«Гуляємо з онучкою на дитячому майданчику, – розповідає знайома пані Олена, – і раптом у пісочниці побачили…щура! Спершу застигла на місці, міцно вхопила дитину за руку, бо та рвалася в пісок, затим трохи почала приходити до тями. Пацюк, мов на пляжі, вилежував боки на вранішньому сонечку. Їй Богу, ніжився, як у ліжку. Потягував лапки і позіхав собі!»
Думала, грабіжник, а то – пацюк«Ці щури не бояться ні людей, ні Господа Бога!» – обурюється інша моя знайома, Каріна. – Ходять собі вдень по вулиці, не звертаючи увагу на людей. Знахабніли вкрай! Навіть тупнеш на них, то не бояться!».
Новий мікрорайон Ужгорода справді потерпає від пацюків. На вулиці Тлехаса їх – найбільше. Звісно, поруч стоять сміттєві контейнери. Тому вони мають чим харчуватися.
«Торік ми скинулися на домофони, – каже Юрій. – Тепер хоч у під’їзд не заходять. А раніше заходжу в під’їзд, підходжу до ліфта, а там – жирнючий щур стоїть і лупає очима на мене. Ніби і йому треба підніматися на якийсь поверх!».
Були випадки, коли щури по виноградній лозі піднімалися у квартири.
«Чую вночі хтось шарудить на балконі, – каже пані Галина. – Злякалася, звісно. Ну, думаю, грабіжник заліз до нас. Покликала сусіда, разом із ним зайшли на балкон – ніде нікого. Закрила вікно. Лягла спати. Серед ночі знову чую шурхіт. До ранку не спала. Боялася. Уже всяке в голову лізло: може, привид чи полтергейст газдує? Вранці хотіла зателефонувати на програму «Битва екстрасенсів!». Яким було моє здивування, коли на балконі зустріла …щура. Певно, в пошуках їжі заліз».
Щури можуть усеВони розумні і вперті. А ще – всеїдні. Бо «точать» абсолютно все: насіння, плоди, зерно, горіхи, квіти, листя, комах, птахів, рептилій, рибу, яійца і гриби. Відомі випадки, коли кілька щурив кооперувалися й допомагали один одному вкрасти з гнізда куряче яйце. Їхні зуби ростуть безперервно, пацюк повинен постійно щось гризти, аби сточувати їх.
Ось невеликий перелік речей, із якими легко впораються: дерево, бетон, шлакоблок, алюміній, мідь (перегризають проводи), про ліонолеум і більш м’які предмети ми вже й не говоримо. За мільйони років еволюції щури розвинули безліч корисних умінь. Вони можуть жити без води довше, ніж верблюд, переносити високі дози радіації без пошкоджень, пропливати кілька кілометрів у воді, а також мають нечутливість до деяких отрут.
Щури – небезпечні, бо переносять збудник смертельної хвороби під назвою лептоспіроз. Інші назви недуги: водна (собача) лихоманка, японська лихоманка, інфекційна жовтяниця.
Лептоспіроз має сезонний характер. Найбільше хворих виявляється в серпні. Щоб збудник – лептоспіра – проник у організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри. Тому зараження відбувається навіть при швидкоплинному контакті з водою, де є мікроби. Через кон’юнктиву очей і слизові оболонки збудник теж легко потрапляє всередину. Причому в місці проникнення не спостерігається ніяких змін.
По організму лептоспіра пересувається лімфатичною системою. Однак запальних процесів у лімфовузлах не буває. Збудник легко потрапляє в тканини й органи, вражає центральну нервову систему, нирки, легені, печінку й селезінку. Лептоспіри розмножуються і накопичуються у внутрішніх органах. Цей період захворювання називають інкубаційним. Він триває до двох тижнів. Початок недуги протікає гостро. Лептоспіри виділяють свої токсини в кров. Це призводить до яскраво вираженої інтоксикації організму. Збудники руйнують еритроцити. Їхні токсичні речовини погіршують згортальну функцію крові.
Симптоми лептоспірозуІнфекція проявляється гострою лихоманкою. У хворого спостерігається загальна інтоксикація організму. Виникає озноб, сильний головний біль, висока температура. У людини пропадає апетит і сон. Найчастіше інкубаційний період триває тиждень. Лептоспіроз має дві фази. Перша – лептоспіремія. У цереброспінальній рідині й у крові можна виявити збудника. Вищеописані явища спостерігаються протягом 4–9 днів. Яскравою ознакою є сильні м’язові болі. Пальпація литкових м’язів, поперекової області і м’язів стегна завдає страждань. Іноді виникає гіперемія обличчя, верхніх відділів грудної клітки та шиї. У деяких хворих з’являється висип. Можуть виникнути діарея, кашель і кровохаркання. Іноді може бути ішемія й порушення чутливості.
Друга фаза – токсемія внутрішніх органів. Недуга вражає нервову систему, печінку і нирки. У важких випадках можливі жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.
Синдром Вейля – специфічна ознака лептоспірозу. Він характеризується анемією, жовтяницею, тривалою лихоманкою і порушеннями свідомості. Свого максимального вираження синдром досягає на другій стадії недуги. При цьому виявляються симптоми ураження нирок або печінки.
Якщо постраждала печінка, то хворий відчуває біль у ділянці органу. При цьому печінка збільшується в розмірах. Аналізи виявляють зміни в сироватці крові. Людина мучиться від носових і шлункових кровотеч, кровохаркання. Можливі крововиливи в наднирники й геморагічні пневмонії. Іноді ознакою лептоспірозу стає асептичний менінгіт.
Діагностика й лікуванняДля діагностики використовують дані, отримані в результаті бактеріологічного дослідження. Лікарі можуть підозрювати у хворого лихоманку, нефрит, гепатит, менінгіт, шоковий токсичний синдром. У період першої фази лептоспіри можна виявити в крові або в цереброспінальній рідині. У другій фазі їх визначають у сечі. Лептоспіри можуть виявлятися в сечі хворого впродовж одинадцяти місяців після початку хвороби.
В багатьох випадках захворювання вимагає проведення реанімаційних заходів. Прогноз залежить від вірулентності лептоспір і стану організму хворого. Діагноз завжди серйозний, оскільки смертність від лептоспірозу досягає 10%.
Для лікування використовуються антимікробні засоби. Це пеніцилін, левоміцетин, еритроміцин, стрептоміцин, похідні тетрацикліну. Часто застосовується доксициклін. Іноді медики призначають гамма-глобулін. Щоб препарати надали лікувальний ефект, їх треба почати приймати не пізніше 4-го дня від моменту виникнення недуги. Крім того, хворому необхідно і рясне пиття й постільний режим. При гострій недостатності нирок людині роблять гемодіаліз.
Ускладнення лептоспірозуУ гострій фазі недуга ускладнюється недостатністю печінки або нирок, кровотечами, набряком мозку, міокардитом або пневмонією. Небезпечними ускладненнями є ураження очей, які виникають через місяць після початку захворювання.
Якщо ускладнення й жовтянична форма відсутні, то прогноз сприятливий. Летальні випадки бувають через недостатність печінки або нирок, менінгоенцефаліт або пневмонію. Також може виникнути параліч.
P. S. Як повідомили «НЗ» у Закарпатській обласній санітарно-епідеміологічній станції, випадків захворювання на лептоспіроз цього року не зафіксовано. Але будьмо обачними.
ДО ТЕМИ
Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно дотримуватися таких правил:
♦ не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
♦ уникати купання у річках, озерах, на яких відсутні обладнані пляжі. Особливо слід уникати водойм зі стоячою водою, береги яких заросли кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;
♦ захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів;
♦ проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби;
♦ дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу та не палити під час роботи;
♦ не вживати в їжу немиті овочі та фрукти.