На обговорення було винесено ряд актуальних проблем сучасної історії світу. Робочими мовами слугували українська, угорська й англійська.
Перед студентами і викладачами виступили представники Національного університету державної служби в Будапешті. Зокрема, директор Інституту національної безпеки, габілітований доктор, полковник Іштван Респергер висвітлив загрози, пов'язані з невизнаною Ісламською Державою, яка нині має контроль над частинами Іраку і Сирії, де проживає близько 8 млн осіб, переважно мусульман-сунітів.
Угорщина входить до міжнародної коаліції, що протидіє Ісламській Державі: 120 угорських військових задіяні в спеціальних операціях. Старший науковий співробітник цього ж інституту, доктор філософії Лоранд Уйгазі детальніше зупинився на сучасних викликах християнському світу в контексті поточної дипломатії Ватикану.
Угорські гості відповіли на всі запитання від аудиторії. Насамперед присутніх цікавила позиція влади і суспільства Угорщини щодо масових міграційних потоків із Близького Сходу, які стали несподіванкою для Європейського Союзу. Значну увагу було приділено і майбутнім потенційним ризикам, зокрема так званому «сплячому тероризму».
Адже у середовищі близькосхідних мігрантів, які осідають у європейських країнах, терористична активність може проявитися з часом. Тому вже зараз західні спецслужби провадять певні превентивні заходи, принаймні Угорщина ставиться відповідально до можливих загроз власній національній безпеці.
Тетяна Попович,старший лаборант кафедри історії України УжНУ
Медіацентр УжНУ