Лікарі Факультетської лікарні міста Брно врятували життя 4 - місячної українки Катерини з вродженою аномалією розвитку стравоходу - він був недорозвинений.
Лікарі замінили його шлунком малятка. Батьки Михайло і Маріанна Петровці дізналися про захворювання, що поставило під загрозу життя нащадка, лише після його народження.
В Україні лікарі не зуміли допомогти дитині. У Чехії такі операції раніше проводилися в Празі і Брно, потреба в них виникала приблизно раз на два роки.
Перше втручання такого роду в країні було здійснено ще в 1950-ті р. Операції в Німеччині, в рази дорожчі за чеські. Думали українцв також над варіантом проведення операції в Будапешті або в Німеччині, проте ціни в німецьких клініках виявилися захмарними.
Становище сім'ї було досить складним, коштів на операцію за кордоном не було, допомогли власні батьки. Зрештою вибір припав на Брно, де хірургічне втручання разом з перебуванням у лікарні обійшлося в 350 000 крон (близько 12 960 євро), тоді як у Німеччині аналогічна операція, за словами чеського хірурга Іржі Туми, який оперував дитину, коштувала б 107 000 eвро. Це пояснюється, в першу чергу, різницею в зарплатах чеських і німецьких медпрацівників. На Брно українська родина покладалася і з тієї причини, що в минулому тут успішно оперувалася дочка їхньої знайомої. Як проводиться ця операція, пояснив сам хірург Іржі Тума:
- Шлунок з черевної порожнини в даному випадку з максимальним натягом витягується в область грудної клітки, фіксується до окістя грудних хребців, і, кажучи простіше, підшивається до решти стравоходу. Існують методи заміни стравоходу товстою кишкою, вони застосовуються рідше, або тонкою кишкою, до чого лікарі вдаються вкрай рідко. Із заміною стравоходу при його атрезії у новонароджених в Клініці дитячої хірургії, ортопедії і травматології в Брно накопичений цінний досвід. Тому головлікар лікарні Іржі Тума і запропонував українській родині - приїжджайте, зробимо для вас, що буде в наших силах. Проблеми з оформленням віз, на жаль, затримали батьків на цілий місяць, і дівчинку привезли в жалюгідному стані.
Головлікар зізнається, що був неабияк здивований тим, як немовля загалом пережив ці чотири місяці. У Чеській Республіці такі операції призначаються відразу ж після народження дитини, так як даний тип ускладнення діагностується заздалегідь. Операція Каті, на щастя, пройшла успішно, після хірургічного втручання дівчинка провела три тижні в лікарні. Мати весь цей час залишалася в Чехії. Грошей на готель у неї вже не залишилося, однак допомогла участь прибиральниці даної лікарні, теж родом з України.
Саме вона і прихистила у себе вдома на час землячку. Нині батьки привозять доньку приблизно раз на місяць на консультації в Брно, вона вже навчилася самостійно ковтати. Грудічку чекає ще одна операція через атрезії прямої кишки, найімовірніше, ще нинішньої весни. І в даному випадку операцію проводитимуть чеські фахівці. Заміна стравоходу хоча і є більш складною операцією, однак прогноз і результати в таких випадках бувають краще, ніж після операцій при атрезія прямої кишки, повідомив головлікар клініки.