25 листопада ми відзначали Всесвітній день боротьби проти насильства над жінками. Цілий тиждень людство у рамках цього заходу проводить різні акції. Відбулися вони й на Закарпатті.
З насильством наші жінки стикаються доволі часто. Лев’яча частка з офіційно зареєстрованих заяв від жертв домашньої тиранії стосуються саме фізичного побиття. А скільки тих, що не звертаються по допомогу у відповідні інстанції…
Особливо гострою ця проблема є в маленьких селах. Адже, на превеликий жаль, на селі завжди панував стереотип гарної дружини: працьовита, мовчазна і терпелива. А якщо терпелива, то стерпить і те, що в її сім’ї проблеми вирішуються насильницьким шляхом.
До міліції звертаються здебільшого уже тоді, коли біда прийшла на поріг. Як ось трапилося в одному з сіл Перечинського району, де чоловік поранив ножем свою дружину. Тепер він розкаюється, але, звісно, поміняти уже нічого не можна. Жінка в лікарні. Чоловіку суд оголосив міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Підозрюваного поміщено до слідчого ізолятора в обласному центрі.
А днями в райвідділ звернулася жителька села Сімерки і розповіла правоохоронцям, що чоловік, будучи на підпитку, бив її кулаками, тримаючи за волосся, та пинав ногою. Дана подія внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань Перечинського райвідділу міліції. Наразі проводяться необхідні слідчі дії з метою повного, всебічного дослідження та встановлення всіх обставин у даній справі.
У 2001 році Верховна Рада України прийняла Закон «Про запобігання насильства в сім’ї», який визначає правові і організаційні основи попередження насильства в сім'ї. За визначенням даного Закону, насильство в сім'ї — це "будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю".
Згідно статті 10 цього Закону особі, яка вчинила насильство в сім’ї, виноситься офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства. Згідно статті 173-2 Кодексу України про адміністративні порушення, за вчинення насильства у сім’ї особа підлягає адміністративній відповідальності із накладенням штрафу, виправних робіт або адміністративного арешту.
Так, до прикладу, десять діб адміністративного арешту призначив районний суд жителю села Ставне, що на Великоберезнянщині, за вчинення насильства у сім'ї. Чоловік постійно «воював» із дружиною. Того вечора знову прийшов додому напідпитку, затіяв із дружиною сварку. Жінка, побоюючись, що черговий скандал може закінчиться непоправимою бідою, викликала міліцію. Правоохоронці притягнули 45-річного чоловіка до адміністративної відповідальності за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Вчинення насильства в сім'ї).
Заступник начальника дільничних інспекторів міліції Перечинського райвідділу Олександр Гондорчин зауважує, що якщо людина зазнає насильства у сім’ї, вона має право і повинна викликати міліцію, яка в подальшому надасть правову оцінку діям винуватця, складе адміністративний протокол чи порушить кримінальне провадження.
З початку року співробітниками Перечинського райвідділу міліції притягнуто до адміністративної відповідальності 442 осіб за вчинення насильства в сім’ї, із них 387 - чоловіки, які скоїли насильство відносно жінок. На профілактичному обліку райвідділу перебуває 247 чоловіків, схильних до вчинення насильства в сім’ї, із них 200 поставлено на облік у цьому році.
У разі написання письмової заяви особою, щодо якої вчинено фізичне насильство, слідчий розпочинає кримінальне провадження і виносить відповідну постанову на проведення судово-медичного обстеження потерпілої. Із цим документом і паспортом можна йти до медичної установи і засвідчити побої. Експертиза безкоштовна. Якщо її висновки засвідчать тілесні ушкодження (легкого, середнього ступеня або тяжкі), винуватцю оголошується підозра у вчиненні кримінального правопорушення. В подальшому матеріали направляються для розгляду у суд. Згідно з рішенням суду, правопорушник може навіть сісти за ґрати.
Є поради, що можуть бути корисними для всіх, хто став жертвою або свідком домашнього насильства:- тримайте під рукою номери телефонів міліції та соціальних служб. Варто, щоб ці номери також знали ваші діти. Якщо виникне потреба, не вагаючись телефонуйте до районного відділу міліції на номер "102" і вимагайте термінового втручання. По приїзді працівників міліції детально опишіть їм усе, що сталося, покажіть ваші тілесні ушкодження, а також домашні речі, які побив чи поламав кривдник.
- якщо вам завдано тілесних ушкоджень, обов'язково зверніться до медичних закладів.
- пам'ятайте: насильство часто стає ще брутальнішим, коли кривдник довідується про бажання жертви припинити з ним стосунки. Якщо ви зважилися на таке, будьте готові захищати свої права та права ваших дітей. Заздалегідь обміркуйте поділ майна, стягнення аліментів, визначення місця проживання дітей. Зверніться до компетентних органів.
Мирослава Пекар, Перечинський РВ УМВС