Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Очільниця «АВЕ Мукачево» розповіла про свою мрію

16 квітня 2015 р., 12:40

Марія Оленич бажає, аби вулиці були чистими, як у Європі

У квітні 2010 року Марія Оленич очолила підприємство з іноземними інвестиціями «АВЕ Мукачево». Нині ж вона твердо переконана, що варто більше довіряти жінкам керівні посади у різних галузях, навіть в оборонній, бо вони, як ніхто інший, щиро прагнуть стабільності, миру і спокою в родині, в державі, у світі загалом. Зрештою, це свідчить про рівень розвитку суспільства, яке нині бореться за європейські цінності.

А вони для неї – це високі стандарти життя: свіже повітря, чисте довкілля, якісна освіта, ефективне лікування та добросовісна праця. «Знаєте, що мене надихає? — запитує Марія Оленич і тут же відповідає: — Мрія, аби наш край, Україна мали такі чисті вулиці, як у Європі, де людям не обов’язково знімати взуття, заходячи в свій дім, аби відходи не складувалися, забруднюючи грунти, стічні води, а сортувалися, перероблялися, очищалися та мали промислову цінність. Адже з них у цивілізованих країнах добувають навіть золото, срібло, платину, ванадій, титан, ртуть, цинк».

Розмовляємо в її сучасному кабінеті з модульними стелажами, де на видному місці поруч з іконою Миколая Чудотворця (яку, до речі, власноруч виготовили та подарували їй діти з обмеженими можливостями) – подяки, грамоти, дипломи, орден «Лідер економіки України» та сертифікати міжнародного зразка «Керівник року України-2013» і «Підприємство року-2013» (за результатами Міжнародного економічного рейтингу «Ліга кращих»). Цьогоріч до цих відзнак додалася ще одна і, схоже, найдорожча — орден Королеви Анни «Честь Вітчизни». Її було засновано у Франції, а в Україні презентовано послом цієї держави до 1000-ліття народження Анни Ярославни, королеви Франції, доньки Великого Київського князя Ярослава Мудрого, яка в далекі часи гідно представляла на французькій землі свою батьківщину — Київську Русь. 

До нагородного комплекту входять знак ордена Королеви Анни, міні-копія ордена та іменний диплом. На 48-променевій сферичній зірці, які символізують кількість прожитих років Анни Ярославни, розміщено барельєф королеви, обвитий лавровим вінком та стрічками. Внизу — логотип підпису королеви старослов’янськими літерами, що значать АННА РЕГІНА — АННА КОРОЛЕВА, та надпис французькою, що перекладається «Моя смерть не зупинила моє життя». Ця композиція увінчана королівською короною, оздобленою штучними діамантами, вкрита золотом та прикрашена перехрещеними стрічками в національних кольорах України й Франції. 

З правого боку від центру – геральдичний щит з гербом Ярослава Мудрого, зліва – щит французьких королів з ліліями. Особа, нагороджена цим орденом, іменується кавалером ордена Королеви Анни.Марія Оленич показує іменний диплом, виконаний українською та французькою мовами, оздоблений стрічками з національними кольорами України та Франції, де читаємо: «Гідну королівської честі Оленич Марію Дмитрівну нагороджено міжнародним орденом Королеви Анни «Честь Вітчизни» на срібній зірці за сумлінне служіння Україні та до 1000-ліття народження Анни Ярославни — князівни Київської, королеви Франції». На цю нагороду закарпатка була номінована за «високу гуманістичну позицію, структурні зміни у сфері поводження з відходами, високий рейтинг очолюваного нею підприємства, вагомий внесок у збереження навколишнього середовища та сумлінне служіння Вітчизні». Про це та інше – у розмові з нею.

Маріє Дмитрівно, насамперед вітаю з високою нагородою. Як сприйняли її?

— Коли дізналася, то спочатку навіть розгубилася. Оскільки нічого героїчного не зробила, просто працювала, з повагою до майбутнього покоління, якому ми зобов’язані передати безпечне довкілля. З іншого боку, було приємно, що ми в числі тих підприємств, які за нинішніх непростих реалій виростають, міцніють, а значить рідний край, країна живуть та розвиваються. Зрештою, це визнання всього колективу.

Цікаво, як проходило нагородження?

— Воно відбувалося в урочистій атмосфері у Маріїнському палаці, чітко за протоколом — під державним прапором України з почестями військової почесної варти та в супроводі Національного президентського оркестру. Чи хвилювалася під час церемонії? Так, помітно хвилювалась. Бо в залі були знані представники влади, громадські діячі та керівники провідних підприємств України.

Але вам до цього не звикати, бо раніше вже були удостоєні міжнародної відзнаки «Лідер економіки»…

— То була перша наша відзнака такого високого рівня. Тоді ми увійшли в категорію «ААА», а це — найвищий рівень надійності в незалежному рейтингу компаній України всіх форм власності та видів діяльності. Але орден Королеви Анни для мене особливий, бо є найвищою суспільною нагородою для жінок.Тут оцінені не тільки мої професійні, але й особисті якості.

До речі, чи думали ви, ставши керівником АВЕ, що невдовзі зумієте вивести його на такий рівень?

— Позаяк мені довірили успішні іноземні партнери відомої австрійської компанії свої інвестиції, закарпатська громада – свої надії на чисте довкілля, а місцева влада надала підтримку, то розуміла, що маю вибудувати короткий шлях від добрих намірів до конкретних справ. Додатково мотивували запевнення австрійських інвесторів, що вони готові працювати на тому ж рівні, як в Австрії – тою ж технікою, тим самим обладнанням і надавати таку ж якість послуг.Часи випали непрості, коли доводилося крок за кроком вибудовувати стратегічні завдання і завдання кожного дня. 

Та маю сказати, що депутати обласної, Мукачівської і Ужгородської міських рад, переконавшись, що АВЕ працює прозоро, чисто, підтримали нас, а отже, і європейський підхід до збору та утилізації твердих побутових підходів.За 5 років відбулися справді фундаментальні структурні зміни у поводженні з відходами у громадах, де працює компанія АВЕ.

 Від архаїчної техніки, яка ще дужче забруднювала атмосферу, ми перейшли до європейських сміттєвозів білого кольору, де відходи перевозяться герметично закритими. А іржаві контейнери відкритого типу замінили на безпечні європейські контейнерні модулі. Насправді це серйозний поступ. І нині кожен із нас, перебуваючи в Європі, може порівняти, що маємо сьогодні не гірший рівень поводження з відходами, ніж там. 

Тепер важливо побудувати ще й об’єкти для їх знешкодження європейського зразка.До речі, я чудово розумію, що успіх подібних підприємств передусім залежить від високого професіоналізму всього колективу, тому формувала команду досвідчених і відповідальних людей. Але щоб усе вдалося, ми взяли на озброєння досвід групи АВЕ та придбали найсучаснішу техніку й обладнання. І вже впродовж чотирьох років ТОВ «АВЕ Мукачево» є лідером серед підприємств галузі, а жителі Мукачівщини та Ужгорода, де 23 липня 2012 року було відкрито оперативне дочірнє підприємство TOB «AВE Ужгород», мають змогу бачити новий європейський підхід до поводження з відходами.

А що далі, над чим нині працюєте?

— Над тим, аби кожний мешканець нашого краю перейшов на глибшу селекцію відходів і в контейнери для них потрапляв тільки непотріб, який більше не можна використати. Натомість картон, папір, пластикові пляшки, скло, металеві банки тощо вкидалися в окремі ємності і йшли на вторинну переробку. Разом з тим, ми маємо навчитися прибирати у своєму дворі, селі, місті, бо краса довкілля починається з нас самих.У Мукачеві, де надаємо послуги з 1 січня 2010 року, а з 1 квітня 2011 року — і мешканцям Мукачівського району, люди вже не уявляють свою вулицю, двір без контейнерів АВЕ. На сьогодні наш сервіс охоплює 180000 мешканців міста та району і понад 1500 юридичних осіб, яких обслуговують 66 штатних працівників. Там успішно впроваджено й процес селекції відходів, бо є взаєморозуміння між владою і громадою. Цікава деталь — після першого року роботи АВЕ в Мукачеві рівень вірусно-інфекційних захворювань у місті знизився майже на 20 відсотків.

Нині АВЕ утверджуєтьсься на теренах краю, і пересічні громадяни відзначають, що з вашим приходом ситуація зі сміттям одразу змінюється на краще…

— Але то лише на перший погляд здається, що наша робота – проста: зібрав, вивіз і забув. Насправді вона вимагає творчого мислення, винахідливості, вміння правильно оцінювати ситуацію, індивідуального підходу до клієнтів. Хочеться спонукати людей задуматися над тим, що забруднення навколишнього середовища досягло критичної межі. А здорове довкілля – це не тільки проблеми уряду, різних відомств, а й відповідальність кожного з нас. Бо саме від нас залежить, що залишимо дітям.

АВЕ є учасником багатьох соціальних ініціатив. Для вас це принципова позиція?

— Як для попередніх власників, австрійців, так і для сьогоднішніх, чесько-словацького холдингу «EPIndustries», участь у соціальних проектах є дуже важливою. Тому перші десять тисяч гривень, зібрані спочатку в Мукачеві, а відтак в Ужгороді в новому абонентному відділі, були направлені на підтримку дітей з особливими потребами. Крім того, надаємо адресну допомогу тим малоімущим закарпатцям, за яких просять депутати, громадські активісти.Спів­працюємо також з різними організаціями та об’єднаннями. Торік, до прикладу, власники компанії АВЕ з Чехії виділили чималі кошти всім підприємствам групи в Україні на підтримку постраждалих на Євромайдані під час Революції гідності. Фінансову допомогу в сумі 10 тисяч гривень на оздоровлення ми тоді надали багатьом учасникам тих подій, значна сума була виділена й на реабілітацію силовиків, які зазнали поранень у зоні АТО. Допомога нужденним, і передусім людям з особливими потребами, переконана, має стати справою кожного. Бо у них не такі можливості, як у здорових людей. Та й думаю, що Творець це задумав з певною метою…

З цього приводу, напевно, доречним буде ще раз згадати про постать королеви Анни…

— Так, бо вона має мотивувати всіх українських жінок не боятися брати на себе важливі, інколи навіть і «чоловічі» справи. Жінки працюють послідовніше, для нас важливий не короткочасний, а довготривалий результат. Я взагалі вважаю, що для сучасної жінки не існує ніяких обмежень — всі справи їй підвладні.Але задля цього хочу побажати всім українкам миру, щоб ми ніколи більше не змушені були відправляти наших чоловіків, синів, онуків на війну.

Розмовляв Ігор РОМАНЕНЧУК, газета "Новини Закарпаття"

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp