені і лекції, і практичні завдання, і творчі завдання, а після завершення навчання – сертифікат.

Мій курс літературознавчий, його мета – на прикладі інтерпретації складних знакових модерністських та постмодерністських романів і повістей зарубіжної літератури ХХ століття розвинути у слухачів навички самостійного глибокого розуміння і аналізу художньої прози. Навчитися «читати між рядків», вичитувати усі приховані автором у підтексті смисли і натяки.

У курсі розглядаються такі твори: «Портрет Доріана Грея» Оскара Вайльда, «Маленький принц» Антуана де Сент Екзюпері, «Майстер і Маргарита» Михаїла Булгакова, «Володар мух» Вільяма Голдінга, «Політ над гніздом зозулі» Кена Кізі. А також подається пояснення основних принципів таких напрямів, як модернізм і постмодернізм».


Уперше серед викладачів УжНУу вересні 2018 року свій курс «Вступ до конституційного права» на платформі «Prometheus» розмістив Михайло Савчин – доктор юридичних наук, професор, відомий у наукових колах авторитетний конституціоналіст. Кількість охочих зареєструватися на курс приємно вражає. Востаннє, коли Михайло Савчин цікавився статистикою, а це наприкінці 2018 року, слухачів було понад чотири тисячі:

«Напрацювання для моїх лекцій відбулося під час проведення низки Літніх шкіл «Верховенство права і конституціоналізм» під егідою ОБСЄ (цьогоріч буде вже дев’ята) та досвід викладання Конституційного права зарубіжних країни, з якого розпочалася моя професійна кар’єра як викладача у 1997 році. Це спрощений цикл лекцій, в якому даються ази конституціоналізму як системи обмеженого правління, критерієм ефективності якого є захист прав людини. Більшість елементів цього курсу було апробовано на літніх школах, на які відбираються найкращі студенти і аспіранти зі всієї України, які навчаються на юридичних факультетах чи по гуманітарним спеціальностям. Загалом на платформі «Prometheus» присутні переважно в якості лекторів науковці Києво-Могилянської Академії, Київської політехніки, Українського католицького університету, та деяких інших провідних університетів України. І це велика честь для мене брати участь у цьому проєкті. Цей проєкт має за основу платформу «Coursera», на якій можна ознайомитися з багатьма освітніми програми та після закінчення отримати сертифікат.

Це нові підходи до викладання, які є продуктом трансформації донесення інформації та опрацювання інформації. Наприклад, для мене дивитися відеолекції не завжди зручно, оскільки за цей час я можу більше прочитати і опрацювати інформації. Але треба вважати тут на такі речі. По-перше, на засвоєння інформації, яка системно викладається у лекції, а індивідуально слухачу для систематизації цих знань знадобиться набагато більше часу, оскільки обов’язок лектора дати огляд основних підходів до певної проблематики, які потім слухач може самостійно більш глибоко проаналізувати. По-друге, хтось краще сприймає інформацію на слух у вигляді певної візуалізації, адже відеоряд може доповнюватися матеріалами презентації зі схемами, витягами із текстів судових рішень чи інших юридичних актів.

Такі платформи зручні. Особисто реєструєшся через свою електронну пошту, на яку після обрання певного навчального курсу і заповнення форми, як правило, надсилається запит, який ти маєш підтвердити. Загалом, платформа Prometheus є новим віянням у системі сучасної освіти, що посприяє усунути недоліки вітчизняної системи вищої освіти. Наприклад, серед гуманітарних наук доволі часто зустрічається надмірна схоластика і догматизм. Це негативно впливає як на процес наукових досліджень, так і відображає розрив між практикою і теорією. Насправді, це доволі небезпечне явище, оскільки розрив між теорією і практикою є ніщо іншим, як відсутністю належної верифікації результатів наукових досліджень. По суті, це є деградація як науки, так і практики. Остання втрачає ціннісні орієнтири, а в юриспруденції це має наслідком зловживання владними повноваженнями та недобросовісну практику виконання договорів, зростання рівня правопорушень тощо. Саме на таких платформах залучаються фахівців, які поєднують певні теоретичні надбання і володіють на високому рівні професійними навичками, а тому вони користуються популярністю».


Провідний спеціаліст Центру інновацій та розвитку УжНУ Анатолій Головка зазначає:

«Користь долучення лекторів УжНУ до платформи «Prometheus» полягає у тому, що лектори мають можливість спробувати нову та незвичну для себе роль, а також донести свої ідеї та підходи в навчанні до більш широкої аудиторії. Це також ефективний метод реклами самого лектора, факультету та УжНУ у цілому. У перспективі співпраця з «Prometheus» може стати одним із методів впровадження змішаного навчання в навчальний процес, коли будуть поєднуватися «онлайн» та «офлайн» методи навчання.

«Prometheus» має на меті зробити навчання простим та зручним: курси на платформі викладаються доступно і простою мовою. Окрім сайту «Prometheus» є також відповідний додаток для Android та iOS (можна навчатись, наприклад, під час довгої поїздки маючи під рукою тільки смартфон). Багато курсів об’єднані в цикли, які пов’язані між собою (наприклад цикл курсів підготовки до ЗНО). Для україномовної аудиторії перевагою «Prometheus» є те, що всі курси підготовані українською мовою (на відміну від зарубіжних платформ eDX, Coursera, KhanAcademy де переважають англомовні курси)».


Ганна Фельцан,

Інформаійно-видавничий центр

УжНУ

{g}
Інформаійно-видавничий центр УжНУ

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp