Яка викликала гостру суспільну дискусію і великий резонанс серед екологів та науковців України і, зокрема, Закарпаття.
Мова йде про планомірне просування сумнівного проекту забудови гірського масиву Боржавських полонин масштабною вітроелектростанцією (ВЕС) з 34-х вітряків заввишки 150 м загальною потужністю 120 МВт. За планами, вони мали б зайняти території полонинського хребта протяжністю 10 км на межі Воловецького і Свалявського районів. І це – без урахування будівництва гірської дороги та підземних високовольтних кабелів.
Вже майже рік тому керівництво Ужгородського національного університету підтримало принципову і науково обґрунтовану позицію профільних науковців біологічного факультету УжНУ (ключового в контексті цієї проблеми) та екологічної громадськості краю і України, яка відображена у ґрунтовному листі-зверненні до Мінприроди від 14.05.2018 р. (з 6-ма додатками на 37 сторінках).
Ця позиція незмінна – для будівництва ВЕС неприпустимо обирати місце саме на гірському хребті Боржавських полонин. Це спричинить виникнення гострих викликів і загроз природній, ландшафтно-рекреаційній і туристичній цінностям центрального полонинського масиву, а також проходженню через нього транскордонного екологічного коридору. Слід враховувати також безпосередню близькість 4-х природних заказників, загрози багатьом червонокнижним видам рослин і тварин високогір’я, приналежність особливо цінної природної території планованої забудови до європейської Смарагдової мережі тощо.
Саме тому керівництво УжНУ ще у 2018 р. відмовилося від пропозиції виступити експертною організацією з розроблення для проекту ВЕС звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВД) для обраної території Боржавських полонин. Сотні гострих і критичних зауважень науковців і екологів Закарпаття й України, які надійшли на різних етапах розроблення і обговорення звіту з ОВД у 2018-2019 рр., підтвердили правильність нашої позиції щодо проекту ВЕС.
Водночас усе це не завадило Департаменту екології і природних ресурсів Закарпатської ОДА нещодавно надати фактично позитивний висновок по неякісному звіту з ОВД на проект ВЕС, що викликало справедливе, на наш погляд, обурення громадськості. Адже критичні і обґрунтовані зауваження до звіту з ОВД були проігноровані в головному – у виборі саме території Боржавських полонин для забудови ВЕС.
Враховуючи, що у підготовці висновків звіту Національного університету біоресурсів та природокористування України з ОВД по проекту ВЕС брали участь науковці УжНУ, реагуючи на запит коаліційного об’єднання ГО і науковців «Форум екологічного порятунку Закарпаття», керівництво університету заявляє:
1. УжНУ незмінно дотримується принципу демократичного розвитку Закладу вищої освіти, який зокрема передбачає право на викладення різних наукових думок та позицій. В той же час науковці повинні дотримуватися принципів, закладених у «Етичному кодексі ученого України».
2. Ми повторно підтверджуємо незмінну підтримку обґрунтованих позицій науковців біологічного факультету та університету щодо переносу вибору місця для ВЕС на більш урбанізовані території передгір’я або рівнини.