Літо – пора розваг, подорожей, відпочинку, емоцій та адреналіну, особливо для студентів. Але є одне «але» – це спека. Коли на термометрі за 30 градусів, то вже не до розваг, ба навіть не до легкої прогулянки містом.
Ми опитали студентів, хто і як рятується від спеки, а також спитали порад у фахівця медичної справи, заступника Ужгородської міської поліклініки Світлани Самойленко.
«Людина має пристосовуватися до спеки. Без особливої потреби бажано не виходити на вулицю, а якщо вже кудись доводиться йти, то слід обов’язково брати з собою пляшечку води, по можливості підходити до фонтанів, інших водойм, аби себе зволожити.
Не варто одягатися в синтетику. Рекомендується легкий світлий одяг, головний убір, сонцезахисні окуляри. Слід захищати і свою шкіру спеціальними засобами, щоб не зазнати опіків, – рекомендує фахівець.
Світлана Михайлівна радить частіше провітрювати приміщення, дбати про своє здоров’я: «Люди, які страждають на серцево-судинні захворювання, повинні часто вимірювати артеріальний тиск, бо вони особливо потерпають від спеки. При ознаках перегрівання не вживати жодних ліків – спочатку обов’язково звернутися до фахівця».
Кілька порад дав і декан географічного факультету Степан Поп: «По обіді я стараюсь обливатися водою – допомагає зберігати енергію».
Степан Степанович розповів, що також охолоджується морозивом, квасом, любить випити холодного пива. У період відпустки планує поїхати на термальні басейни, побувати на своїй Батьківщині, що недалеко від Хуста, і там неодмінно поплавати в Тисі.
Студентка відділення журналістики Антоніна Чундак розповіла, як вона рятується під час спекотних днів: «Колись почула, що влітку не варто захоплюватися холодними напоями, бо відбувається дисбаланс між температурою повітря і людського тіла. Тому навіть улітку мене можна побачити з чашкою гарячого чаю чи кави.
Також п’ю багато негазованої води. Намагаюся менше проводити часу на сонці, але коли виходжу в місто, то майже завжди вдягаю сукню чи спідницю з футболкою (доводиться забувати про свою любов до джинсів – що вдієш...). Все-таки літо – час розваг і відпочинку, й аж ніяк не привід ховатися вдома чи на роботі за прохолодними вентиляторами!».
Ще одна студентка філфаку Галина Дзьобак ділиться своїм рецептом: «Особисто я роблю так: п'ю багато негазованої води, приймаю прохолодний душ. Спрагу добре втамовує лимонад з лимоном і м'ятою. Газовані солодкі води взагалі не рекомендую... Щоб уберегти себе, то слід забути про алкоголь, бо в спеку він діє ще сильніше. І головне – щоб був добрий настрій».
А ще ми поцікавилися в молоді, якому літньому відпочинку віддає перевагу. Передбачувано йшлося передусім про річки, озера, басейни, а хто має можливість, не відмовився б і від моря. Друга позиція в опитуванні – за лісами й горами. І тільки найбільш ліниві залишилися б удома.
Отож за допомогою прохолодних напоїв, правильного раціону харчування, якісного відпочинку і таких собі затінкових «оаз» влітку можна насолодитися по-справжньому в усіх його смаках.
Петро Юрса,студент відділення журналістики УжНУ, Медіацентр УжНУ