Нові містобудівні повноваження отримала Вільховецька об’єднана територіальна громада Закарпатської області. Це другий населений пункт регіону після обласного центру, що самостійно контролюватиме будівництво на власній території.
Місцева інспекція у с. Вільхівці здійснюватиме архітектурно-будівельний контроль щодо об’єктів незначного класу наслідків (відповідальності), а це переважна більшість будівництва на території ОТГ. Зокрема, новоутворений орган реєструватиме документи на початок будівельних робіт, перевірятиме будмайданчики та прийматиме об’єкти в експлуатацію.
Нові містобудівні повноваження для Вільховецької ОТГ – це можливість ефективно розвивати власну територію, виходячи з першочергових завдань та потреб.
Місцева інспекція знаходиться за адресою: вул. Центральна, 118, с. Вільхівці, Закарпатська область. Її повноваження також поширюються на села Вільхівчик, Сасово, Добрянське, Вільхівці-Лази та Раково.
Консультант з правових питань Регіонального офісу впровадження децентралізаційної реформи Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша так прокоментував цю подію: «Положення про Держархбудінспекцію (ДАБІ) України та її територіальні органи було затверджено ще Постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014р. №294. Нині в Україні створено і діють 89 територіальних органів ДАБІ, у тому числі в 21 місті обласного значення: Луцьк, Маріуполь, Тернопіль, Харків, Херсон, Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Ужгород, Одеса, Київ, Дніпро, Суми, Житомир, Черкаси, Сєвєродонецьк, Вінниця, Чернігів, Кропивницький, Миколаїв, Рівне.Створено аналогічні інспекції в окремих об’єднаних територіальних громадах (ОТГ).
Як бачимо децентралізаційна реформа ще з 2014 року поширена і на систему держархбудконтролю, потреба в послугах якої пропорційна обсягам місцевого будівництва чи ремонту і реконструкції об’єктів. Чому ж тоді територіальні органи створені, окрім обласного, поки-що лише у м. Ужгороді та Вільховецькій ОТГ? Асоціація міст України, проаналізувавши ситуацію і в інших регіонах, прийшла до висновку, що головними причинами повільного утворення територіальних органів ДАБІ є такі: дефіцит кваліфікованих і досвідчених фахівців, спроможних скласти відповідний екзамен; достатньо складна процедура отримання пакету дозвільних документів; відносно висока вартість одного робочого місця.
Як бачимо, попри наведені причини, Вільховецька сільська ОТГ подолала всі труднощі і бар’єри, чим полегшила питання контролю будівництва чи реконструкції об’єктів у 5-ти селах, що входять до ОТГ. Сподіваюся, що у 2018 році число територіальних органів ДАБІ в населених пунктах області збільшиться, бо в них є очевидна потреба».
Закарпатське РВ АМУ