Майже рівнозначна кількість новоспечених закарпатських військовослужбовців живуть у містах та в сільській місцевості та, в основному, здобули середню спеціальну чи технічну освіту. Близько 26% закарпатців одночасно зі службою вирішили здобувати освіту у військових навчальних закладах, адже у цивільному житті мали лише атестат про середню освіту.
- А як із сімейним станом у кандидатів на контрактну службу? Чи правда, що здебільшого професійну військову кар’єру обирають неодружені чоловіки?
- Так, здебільшого закарпатці, які приходять до військкомату чи військової частини із бажанням служити в армії – неодружені та не мають дітей. Проте відрив їх від «сімейних» кандидатів не дуже великий, адже родинами встигли до служби обзавестись більше 44% військових. До слова, серед «сімейних» більшість (майже 23%) мають двох дітей, приблизно стільки ж – одну дитину, близько 8% - багатодітні.
42% кандидатів на військову службу до укладання контракту були працевлаштовані, але вирішили змінити кар’єру з цивільної на військову. Частина з тих, які уклали контракти відразу ж після закінчення часткової мобілізації, теж відповідно до законодавства зберегли за собою робочі місця.
– Чи можна стверджувати, що військова служба за контрактом є конкурентоздатною на обласному ринку праці?
– Судіть самі: в середньому з питаннями про укладання контракту до військових комісаріатів області звертаються більше 40 чоловік на місяць – це досить багато. Коливання кількості бажаючих, як правило, залежить від подій в країні та на фронті, збільшення зацікавленості контрактною службою також спостерігалось під час звільнення в запас мобілізованих.
Варто зазначити, що майже половина закарпатських військових уклали контракти безпосередньо у військових частинах. Це колишні мобілізовані та учасники АТО з бойовим досвідом, які залишитись проходити службу у «своїх» підрозділах, себто тих, в яких вони розпочинали свою службу. Таких майже 33% від загальної кількості контрактників. Майже всі з них під час служби брали участь в антитерористичній операції на Донбасі.
- Пожвавлення серед потенційних контрактників на Закарпатті було нами відмічено в другому півріччі 2016 року, коли було спрощено умови підписання контрактів, - додав військовий комісар. – Слід зважити на те, що військовослужбовці, які підписали контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, отримують стабільне, гарантоване грошове забезпечення від 7000 гривень для солдатського складу та від 8000 гривень і вище для сержантського. Окрім цього ще слід пам’ятати про те, що є і додаткові виплати, такі як: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного окладу та грошова допомога на оздоровлення у разі надання щорічної чергової відпустки, у розмірі місячного грошового забезпечення.
Можу сміливо стверджувати, що цей вид військової служби є повністю самодостатнім та конкурентоспроможним не лише на праці обласного значення, а і загальнодержавного.
Варто додати, що минулого місяця Президент України - Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби». Таким чином він унормував деякі питання, пов’язані з прийняттям, продовженням та звільненням громадян з військової служби, а саме – військовослужбовці-контрактники отримали можливість вибору: або продовжити військову службу за новим контрактом або звільнитися з військової служби.
Власне, було подолано правову колізію внаслідок якої громадяни, які були мобілізовані до лав Збройних Сил мали б проходити військову службу до завершення особливого періоду. Крім того, розв’язання цього «гордієвого» вузла дозволило відвоювати дещо втрачені позиції професії військового на ринку праці.