Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Воєнний стан в Україні. Що потрібно знати

26 листопада 2018 р., 09:59

У понеділок Верховна Рада розгляне питання введення воєнного стану в країні, він може тривати 60 діб, загальну мобілізацію обіцяють не проводити.

Після атаки Росії на українські кораблі в Керченській протоці Україна готує введення воєнного стану в країні.

Про воєнний стан постійно говорять протягом усіх 5 років протистояння на Донбасі і анексії Криму. Однак тільки зараз країна впритул підійшла до цього питання. Раніше в Україні воєнний стан ніколи не вводився.

Корреспондент.net зібрав всю необхідну інформацію про воєнний стан в Україні.

Як будуть вводити

Введення режиму воєнного стану проходить в три етапи.

Спочатку Рада національної безпеки і оборони вносить на розгляд президента подання про введення воєнного стану. Це вже зроблено. Потім це рішення президент вводить в дію своїм указом. Протягом двох днів Верховна Рада повинна затвердити указ глави держави. Після затвердження парламентом указ президента негайно поширюється в ЗМІ.

Спікер парламенту Андрій Парубій вже оголосив про скликання позачергової сесії Верховної Ради в понеділок, 26 листопада. Розпочнеться вона о 16:00.

На скільки введуть

Воєнний стан - це особливий правовий режим, який вводиться в усій країні або на окремій території, якщо є загроза агресії або нападу. Воєнний стан вводиться на певний термін, але може бути передчасно скасований президентом.

Секретар РНБО Олександр Турчинов запропонував ввести воєнний стан на термін в 60 днів.

Що обмежать

Президентський указ визначає перелік прав і свобод громадян, будуть обмежені під час воєнного стану.

Верховна Рада може прийняти указ повністю, частково, з рекомендаціями або застереженнями.

Умови воєнного стану передбачають повну заборону проведення страйків, масових зібрань і акцій. Таким чином, під заборону можуть потрапити акції "євробляхерів", які напередодні якраз почалися біля західного кордону країни.

Під час воєнного стану можуть вводити комендантську годину, встановлювати особливий режим в'їзду і виїзду в населені пункти, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів.

Військова влада отримає право перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян.

Запрацює також право на заборону діяльності політичних партій і громадських організацій, якщо вони несуть ризик для суверенітету і національної безпеки України.

Водночас в законі передбачено цілий список прав, обмеження яких забороняється. Зокрема, це заборона тортур, покарання, принизливого поводження. У громадян залишається право на справедливий суд та правову допомогу.

На засіданні РНБО президент Петро Порошенко наголосив, що введення воєнного стану не передбачатиме обмеження конституційних прав і свобод громадян.

Хто керуватиме країною

Керівництво державою переходить до військового командування, яке разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування впроваджує та здійснює заходи нового правового режиму.

Можуть бути утворені військові адміністрації на територіях, де оголошено воєнний стан. Рішення про доцільність їхнього створення приймається президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Буде мобілізація?

Ні. За словами президента, введення воєнного стану не передбачає негайної мобілізації, але буде проведена робота з резервом військовослужбовців першої черги.

"Уже зараз ми отримали сотні дзвінків від учасників АТО, що перебувають в резерві, про те, що вони вже пакують рюкзаки і готові заступати на оборону держави. Я звертаються до вас, шановні ветерани, бути напоготові", - заявив Порошенко.

Навіть якщо військкомати цілеспрямовано не будуть шукати військовозобов'язаних, громадянам, які перебувають на обліку, змінювати місце проживання буде досить проблематично. Без дозволу військового комісара це заборонено.

Що з виборами?

Вибори під час дії режиму воєнного стану проводити не можна. Це стосується виборів президента, виборів до Верховної Ради, до Верховної Ради АР Крим, і в органи місцевого самоврядування.

Також забороняється проводити будь-які референдуми. Зміна Конституції України і Конституції АР Криму також заборонені.

Після припинення воєнного стану у Ради є 90 днів на те, щоб визначитися з новою датою виборів у разі, якщо вони повинні були бути проведені в період, на який було введено воєнний стан.

Наступні вибори президента України мають відбутися 31 березня 2019, тобто вже після орієнтовного закінчення дії воєнного стану, який вводиться на 60 днів.

Однак виборча кампанія починається за 90 днів, тобто 31 грудня. Запровадження воєнного стану означає відстрочку початку кампанії мінімум на місяць. А це може стати причиною для перенесення дати виборів президента.

Майно, ЗМІ

Під час воєнного стану, в разі необхідності, закон дозволяє примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави. Підприємства будь-якої форми власності можуть використовуватися для потреб оборони.

Якщо під час примусового відчуження майна не було попереднього повного відшкодування вартості, колишній власник або уповноважена ним особа має право вимагати в судовому порядку повернення такого майна.

Також колишні власники можуть вимагати взамін надання іншого майна, якщо це можливо.

Воєнний стан передбачає можливість регулювання роботи поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоогранізацій, ЗМІ, закладів культури та ін. Вони можуть використовуватися військовими для проведення роз'яснювальної роботи серед населення.

Існує можливість заборони на передачу інформації через комп'ютерну мережу.


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp