Офіс реформ став осередком прямого спілкування із районами. Чи не щодня відбуваються консультації, дискусії, обмін думками. Цього разу своє бачення можливих обрисів спроможних громад представляє голова Тячівської РДА Василь Йовдій. Зауважимо, окрім досвіду державної служби пан Василь має, нехай не тривалий, але досвід роботи сільського голови. Далі – пряма мова:
- Реально це зробити! Залежить багато від того, скільки ми маємо бажання самих громад. Наскільки я бачу, реально в Тячівському районі утворити 12-14 громад, які в майбутньому мають перспективи стати спроможними.
Як громади сприймають ці пропозиції? Окремі позитивно, окремі ні. І тут мова іде не про саму громаду, а про певних осіб, які посідають ту чи іншу посаду. Тут проблема в тому, що певні голови сільських чи селищних рад мають небажання. І багато буде залежати від громади, інтелігенції… Чи вони здатні вплинути на свого голову. Бо кожний голова думає: «А навіщо воно мені треба?». А в житті, бодай інколи, треба думати не про власне, а про користь громади. Якщо кожний голова поставить перед собою таке завдання, то я думаю, що має бути позитивне рішення. А ідея хороша. Я вважаю, що ідея ця хороша!
У чому сенс: кожна громада отримає право на інші видатки – не тільки на утримання апарату. Що маємо зараз? Надходження від акцизу… А ті, хто цього не мають – лише витрати на утримання апарату, і ходять, просячи: «Дайте нам гроші на садочок, утримання доріг…» Не має так бути! Якщо буде утворено справді спроможні громади, то вони отримають додатковий ресурс.
От, наприклад, Тячево, Тячівські лази, Руське поле… За нашими розрахунками різниця у надходженнях у них може бути 20-25 мільйонів, які вони матимуть можливість витратити на потреби громади. Солотвино, Нижня Апша, Глибоке, Топчино… Якщо всі разом, то тут можна планувати додаткові 25 мільйонів. Це лише два приклади, де вже іде реальний процес об’єднання. А так, це – процес цілком перспективний і мова може іти лише про цифри реальної вигоди.
Офіс реформ у Закарпатській області