«Інноваційні підходи у збереженні історико-культурної спадщини Закарпаття. Застосування дрон-технологій, а також віртуальної та доповненої реальності».
Як зазначили під час заходу, 27 квітня 2017 року Європейський парламент прийняв рішення, що 2018 рік буде присвячений культурній, історичній та архітектурній спадщині у європейських країнах.
Архітектурні об'єкти, унікальні природні ландшафти, місця археологічних розкопок, що розкидані по всій країні – історична та культурна спадщина, яка наповнює значну частину державного надбання, зазначили учасники заходу.
Міністр культури України Євген Нищук в ефірі «5 каналу» заявив: «Наступний рік у Європі в частині культури є роком культурної спадщини. І ми зараз підготували всі документи для указу Президента про те, щоб наступний рік в Україні також оголосили роком відновлення і реставрації культурної спадщини. Тоді кожне місто, навіть ті пам’ятки, які місцевого значення, мали б передбачити кошти на оновлення його музеїв, заповідників, палаців».
З технологічним проектом збереження архітектурної спадщини Закарпаття за допомогою новітніх технологій до керівництва області звернулися Агенція регіонального розвитку Закарпатської області та ГО «Культурна платформа Закарпаття». Керівники цих організацій залучили до проекту провідних столичних фахівців - Кирила Покутного – співзасновника лабораторії VR і AR «Sensorama Lab», автора проекту «Чорнобиль 360» (м.Київ); Валерія Яковенка – співзасновника компанії DroneUA (м. Київ).
За словами спікерів, Закарпаття має унікальні надбання – історичні комплекси замкової архітектури. Створення цифрової моделі для замків мають ряд переваг у порівнянні з фото-ілюстраціями. Завдяки можливості обертати і зумувати (наближати) модель, складається реалістичне картина форми і розміру замку. Ця технологія створює динамічну форму архітектурного об'єкту та надає можливсть якісно нової презентації на висококонкуретних туристичних ринках світу.
«Ми знаходимося на старті проекту створення цифрових моделей і формування основи цифрової трансформації цього об’єкту в майбутнє. Наша команда використовує технології сканування об’єктів дронами для відтворення детальних структур, розмірів, фіксації поточного стану об’єкту, щоб працювати з цим, як наступне покоління медіа-носіїв», - зауважив Валерій Яковенко.
«Ціль використання такої моделі: можливість візуального огляду будівлі з усіх сторін; фіксування розмірів будівель; обмірувальні роботи; оцінка загального стану будівлі; планування реконструкції/монтажу конструкцій; також ми не виключаємо можливість використання даного проекту в освітніх цілях для школярів України та Європи" - коментує розробник сценарію проекту , голова ГО "Культурна платформа Закарпаття" Євген Забарило.
«Це може бути робота, в основу якої закладена не тільки матеріальна вигода, а дещо більше. Це непоганий вклад тих, хто має фінансову стабільність у майбутнє. Зокрема – у освіту та промоцію краю. Але без системної підтримки у ланцюгу – ініціатори – виконавці – бізнес – влада, проект не матиме належного масштабу втілення», - додав Кирил Покутний.
«Це проект про те, хто ми у глобальному світі, який вже переходить у цифрову реальність. Це більше, ніж просто науково-технологічна робота. Ми, як пише закарпатський письменник Дочинець, збираємося віднайти ключі від зАмків і їх замкІв, щоб споруди знову оживили своєю атмосферою територію. Плануємо оцифрувати всі замки краю, але стартуємо саме з Ужгородського», - прокоментував Євген Забарило.
«Ми, як Агенція, готові взяти на себе роль посередників: ініціатори – бізнес – влада. Як правило, культурна спадщина знаходиться у підпорядкуванні обласного керівництва. А обласне керівництво - є одним із засновників нашої Агенції. Ми на себе візьмем роль координатора, щоб ті люди, які відповідають за технічні рішення, цим і займалися, а бюрократичні питання Агенція візьме на себе. Але є й інше питання - якщо за це візьмуться й інноваційні керівники бізнесу області, то проект має шанс «вистрілити» на високому рівні, бо підприємці – це люди абсолютно унікальної логіки, яка вміє працювати виключно на приріст. Залученням і координуванням участі влади і бізнесу буде займатися наша команда», - додав Віталій Попович.
У свою чергу, керівництво обласної влади, в особі заступника голови Закарпатської ОДА Колеснікова Володимира, засвідчило цілковиту підтримку проекту «Інноваційних підходів у збереженні історико-культурної спадщини Закарпаття.
"У вересні ми вперше приймали на Закарпатті Кубок східної Європи з дрон-перегонів та мали можливість ознайомитися з великим спектром можливостей застосувань безпілотних технологій у 2017 році. Сьогодні наша область є іноваційно-технологічним першопроходцем. І саме на Закарпатті відбувся перший в Україні технологічно-мистецький фестиваль "Dronevar. Застосування дрон-технологій, а також віртуальної та доповненої реальності – це інструмент, що осучаснює формати збереження культурної спадщини для розвитку туризму, а також утворює освітній продукт. Це говорить про те, що край набуває звання української столиці застосування безпілотних технологій" - підсумовує заступник голови Закарпатської ОДА Володимир Колесніков.