В грудні виповнюється чверть століття з часу створення академічного камерного хору "Cantus" – провідного музичного колективу Закарпаття.
Історія його розпочалася дещо раніше – у 1985 році: спадковий музикант (батько – знаний диригент і педагог, заслужений працівник культури України Петро Сокач), випускник Київської державної консерваторії ім.П.Чайковського й на той час викладач Ужгородського музичного училища ім.Д.Задора Еміл Сокач, заручившись підтримкою кількох однодумців, вирішує створити власний хор. Символічно, що перший виступ колективу відбувся на сцені Закарпатської обласної філармонії саме в рамках концерту-присвяти ювілеєві видатного українського хорового диригента, педагога, композитора, вокаліста, культурного та громадського діяча Михайла Кречка, котрий, за словами Еміла Сокача, помітно доклався до формування його професійних і, певною мірою, життєвих поглядів.
У 1992 році колективу, що вже здобув позитивний досвід концертування та участі в престижних музичних конкурсах не лише в Україні, а й за межами (Угорщина, Італія), надано статус "професійного" – і саме ця подія вважається офіційною точкою відліку діяльності провідного музичного колективу Закарпаття. Колектив у складі 28 учасників очолили брати Еміл і Станіслав Сокачі – художній керівник та директор відповідно.
Відтоді до географії країн, в яких презентував свою творчість "Cantus", додалися також Естонія, Литва, Польща, Словаччина, Австрія, Німеччина, Франція, Великобританія, Норвегія, Швейцарія, США. З окремими тамтешніми колективами закарпатців єднає плідна творча співпраця, до прикладу, для співаків і диригентів зі Швейцарії з 2000-го року й донині "Cantus" проводить майстер-класи із вивчення української хорової музики. А з 2001-го року чудовою нагодою для зустрічі в Ужгороді професійних виконавців та колективів із різних країн є ініційований Емілом Сокачем "Фестиваль сучасної духовної музики". Через об’єктивні причини з 2014 року фестиваль не проводився, проте відомо, що навесні 2018-го традицію буде відроджено.
"Cantus" активно пропагує академічне музичне мистецтво на найрізноманітніших вітчизняних сценах – як професійних, так і імпровізованих: від концертних закладів національного рівня та резонансних музичних фестивалів – до камерних мистецьких віталень, діючих храмів, навчальних аудиторій тощо.
Вагомий особистий внесок у культурний розвиток Закарпаття й висока виконавська майстерність у 1996-у році принесли художньому керівнику хору "Cantus" Емілу Сокачу звання "Заслужений артист України", а в 2008-му – "Народний артист України". Самому ж колективу в 2009-му році присвоєно статус "академічного". Крім того, неодноразово здобутки хору були відзначені найвищою обласною премією в галузі музичного і виконавського мистецтва ім.Д.Задора.
За роки творчої діяльності колективом підготовлено більше сотні концертних програм, у репертуарі – українські народні пісні, колядки та щедрівки, духовна музика вітчизняних композиторів, світова класична музика від епохи Ренесансу до сучасності, спіричуелси і джазові композиції. Кожен виступ хору "Cantus" – це справжнє свято, що твориться поєднанням вишуканого музичного смаку з глибиною трактування та довершеністю виконання. Чимало таких незабутніх митей колектив подарував слухачам, представляючи оригінальні концертні програми в атріумі будівлі облдержадміністрації та облради ("Бах у будівлі Крупки", "Меса" І.Мартона, "Темна та світла ніч душі" й ін.).
Отже 9 грудня з нагоди 25-ліття колектив учергове запросить своїх шанувальників до атріуму, де виконає вибрані твори з власного доробку та фрагменти "Різдвяної ораторії" Й.С.Баха, до виконання яких долучаться гості концерту – інструментальний ансамбль "A Cappella Leopolis" (м.Львів).
Початок о 18.00. Вхід за квитками.
Управління культури Закарпатської ОДА