Нещодавно з робочою поїздкою в Ужгороді перебував докторант Карлового університету (м. Прага) Міхай Бенішек. Наша кількагодинна з ним стосувалася як проблем ромології у світі, так і у нашому краї. Сам Міхай справляє надзвичайно приємне враження як людина: і зовні, і по глибині розуміння багатьох вузьких наукових питань.
На початку нашої розмови ми торкнулися питання участі Міхая у щорічних зустрічах науковців в рамках Ромських студій, які організовує найстаріша наукова установа, що займається питаннями ромів у світі. Це Gypsy Lorе Society (Ромське Лор товариство), засноване ще у далекому 1888 році у Великій Британії. Минулого року зустріч проходила в Шотландії (м. Глазго), а цього року у Братиславі. Організаторами цьогорічних ромських студій були двоє найкомпетентніших ромологів з Болгарії - Олена Марушіакова і Васелин Попов (м. Софія).
На конференції Міхай виступив із доповіддю «Соціолінгвістична ситуація двох ромських громад в Ужгороді». Наступна конференція 2015 року відбудеться у Кишиневі, а ще через рік у Стокгольмі. Маємо зауважити, що Міхай досконало розмовляє англійською, рідною чеською, ромською, українською мовами та володіє санскритом. Останню мову вивчав безпосередньо минулого та позаминулого років у Індії.
На сьогодні він готує наукову роботу при філософському факультеті Празького університету. Тема його роботи «Ромські діалекти міста Ужгород». Міхай показав нам карту розташування цих діалектів і методику, на основі якої він виводить ці діалекти. За ним, в Ужгороді є чотири діалектні зони – мікрорайону Шахта («мочаріка» рома), вул. Тельмана, Радванки («радванкакере» рома), вулиць Пирогова та «П’яного» базару («балане» рома).
Цікаво, що особливості вимови, нові слова він вивчає безпосередньо в середовищі ромів, тому що завжди зупиняється в Ужгороді на проживання у свого доброго товариша Руслана Маткурбанова.
У ході нашої розмови, в якій також брав увасть молодий ром Віктор Човка цікаво було спостерігати за розмовою між Віктором та Міхаєм на ромській мові, коли акцентувалася увага на певних словах, відмінках тощо.
Таким чином, ми зробили для себе важливе відкриття – ромська мова, на яку мало звертають увагу вітчизняні лінгвісти, детально вивчається з далекої Чеської Республіки, де зараз ведеться активна підготовка до видання «Граматичного опису ромських діалектів Словаччини».
Євгенія Навроцька, Чачіпен