Починаючи з 1 січня 2015 року Податковий кодекс України не встановлює особливий порядок оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи.
Оскільки нова редакція розділу ІІІ ПКУ не містить положень щодо окремого обліку результатів спільної діяльності без створення юридичної особи, починаючи з 1 січня 2015 р. договори про спільну діяльність не є окремими платниками податку на прибуток підприємств.
Разом з тим, цивільним законодавством передбачено обов’язок ведення відокремленого бухгалтерського обліку спільної діяльності учасником простого товариства, визначеного договором з метою відшкодування витрат і збитків, пов'язаних із спільною діяльністю учасників, розподілу прибутку, одержаного учасниками договору простого товариства в результаті їх спільної діяльності тощо.
У разі отримання прибутку в межах договору про спільну діяльність такий прибуток розподіляється пропорційно вартості вкладів учасників у спільне майно. Сума прибутку, отриманого кожним учасником договору простого товариства у межах спільної діяльності є доходом кожного учасника та підлягає включенню з метою оподаткування до складу доходу окремої юридичної особи – учасника простого товариства.
Взаємовідносини, що виникають при здійсненні спільної діяльності, регламентуються главою 77 Цивільного кодексу України.
Ведення бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи окремо від результатів власної господарської діяльності і складання окремого балансу та відповідних форм фінансової звітності спільної діяльності без створення юридичної особи передбачено абзацом 8 пункту 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 №91.
Роз’яснення Державної фіскальної служби України з питань оподаткування спільної діяльності надані в листі від 29.07.2015р. №27555/7/99-99-02-01-17.
Відділ комунікацій Головного управління ДФС у Закарпатській області