Традиційно, у квітні-травні в Збройних Силах України відбувалися урочистості з нагоди звільнення військовослужбовців, які відслужили встановлені строки строкової військової служби. Минулого року до Українського війська у весняну та осінню призовні кампанії було призвано 12,5 тисяч осіб, відповідно – 7,5 та 5 тисяч громадян. Однак, на тлі неадекватних дій Російської Федерації, що призвели до анексії АР Крим та сепаратиських заворушень у східних областях певна кількість наших військових зараз перебувають поза межами постійних пунктів дислокації. І, відповідно, умови звільнення строковиків з військової служби очевидно будуть переглянуті оборонним відомством.
Як повідомив начальник відділу комплектування та призову – заступник Закарпатського обласного військового комісара майор Юрій Величканич наразі армійські підрозділи живуть відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію та статті 1 Закону "Про оборону України".
- На сьогодні маємо 620 закарпатців, які проходять строкову військову службу саме в ЗС України. Однак, справа у тому, що з моменту оголошення часткової мобілізації ми знаходимося в умовах особливого періоду. Під час нього набрали чинності особливості проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Зокрема, згідно Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008, визначено, що у разі настання особливого періоду усі військовослужбовці, які перебувають на цей час на військовій службі у Збройних Силах України, звільненню у запас не підлягають, за винятком військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до 16 років (вони мають право продовжити службу лише за власним бажанням).
За словами офіцера також підлягають скасуванню накази про звільнення з військової служби військовослужбовців, не виключених зі списків особового складу військових частин, крім наказів про звільнення у відставку, в запас у зв'язку за вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено такі покарання: у вигляді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади.
Хочеться вірити в те, що ситуація вирішиться виключно мирним шляхом на користь української нації, а наші краяни повернуться до рідних домівок й родин живими та неушкодженими після демобілізації з армійських лав.
Підполковник Віталій Іванов