Ліс - невід'ємна частина природи у якій рослини, тварини, мікроорганізми в процесі свого розвитку взаємопов'язані. Люди разом із рослинами і тваринами є частиною однієї екосистеми, тому нас ще з дитинства вчать, що не можна ламати гілки на деревах, руйнувати гнізда та мурашники.
Багато людей не знає про користь, яку приносять мурашки. По-перше, вони - справжні санітари лісу. Поїдаючи комах-шкідників, мурашки регулюють кількість шкідливих комах. Вони сприяють оновленню лісу, механічно руйнуючи мертву деревину, таким чином прискорюючи процеси розкладання.
Крім того, мурашки сприяють підвищенню родючості ґрунту, розпушуючи землю насичуючи його киснем. Харчуючись насінням рослин, вони не завжди доносять його до мурашника, тому сприяють їх інтенсивному розширенню.
В НПП "Синевир" приділяється особлива увага мурашникам. Оскільки значну площу території парку займають ліси, то ці маленькі рятівники просто необхідні для його збереження. Особливу користь приносять руді лісові мурашки. За один день вони поповнюють мурашник десятками тисяч шкідливих комах, а за літо - мільйонами. Якщо на одному гектарі 6-7 мурашників, то ліс - захищений. Щоб захистити мурашник від руйнувань тваринами, лісники їх огороджують.
Для штучного розселення мурашників природоохоронці парку переносять гнізда з тих ділянок лісу, де їх багато, в необхідні місця. Для цього обирають міцні мурашники, поділяють їх вертикально на дві частини, одну з яких переносять. Такий метод розселення не дуже шкідливий для мурашок. Більшість перенесених мурашників добре приживаються і мурашки й надалі зможуть приносити користь для лісу.