Вагомі здобутки в соціально-економічному та навчальному розвитку освіти в Закарпатській області напрацьовані педагогічними колективами Ужгородського району під керівництвом очільниці райвідділу освіти Маріанни Іванівни Михайлишин.
Відповідно до освітньо-культурних потреб району в 2018-2019 навчальному році тут функціонують 34 заклади загальної середньої освіти. У них 6303 учні. В тому числі: ЗЗСО І ступеня – 4 (109 учнів); ЗЗСО І-ІІ ступенів – 14 (1404 учні); ЗЗСО І-ІІІ ступенів – 15 (4675); НВК І-ІІІ ступенів – 1 (115 учнів). Крім цього діють класи, що навчаються за програмою спеціальної школи НВК І ступеня, що фінансуються за рахунок бюджетів Середнянської селищної та сільських рад району (9 установ де 139 учнів); один приватний заклад – ліцей у селі Велика Добронь у якому 173 учні.
Навчально-виховний процес у 19 школах здійснюється українською мовою, в 6 – угорською, у 8 школах – українською та угорською мовами навчання, а в Малогеєвецькому НВК І-ІІІ ступенів – угорською.
Мережа дошкільної освіти становить 28 дошкільних закладів комунальної форми власності. Існує також 9 навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І ступеня та один І-ІІІ ступенів. У названих установах дошкільною освітою охоплено 1821 вихованець, у тому числі 122 дітей соціально-педагогічним патронатом. Останнім часом за участі міжнародних інвестиційних проектів бюджетних обласних, та районних коштів та з інших джерел відбулося чимало відчутних позитивних зрушень в соціально-економічному розвитку, технічно-інфраструктурному, матеріальному забезпеченню благоустрою та всебічному становленню шкільних закладів. У тому числі реконструкції, капітальний ремонт будівель та приміщень, облаштування спортивних майданчиків зі штучним покриттям тощо.
У галузі позашкільної освіти збережено й примножено здобутки, започатковані в попередні роки. Таким чином, у районі функціонує позашкільний навчальний заклад: Ужгородський районний центр дитячої творчості. Позашкільна освіта реалізовується і через діяльність різноманітних гуртків при загальноосвітніх навчальних закладах, дитячо-юнацької спортивної школи, дитячих шкіл мистецтв і клубних закладів, якими охоплено 7823 дітей.
Педагоги та школярі Ужгородщини – активні учасники фахових конкурсів обласного та всеукраїнського рівнів. Щороку вчителі району є активними учасниками міжнародних конференцій, форумів, ярмарок, присвячених інноватиці в освіті. У 2017-2018 навчальному році в районі проведено два етапи Всеукраїнських олімпіад із 19 базових дисциплін. 65 учнів взяли участь у ІІІ обласному етапі, призерами якого стали 12 школярів. Троє з них отримали дипломи: один І ступеня, один – ІІ ступеня і вісім – ІІІ ступеня.
Двоє учнів району захищали честь області на IV етапі Всеукраїнських олімпіад з біології та інформаційних технологій. Гуца Олександра – учениця 8 класу Чертезької ЗОШ (учитель Опаленик М.П.) на ІV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології. Шимон Роберт, учень 11 класу Коритнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Францух В.І.), брав участь у ІV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій.
Крім цього школярі району беруть активну участь у Міжнародних конкурсах: з української мови імені Петра Яцика та мовно-літературному конкурсі учнівської молоді імені Т.Г. Шевченка. Учениця 8 класу Середнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Годованець Ольга (учитель Сабовчик В.М.) посіла ІІ місце на обласному етапі ХVІІІ Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика. ІІІ-го місця удостоєна учениця 5 класу Чертезької ЗОШ І-ІІ ступенів Химинець Валерія (учитель Луцьо А.І.). Годованець Ольга також відзначена за участь у проекті філіалу Злученого Українсько-Американського допомогового Комітету в Україні «Їду з дитинства до Тараса». Сухар Анастасія, учениця 9-го класу Чертезької ЗОШ І-ІІ ступенів (керівник Хомич Л.О.), у секції "агрономія" (відділення екологія та аграрні науки) виборола ІІІ призове місце на обласному етапі науково-дослідницької діяльності МАН.
Знання і здоров’я школярів – основа основ, на якій освітяни Ужгородщини готують до життя своїх вихованців на постулатах фізичної культури та спорту в дусі прислів’я «В здоровому тілі – здорова душа».
На цій підвалині в Ужгородському районі функціонує 136 спортивних споруд, із яких 108 – площинні (7 майданчиків із тренажерним обладнанням), 2 тенісні корти, 33 футбольні поля, 66 – інші спортивні майданчики, 13 – із синтетичним покриттям), 3 стадіони з трибунами, 12 спортивних залів, 1 плавальний басейн, 4 стрілецькі тири та 8 інших споруд.
У 10 закладах загальної середньої освіти району функціонують спортивні зали, одна – у районній ДЮСШ та дві зали – в Часлівецькій та Чертезькій школах-інтернатах. У 5 навчальних закладах району встановлено майданчики зі штучним покриттям, один (волейбольний) відкрито в Лінцківській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Сприятливі матеріальна база та інфраструктура дають відчутні результати.
14 травня 2018 року на базі Лінцівської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся І районний етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Районною ДЮСШ за минулий навчальний рік підготовлено два кандидати в майстри спорту з художньої гімнастики, а вихованець районної ДЮСШ Лев Смагін став чемпіоном Європи з дзюдо серед кадетів.
Гордістю району є збірна команда з футболу (юнаки 2003-2004 року народження), що посіла четверте місце у чемпіонаті ДЮФЛ України. Такі враження викликає і команда Киблярської ЗОШ І-ІІ ступенів, удостоєна ІІ місця в ІІІ (обласному) етапі спортивно-масового заходу «Олімпійське лелеченя», а також учень районної ДЮСШ Куклишин Іван, що зайняв ІІІ місце у чемпіонаті України з важкої атлетики. До таких належить учениця районної ДЮСШ Яна Ангеліна, (призер чемпіонату України з велотреку), школярі Оноківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, що посіли ІІ місце у фіналі Всеукраїнського етапу волейбольної шкільної ліги.
За підтримки райдержадміністрації і районної ради функціонує відділення з плавання, яке дає учням змогу навчатися плаванню, зміцнювати здоров’я та досягати успіхів в обраному виді спорту (заняття проходять на базі спорткомплексу «Зінедін» у селі Баранинці).
Для спортивно-патріотичного виховання та оздоровлення дітей в минулому році в районі діяли 24 табори з денним перебуванням, що функціонували при загальноосвітніх навчальних закладах. Всього в названих таборах відпочинком охоплено 1493 дітей із числа учнів шкіл, що підлягають оздоровленню. У тому числі: дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 43; дітей-інвалідів – 11; діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 4; що зазнали стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф – 1; дітей з багатодітних сімей – 399; з малозабезпечених родин; дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків – 20, а також осіб, визнаних учасниками бойових дій – 27; діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення – 1; рідних дітей батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї (ДБСТ) – 2; талановиті та обдаровані діти – переможців міжнародних всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалі, змагань, спартакіад, відмінників навчання, лідерів дитячих громадських організацій – 531; учасників дитячих творчих колективів та спортивних команд – 170; діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери – 284.
У таборах з денним перебуванням було організоване дворазове харчування, вартість харчування однієї дитини на день складала 16,0 гривень. Причому оздоровлення дітей проводилося за рахунок державного, обласного, місцевого бюджетів, а також за кошти спонсорів, благодійних фондів та релігійних громад, батьків.
Крім того, за кошти обласного бюджету протягом 2018 року 36 учнів відпочивали на базі Воловецької філії Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді «Арніка».
І, що особливо важливо, протягом роботи з денним перебуванням на базі 21 табору функціонували літні мовні табори, у яких 520 учнів поглиблювали знання з рідної української, англійської, німецької, угорської та словацької мов, а також з української мови в угорськомовних навчальних закладах.
З метою забезпечення повноцінного відпочинку дітей, проведено різноманітні культурно-масові заходи та туристично-краєзнавчі екскурсії, забезпечено необхідний медичний супровід оздоровлення та харчування дітей силами штатних працівників медичних закладів за місцем дислокації таборів. Протягом відпочинковї компанії 2018 року фактів харчових отруєнь, нещасних випадків, тощо не фіксувалось. Було проведено районний огляд-конкурс на кращу організацію виховної діяльності та роботу мовних таборів відпочинку при загальноосвітніх навчальних закладах.
Крім того, що не менш важливо, понад 800 дітей були оздоровлені у релігійних, тематичних та спортивних таборах як на території району, так і за межами нашої держави.
Підготовча робота щодо цікавих учнівських канікул, корисних для поглиблення знань, фізичного здоров’я, духовного розвитку та відпочинку учнівської молоді йде повним ходом і тепер у мережі повсякденних освітянських турбот і благородних проблем Ужгородщини.
Юрій БілоусИнтернет-издание