Голова облради Михайло Рівіс впевнений, що обласні обранці допоможуть маленьким закарпатцям з розладами аутистичного спектра (РАС). Треба тільки затвердити спеціальну програму на рівні краю.
Департамент освіти і науки ОДА пропонує до розгляду обласну цільову програму «Психолого-педагогічний та медико-соціальний супровід дітей і дорослих із розладами аутистичного спектра на 2016—2020 роки»
,- пише газета "Новини Закарпаття". В Україні ця проблема на сьогодні не знайшла чіткого визначення та шляхів вирішення, оскільки система медичної та психолого-педагогічної діагностики є наразі недосконалою. Майже відсутня практика соціально-психологічної підтримки та супроводу сімей, у яких виховуються діти із РАС, та вона не відповідає світовим стандартам. Всесвітня статистика показує, що кожна 88-ма дитина має розлади аутистичного спектра, або одна дитина на 52 хлопчики та 250 дівчаток. В Україні статистика, мабуть, така ж, просто її дуже важко продемонструвати. Наразі вітчизняна діагностика та виявлення дітей з РАС проходить в 5–6-річному віці, і нерідко таким дітям ставлять діагнози шизофренія або розумова відсталість. Спеціальні програми та діагностичні стандарти існують в Україні, але використовуються виключно в приватних закладах.
Мета пропонованої програми полягає в реалізації державної політики у сфері психолого-педагогічного та медико-соціального супроводу дітей та дорослих із розладами аутистичного спектра; підтримці громадських і благодійних організацій; фінансуванні заходів, пов’язаних з роботою в цьому напрямі на теренах краю.
На переконання розробників програми, її реалізація дасть змогу покращити рівень обізнаності населення краю стосовно питання РАС та обізнаності спеціалістів різних спеціальностей; здійснити заходи ранньої діагностики та організацію супроводу дітей, батьків та дорослих; створити інклюзивний ресурсний центр та медико-соціальний супровід дітей із розладами аутистичного спектра.
Фінансування програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного та інших місцевих бюджетів, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Прогнозовані обсяги фінансових ресурсів для її реалізації – 5446 тис. грн. Організаційне забезпечення і контроль за її виконанням здійснюватимуть департаменти ОДА: освіти і науки; охорони здоров’я; соціального захисту населення, інформує прес-служба облради.
— Гармонійне життя таких діток залежить багато в чому від суспільства, яке повинно не тільки тепло прийняти їх, вибудувати родинні стосунки з ними, а й допомогти їм розвиватися і соціалізуватися, — зазначив голова облради Михайло Рівіс. – Я впевнений, що така програма потрібна, і її підтримають депутати облради беззаперечно.