У дні, коли Мукачево пролунало на весь світ у вкрай надзвичайному контексті, збурило всю країну та вивело на публічний рівень глибокі й давні системні проблеми, ми просто ризикуємо бути не почутими спільнотою. Тим не менше, вважаємо, що й проблеми, які виникли в діяльності Благодійного фонду «Розвиток», а також в ромській громаді через позицію Мукачівської міської ради, не можуть замовчуватися.
Ми чимало років співпрацюємо з міською владою (змушені це робити – інакше питання, якими правозахисний фонд займається протягом багатьох років, вирішити взагалі неможливо). Однак замість того, щоб нарешті знайти спільну мову й почати дійсно ефективно співпрацювати, щоб вирішити проблеми численної міської громади — ромської — наші відносини з представниками влади стають тільки гіршими. На даний момент дійшло до прямих погроз на нашу адресу. Ми не можемо більше терпіти таку ситуацію, тому й прагнемо пояснити в чому справа.
Однією з точок конфлікту мукачівських правозахисників із міською владою стала позиція останніх щодо водопостачання в місцевому ромському таборі. Питання нормальної гігієни є одним із найпроблемніших для ромської громади. І вирішити його принаймні частково можна тільки нормальним водопостачанням. Це очевидно для всіх, але… не для Мукачівської влади.
Вже півтора року в місцевому таборі немає нормального водопостачання. Свого часу воду ромам відключили, мотивуючи це боротьбою із гепатитом. Ця «боротьба» мукачівських чиновників триває й досі. А в дійсності вона перетворилася на «боротьбу» (точніше – на банальне знущання й приниження) з ромською громадою міста.
При цьому люди, які представляють «європейське місто з давніми традиціями» навіть не соромляться говорити представникам Європи, що найближчим часом не збираються вирішити це питання. Принаймні міський голова Золтан Ленд’єл прямо заявляв представнику Ради Європи та іншим представникам міжнародних організацій, що у цьому році води в ромському таборі точно не буде.
Що таке відсутність води – зайве й говорити. «Рятуючи» місто від гепатиту, влада Мукачева прирікає тисячі людей на ризик зараження численними хворобами, пов’язаними із відсутністю гігієни. Європейське Середньовіччя чи не найбільше відоме страшними епідеміями, викликаними відсутність гігієни та неправильним уявленням людей про користь води. Мукачівська влада вирішила влаштувати Середньовіччя в окремо взятій громаді власних жителів в 21 столітті.
Просто цікавить відповідь представників влади на запитання – а самі б вони зуміли жити півтора року без води? Як це так, що в області, яка має чи не найбільше водних запасів в Україні, ромській громаді доводиться економити воду, як в якійсь засушливій країні Африки?
Завдяки таким діям влади роми змушені щодня вистоювати в чергах, щоб набрати додому води з однієї єдиної труби, яку міські чиновники «з барського плеча» подарували табору. Спасибі їм за такий яскравий показник, як насправді влада ставиться до ромів. Втім, не сумніваємося, що вже невдовзі, ближче до виборів, ромів знову згадають та «полюблять». Ми вже звикли, що ромську громаду місцеві «еліти» згадують лише напередодні виборів, коли, заради кількох сотень додаткових голосів, не шкодують грошей на умовну гречку. За це, як правило малограмотних і недосвідчених ромів у нашому місті прийнято зневажати. Втім, подивіться на Чернігів і дайте собі відповідь – а чи кращі інші? Нині проблеми – в більшості пересічних громадян України. У ромів вони – в рази більші, як і завжди трапляється з найменш захищеними верствами. Тому вже тепер можна прогнозувати, що цим скористається влада напередодні волевиявлення. Ну а поки що можна з людей знущатися.
Знущатися, наприклад, пропонуючи замість водопостачання… пам’ятник ромам. Так, саме пам’ятник замість води. Міська верхівка, яка заспокоює ініціативних представників ромської громади тим, що у них буде пам’ятник замість води, демонструє або повне нерозуміння ситуації, яка склалася на території чималого міського мікрорайону, або відверто сміється з людей, тримаючи цілу громаду за цілковитих ідіотів.
Ми глибоко вражені таким ставленням до цілої міської громади. Перепрошуємо за різкі висловлювання, але сучасне європейське муніципальне керівництво, яким себе позиціонує влада міста, немає права собі такого дозволяти. А от для безнадійно консервативного закомплексованого управлінця, що керується не сучасними поглядами, а винятково власними стереотипами, ця позиція цілком підходить. Наразі ставлення міської влади свідчить швидше про глибоку особисту дрімучість чиновників та небажання займатися реальними проблемами міста, а не про «європейськість».
І наостанок. Роми Мукачева давно зрозуміли, що особливо покладатися на владу вони не можуть. Саме тому ініціативні представники громади з нашою допомогою вирішили створити орган місцевого самоврядування, щоб самостійно вирішувати свої проблеми й полегшити життя, як собі, так і владі, для якої роми, судячи з поведінки та висловлювань, — кістка в горлі. До того ж на останній наш інформаційний запит заступник міського голови Мукачева пан Гільтайчук відповів, що проблемою водопостачання в ромському таборі мають займатися самі роми.
Без проблем, роми зайнялися б самі. Але… їхню ініціативу в створенні органу самоорганізації населення блокують. Причин відмови ми не зрозуміли досі. У прокуратурі, куди нібито відправили заяви скаржників, нам відповіли, що всі умовні заяви відкликали наступного дня.
На початку місяця, в коаліції з іншими організаціями ми розпочали черговий проект, громадський моніторинг органів місцевого самоврядування в закарпатській області, чим перелякали мукачівську владу настільки, що нас вирішили залякати, погрожуючи фізичною розправою…
Такий підсумок не дивує одного з ініціаторів створення ромського ОСН, мешканця ромського табору, Андрія Горвата:
«Я на якийсь момент повірив, що нам дозволять самостійно займатися потребами табору і навіть почнуть виділяти з бюджету гроші на це, але, чесно кажучи, відмовою не здивований. Влада в Мукачеві завжди згадує про ромів перед виборами, забуває після виборів і знову згадує перед наступними. Ми ж навіть не згадували про те, що восени мають бути нові вибори, коли реєстрували ОСН, однак зараз усвідомлюємо, що відмова пов’язана саме з цим. Невигідно владі, щоб роми стали надто самостійними, бо впадуть шанси на те, щоб проконтролювати, як ми голосуватимемо. Вже тепер можу прогнозувати, що ближче до дня голосування представники влади з’являться у таборі і знову годуватимуть мешканців обіцянками про майбутні блага в разі «правильного» голосування на виборах. Подібне ми проходили вже не один раз. Люди вірили, голосували. Як результат – стає гірше. Аж до того, що півтора року табір не має чистої води, яку нам відключила якраз нинішня міська влада. Але сподіваюся, що на цей раз вони промахнуться. Я особисто збираюся нагадувати мешканцям табору, що саме ця влада, яка знову намагатиметься обманути ромів обіцянками, не виконала нічого з того, про що обіцяла ромам і навіть посприяла погіршенню побутових умов у таборі».
Між тим, ця відмова з боку Золтана Ленд’єла, міського голови Мукачева, далеко не унікальний випадок. Навпаки – відмови стали систематичними. Ми не сумніваємося, що пов’язане це з майбутніми виборами до місцевих рад. Тобто як мінімум до кінця жовтня ситуація не зміниться. Втім, зважаючи на гіркий досвід попередніх спроб налагодити контакти з мукачівським керівництвом, не важко спрогнозувати, що, якщо при владі в Мукачеві лишиться стара влада, то нічого не зміниться й після виборів.
Доходить до абсурду. Керівник Мукачева відмовив навіть у проханні переглянути міську програму по інтеграції ромів. Ці програми готуються та приймаються вже кілька років суто «для галочки». Вони недієздатні, тому наш фонд вирішив щось змінити.
«Місяць тому я відправила листа меру Мукачева стосовно створення експертної групи для обговорення та розробки нової ромської програми, бо стара завершується в серпні 2015 року. Я попросила Золтана Ленд’єла ініціювати створення такої групи, але він… відмовив! Всі його слова про роботу по інтеграції ромів – це просто порожні балачки. Нині мер нікого не чує й не слухає, очевидно думками він винятково в місцевих виборах. Колись будь-які питання, пов’язані з порушенням прав людей у нашому місті, вирішувалися оперативно – в той же день. Втім, припускаю, що це не заслуга Ленд’єла. Така ситуація була, коли заступником міського голови був небайдужий до долі кожного мукачівця Михайло Лабош.
Станом на сьогодні в органів місцевої влади та представників ромської громади в Мукачеві повністю відсутня практика обговорення проблем та спільного планування. При створенні старої програми «Ромське населення Мукачева» на 2012-2015 роки, представники ромської громади не брали жодної участі, що призвело до створення декларативного документу, в якому не був проведений аналіз та не були враховані реальні потреби ромського населення.
Їхні потреби – це не тонна каміння, завезена в ромський табір напередодні виборів (краще б вже традиційною «передвиборчою» гречкою забезпечили – люди бодай наїлися б). Їхні потреби – це доступ до питної води, розвинена інфраструктура, не сегрегована школа, самоуправління!
Я хочу звернутися безпосередньо до Золтана Ленд’єла. Пане мер, прошу вас спуститися зі свого Олімпу та прочитати одну статтю із Конституції України. А саме статтю №5, в якій повідомляється: «Єдиним джерелом влади в Україні є народ». Ви обрані мукачівцями для реалізації наших ініціатив та захисту наших прав. Прав всіх мешканців міста, а не лише тих, хто вам подобається.
Тому до самих виборів обіцяю направляти до мерії інформаційний запит про результати проробленої роботи стосовно найбільшої ромської громади в країні, яка знаходиться в Мукачеві. І розраховую так само щотижня отримувати відповіді», — написала на своїй фейсбук-сторінці, координатор проектів нашого фонду Наталія Козир.
Чи віримо ми, правозахисники, в успіх такої затії? Не дуже. Проте вважаємо, що й надалі мовчки спостерігати за бездіяльністю та вседозволеністю міських чиновників не можна.
Юрій Кравчук, Благодійний фонд «Розвиток»