27 лютого, в обласній раді відбулося засідання Регіональної платформи розвитку місцевого самоврядування на тему: «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою».
У порядку денному – питання про розгляд Концепції Асоціації міст України щодо змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також про ініціативу розробки законодавчих документів стосовно переходу лісового фонду з державної – у комунальну власність.
Участь у заході взяли: голова обласної ради Михайло Рівіс, народний депутат України Михайло Лаба, депутати облради – секретар постійної комісії з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації, директор Агенції регіонального розвитку Закарпатської області Денис Ман та член профільної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я Йожеф Баторі, представники органів місцевого самоврядування краю та Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, науковці й експерти в галузях лісокористування і охорони лісової природи.
З вітальними промовами до учасників цього зібрання звернулися Михайло Рівіс і Михайло Лаба та наголосили на його важливості. Позаяк Закарпаття – одна із найбільш лісистих областей України, що має низку стратегічно важливих туристично-рекреаційних і оздоровчих напрямків регіонального та місцевого розвитку в умовах завершального етапу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Тож питання лісокористування й формування лісів з комунальною формою власності в утворених ОТГ потребують законодавчого врегулювання. Також зазначалось, що потрібен документ європейського типу для реалізації цього права. Оскільки у парламент поданий важливий законопроєкт «Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів», то висловились посадовці і з цього приводу та поділились слушними думками.
Михайло Рівіс зокрема відмітив, що спроможність громад у нашому лісовому краї має бути підсилена наявністю лісів у їх власності. Адже ідея децентралізації й полягає у передачі більших повноважень місцевим громадам. Звісно, завдання – комплексне. «Та сьогодні змінюється світ, підходи та вимоги до справи. Голови ОТГ мають стати ефективними менеджерами у сфері охорони здоров'я, медицини, соціальної сфери, шукати додаткові фінансові ресурси. Як відомо, бюджет нашої області зменшено втричі. І лісова галузь може стати одним із джерел наповнення місцевих бюджетів, особливо для депресивних гірських територій, де потрібно об'єднати зусилля навколо питань деревообробки, туризму, рекреації, промислової заготівлі дикоростучих плодів, ягід, виготовлення оригінальної сувенірної продукції з дерева тощо. Це ті резерви, що «лежать під ногами». Ми захоплюємося гірськими Татрами, Альпами, хоча в нас є свої унікальні Карпати, треба тільки розвивати відповідну інфраструктуру», – наголосив М. Рівіс та закликав спільно зробити все для того, аби наші земляки мали можливість заробляти на свої сім’ї вдома, збагачуючи верховинські села.
Михайло Лаба закликав створити таку модель, яка б стала прийнятною і для інших лісових областей – Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської. «Ми повинні напрацювати чіткі механізми та такі ж можливості для ведення громадами краю лісогосподарства, максимально наближеними до євростандартів», – мовив парламентар.
Денис Ман зауважив, що традиційна лісова галузь для нашої області є ключовою, бюджетоутворюючою, де задіяно десятки тисяч закарпатців. З цією метою діє низка регіональних програм, у яких вписані конкретні пропозиції щодо розвитку лісової галузі краю. «Обласна влада впродовж багатьох років зверталася з проханням щодо фінансової підтримки для розвитку регіону Українських Карпат. На сьогодні затверджена відповідна державна програма. Тож очолювана мною Агенція й надалі працюватиме у цьому напрямку. Узгоджені фахівцями та депутатським корпусом ініціативи й рекомендації щодо розвитку деревообробної галузі області, які пропонуються до розгляду на черговій сесії обласної ради, повинні сприяти економічному зростанню громад», – наголосив Д. Ман.
В. о. директора департаменту економічного розвитку та торгівлі ОДА Галина Руснак у контексті порушеного питання запропонувала створити робочу групу з реформування лісової галузі в цілому.
На переконання очільника облради М. Рівіса, така робоча група із фахівців стане важливим механізмом у частині розробки законодавчих проєктів щодо переходу лісового фонду з державної у комунальну власність.
Шляхом базової презентації про проблеми лісової галузі і охорони лісової природи в Закарпатській області розповіла провідний експерт-еколог ГО «Екосфера» Оксана Станкевич–Волосянчук. Полянський сільський голова, голова Асоціації органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля» Іван Дрогобецький акцентував на необхідності взаємодії усіх дотичних сторін з питань реалізації рекреаційно-оздоровчої функції лісів поблизу санаторних та оздоровчих закладів.
Консультант із правових питань і виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша, який виступив модератором цього форуму, презентував огляд законодавства з лісокористування та нормативної основи формування і володіння лісами комунальної власності у Європі та Україні. І не тільки це…
За результатами обговорення порушених питань учасники форуму прийняли відповідні рішення.
Прес-служба облради