Річка утворюється при злитті двох маленьких струмочків на висоті 970 м. Спочатку Уж тече в широкій міжгірській улоговині, потім огинає західні схили Полонинського хребта, перетинає Вулканічний хребет і біля Ужгорода виходить на рівнинну територію.
Далі Уж впадає в Лаборець, але, правда, вже в Словаччині. В верхній і середній течії біля річки гірський характер.
Саме гірське походження робить Уж чистим і недоторканим.
Довжина річки - 133 км. Ширина долини зростає від 15 м у верхів'ях до 100-300 м.
Вчені ніяк не можуть прийти до єдиної думки щодо походження назви річки. Одні вважають, що воно пов'язане з вужами, яких в річці можна часто зустріти. Інші ж запевняють, що назва закарпатської річці дали болгари. Зокрема, "Уж" може означати "вузький", "кут" або навіть "вугілля".
За словами мандрівників, річка Уж - справжня казка, яка прикрашає Закарпаття. Над річкою ростуть гіганти-дерева химерної форми, пишні чагарники, нерідко їх гілки схиляються до самої водної гладі або ж зовсім потопають в ній.
Сьогодні річка у багатьох асоціюється із столицею Закарпаття - містом Ужгород. Природна краса долини річки доповнюється неймовірними архітектурними видами старого замку, красивими будівлями в самих різних архітектурних стилях. На набережну Ужа люблять приходити туристи і місцеві жителі. По обох берегах була висаджена найдовша в Європі липова алея. Особливу красу річці в Ужгороді надають сім міських мостів.
Незважаючи на те, що річка протікає по великому місту, в ній немає сміття. Індикатор чистоти - форель.
Сьогодні над рікою Уж височить також і напівзруйнований Невицький замок. Його заснували в далекому XII столітті. Однак варто згадати, що напрямок Ужа часто міняли самі ж люди. Особливо це стосувалося Ужгорода, так як нерідко річка частково затоплювала місто. Перша спроба вплинути на річку була ще в 1684, коли правил в місті граф Сигізмунд Другет. Останні ж роботи в межах Ужгорода проводилися після історичної повені вже в незалежній Україні в 1992 році.
Сьогодні можна з упевненістю сказати, що Уж - гордість Закарпаття. Подивитися на річку, насолодитися красою природи і багатим історичним минулим приїжджає величезна кількість туристів з усього світу. Але навіть діяльність людини не річці не вплинула на чистоту Ужа. Річка все така ж чиста, а в її вода можна зустріти рибу, серед якої є і форель.