Знайшли дивину в околицях села Сіль в Закарпатті. Називаються гриби мудро - ксіларія довгонога (Xylaria longipes) і ростуть на деревині, що вже роклалася.
- Мене вони зацікавили і незвичайною формою, схожою на козацьку булаву, і дивним темно-синім кольором, - каже керівник наукового відділу Ужанського національного парку, кандидат біологічних наук Інна Кваковська, яка була в складі експедиції, що виявила рослину.
- Я почала шукати в інтернеті інформацію про них. Гриби на дотик мають досить щільну консистенцію, а ніжки - такі ж, як і у білих грибів. Вони досить великі, 4-10 см, так що помітити їх на землі нескладно. Європейці називають їх пальцями небіжчика.
Ще одна дивна властивість цих грибів - вони позитивно впливають на якість деревини, покращуючи її акустичні властивості. Більш того, їм "по зубам" навіть ялина і платан - дві основних породи, які використовують у виробництві скрипок.
- Зазвичай гриби знижують щільність деревини і негативно впливають на швидкість проходження звукових хвиль, - продовжує біолог. - А ось довгонога ксіларія здатна стоншувати клітинні стінки матеріалу. При цьому тверда структура дерева зберігається і дерево не деформується. В цьому і полягає унікальність гриба.
Так що цілком можливо, що скоро із закарпатських ялин і кленів почнуть виробляти скрипки, які затьмарять славу виробів знаменитого італійського майстра XVII століття.
kp.ua