Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман з робочим візитом відвідав Закарпаття. В ході візиту, заключним, та напевно, найбільш насиченим акордом одноденного перебування глави уряду на Закарпатті стала зустріч з представниками закарпатського бізнесу.
Зуcтріч відбулась на території закарпатського заводу «Єврокар» в селі Соломоново Ужгородського району. Для обговорення актуальних проблем бізнес-середовища краю були запрошені керівники передових підприємств регіону. Зокрема, участь у зустрічі взяли Олег Боярин, голова Наглядової ради ПрАТ «Єврокар»; Володимир Панов, голова Обласного об’єднання організацій роботодавців «Закарпаття», член Наглядової ради ПрАТ «Єврокар»; Мілош Босак, генеральний директор ТОВ «Ядзакі-Україна», член Правління ОООРЗ, Тарас Петрина, фінансовий директор ТОВ «Флекс»; Ігор Чопко, заступник генерального директора ТОВ «Джейбіл» та представники інших підприємств області.
Після короткого вступного слова глави Кабміну, виступів голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля та голови Закарпатської облради Михайла Рівіса, зустріч продовжили виступи представників бізнесових кіл.
В цілому, аналіз ходу зустрічі дає підстави говорити про її змістовність та конструктивність. Закарпатські підприємці підготували для головного урядовця цілий пласт проблем, з якими стикаються їх підприємства та які заважають ефективному розвитку власних бізнес-проектів. Учасники зустрічі активно доносили існуючу проблематику, не обмежуючись загальним аналізом ситуації, а конкретизуючи проблемні моменти в різних секторах економіки краю.
Ця конструкція час від часу переривалась, короткими коментарями прем’єр-міністра, або інших урядовців, які брали участь у зустрічі. Під час виступів Гройсман активно занотовував, та давав розпорядження підлеглим.
Щодо бар’єрів, які заважають ефективному веденню бізнесу, Закарпатські топ-менеджери Тарас Петрина, Ігор Чопко та Мілош Босак закцентували увагу на:
- проблемах збереження трудового потенціалу;
- проблематиці адміністрування електронної звітності;
- неналежному стані дорожньої інфраструктури;
- проблемах оптимізації перетину кордону вантажними автомобілями та візитерами в бізнес-цілях;
- проблемах отримання сертифікатів походження товарів EUR.1;
- відсутності повітряного сполучення з регіоном;
- недосконалості законодавчої бази, яка полягає зокрема в обмежуючих нормах Закону України «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття»;
- відсутності інвестиційних стимулів та невиконання наданих державою гарантій для інвесторів;
- проблемі неефективної роботи системи «Єдине вікно».
{g}
У своєму виступі голова Наглядової ради ПрАТ «Єврокар» Олег Боярин звернув увагу на стратегічні питання розвитку держави. Зокрема, закцентував на необхідності переходу економіки з сировинної на високотехнологічну, індустріальну. Це можливо тільки за умови урядової та секторальної підтримки, створення інвестиційного стимулюючого поля. Щодо розвитку вітчизняного автопрому, Олег Боярин заявив, що за умови створення сприятливого бізнес-середовища, Україна може перетворитися на потужного автовиробника, що у свою чергу в найближчій перспективі приведе до зростання ВВП щонайменше на 10%.
Голова ОООРЗ Володимир Панов відзначив, що вирішення локальних, технічних проблем, звичайно, є важливим з точки зору розвитку кожного підприємства, але головним на сьогодні є створення майбутнього і розробка передових стратегій розвитку держави.
«Україна приречена зробити великий перехід з країн третього світу до країн першого світу. Головними факторами такого переходу є прямі іноземні інвестиції і масштабне перенесення високотехнологічних виробництв на територію України. Першим поштовхом і сильним ходом могло б стати відновлення законів про спеціальні економічні зони, спеціальні режими інвестиційної діяльності та надання фіскальних та митних стимулів для учасників індустріальних парків. За таких умов Закарпаття може стати лідером економічних перетворень в Україні» - зазначив Панов.
Як відреагує на це Кабмін, які управлінські рішення будуть прийняті задля вирішення піднятих проблем та наданих закарпатським бізнесом пропозицій ми зможемо відслідкувати вже найближчим часом.
Бізнес Закарпаття в очікуванні…