У краї нещодавно провели круглий стіл на тему: «Комфортне безперешкодне середовище – шлях до інтеграції інвалідів в життя суспільства - виконання програми «Безбар’єрне Закарпаття».
Організаторами заходу стали Закарпатське обласне товариство інвалідів ВОІ «СОІУ»,на чолі з Денисом Сухотіним, Громадська рада при Закарпатській ОДА, Закарпатський регіональний центр соціально-трудової реабілітації та професійної орієнтації «Вибір». Протягом дійства люди з обмеженими фізичними можливостями привертали увагу влади до проблем у пересуванні містом, а також недоступності сфери послуг.
Відкрив зустріч заступник голови облради Петро Грицик. Посадовець зауважив, що влада працює у напрямку забезпечення комфортного життя осіб з вадами здоров’я, але визнав, що проблем є ще багато, і їх треба вирішувати. Під час заходу також виступив голова Громадської ради при Закарпатській ОДА Михайло Греньо, який закликав до співпраці представників з районів краю, бо колективна робота, за його переконанням, значно дієвіше.
Потім з промовою виступила член ради Закарпатського ОТІ Василина Марко. Жінка розповіла про проблему пандусів, відсутність належних вбиралень, та окреслила проблеми доступу людей з особливими потребами до всіх сфер життя. У ході дискусій стало зрозуміло, що в області, зокрема в Ужгороді, найбільша проблема в недоступності доріг, пандусів, відсутність ліфтів, у деяких установах. Потім ще один член ОТІ Любов Пчолинська показала презентацію «Моніторинг доступності Закарпаття». Під час її виступу присутні побачили реальну картину недоступності пандусів, відсутності ліфтів у різних установах краю.
Також на заході порушили проблеми перевезення людей з інвалідністю. Проблема полягає в тому, що автобуси, навіть ті, які обладнані пандусами, не перевозять людей з вадами здоров’я, що спец конструкції не працюють, а таксисти не завжди погоджуються перевозити інвалідні візки чи ходулі, без яких мало мобільні краяни пересуватися не можуть.
Основною проблемою всіх незручностей на форумі назвали те, що комфорт для осіб з вадами здоров’я здебільшого створюють без їх участі, а краще за них ніхто не розповість, як зробити, аби було зручно. Також порушили тему перепон на парківках для осіб з особливими потребами, адже на них часто паркують автівки водії, котрі не належать до цієї категорії, а це теж створює перепони для осіб з інвалідністю.
Наприкінці зустрічі заступник голови обради Петро Грицик зізнався, що дуже пройнявся проблемами закарпатців з особливими потребами, і готовий сприяти тому, щоб їхнє життя не було суцільною смугою перешкод.
Вікторія Лисюк,
«Час Закарпаття»
Фото редакції та прес-служби облради