В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція представників ГО «Армія гідності Закарпаття» та Ужгородської філії асоціації інвалідів АТО. Головна тема - узгодження позиції щодо прозорого розподілу та запобігання зловживань при виділенні земельних ділянок для учасників бойових дій на Сході України. Йшлося про одне з останніх рішень місцевої влади, зокрема про 16 га землі на вул. Загорській, майно на якій, як виявилося, вже перебуває у приватній власності.
Як розповів Петро Горзов голова ГО “Армія гідності Закарпаття”, навколо теми виділення земельних ділянок залишається багато спірних моментів, немає чіткості та прозорості у механізмі їх виділення, часто військовим відмовляють в отриманні землі. «Було багато слухань, сесій, комісій, ми були присутні на багатьох зібраннях з цього приводу. Останнє із спірних питань- це виділення 16 га на вул. Загорській, де розташовано сади і є їх приватний власник. Саме власник звернувся до нас, розуміючи соціальну напругу і те, що ділянки можуть отримати зовсім не учасники бойових дій, щоб вирішити це питання, - каже Петро Горзов. - Необхідно взяти під свій контроль питання щодо виділення цих земельних ділянок. На 26 січня у приміщенні Закарпатської ОДА (14.00) вже заплановано громадські слухання з цього питання, на яке запрошуємо всіх голів громадських організацій, щоб прийшли з інформацією своїх членів- учасників бойових дій та АТО». За словами Петра Горзова, першочергово завдання при виділенні земельних ділянок – це сприяти тому, що землю насамперед отримали сім’ї загиблих, дійсні учасники бойових дій, ті, хто перебували на передовій, відтак- всім іншим учасникам бойових дій, АТО.
Петро Базелюк, адвокат, представник інтересів власника садів на вул. Загорській, землю під якими планують виділити учасникам бойових дій, детальніше розказав про ситуацію, що склалася: «У 2014 році власниця придбала у держави дерева (яблуні). Оскільки вказані сади належали державному підприємству, власником виступає Міністерства аграрної політики. Було придбане нерухоме майно з метою використання за призначенням, власниця звернулася до Держгеокадастру з проханням надати дозвіл на розробку технічної документації для отримання землі у довгострокову оренду. Дозвіл був наданий, стояло питання про фактичне підписання договору оренди. Але під різними приводами ми отримували відмови. Одну з таких відмов оскаржено до суду. Суд визнав дії Держгеокадастру протиправними. У зв’язку з тим, що точиться багато дискусій щодо розподілу вказаної землі і майже ніде не фігурує власник, на нашу думку, на вказану землю претендують особи, які не мають відповідного права і морального у тому числі. Тому ми звернулися до громадських організацій учасників бойових дій та АТО з проханням взяти під свій особистий контроль зазначене питання. На нашу думку, такий розподіл відбувається непрозоро».
В’ячеслав Харченко, голова Люстраційної комісії Закарпатської області, учасник бойових дій, наголосив, що самі військові та громадськість підтримує такий принцип розподілу землі: насамперед сім’ям загиблих, тим, хто отримав каліцтва та поранення, учасникам бойових дій. Які були на передовій, відтак- всім іншим учасникам АТО. «Повинне бути публічне обговорення кожної кандидатури на публічних дебатах. Також додам, що таке ж право на землю мають ті, хто чекає на неї ще з 90-их. Я б пропонував виділити 20-30 ділянок для таких людей, які десятиліттями віддано працюють і ще все чекають на обіцяне», - каже військовий.
Руслан Ференці з Ужгородської філії асоціації інвалідів АТО додав, що існують проблеми також з тими ділянками, які вже практично виділили. «Незрозуміло, кому було надано за більш як два роки 450 ділянок, звідки ці люди? Нам невідомо. Крім того, родичам загиблих чи пораненим були виділені земельні ділянки, коли зрештою вони їх оформили, виявилося, що кілька соток у кожного бракує. Наприклад, пані Балог, вдові, матері двох дітей, виділяли 10 соток, в реальності виявилося – 7. По 3-4 сотки десь зникає. У мене така ж ситуація: документи були на 10 соток, тепер вже 7 соток, де ділися 3 сотки, пояснити вже ніхто не може? Багато землі було виділено, де оформити їх неможливо: на кордоні, очисних спорудах і т.д.».
Представники учасників бойових дій та АТО закликають громадськість, а особливо організації, членами яких є військові, пильно стежити за ситуацією з розподілом землі. Щоб все відбувалося прозоро і чесно, а ті, хто захищає Україну на східному кордоні, були впевнені, що держава їх не підведе. І чекають усіх зацікавлених 26 січня в Закарпатській ОДА на слуханнях.