Зараз депутати знову суму знизили.Верховна Рада на засіданні в четвер, 4 червня, 292 голосами підтримала в першому читанні законопроект про зміни до Виборчого кодексу.
Документ пропонує проводити позачергові, проміжні, перші і додаткові вибори тільки два дні в році - в останню неділю березня і останню неділю жовтня. У рік проведення чергових місцевих виборів всі голосування повинні будуть проходити тільки один раз - в останню неділю жовтня.
У містах з населенням від 15 тис. осіб вибори пропонують проводити за пропорційною системою з відкритими списками.
Крім цього, Рада має намір ввести практику використання інноваційних технологій у виборчому процесі, таких як голосування на дільниці за допомогою комп'ютера; підрахунок голосів за допомогою електронних систем та інше, подачу документів кандидатами в режимі онлайн.
Також вводиться застава для кандидатів, які йтимуть по мажоритарці (раніше цього не було) в розмірі 20% від мінімальної зарплати. Для висуванців за партійними списками (великі міста) застава зменшиться в чотири рази. Отже, на кожні 10 тис. виборців в містах з понад 90 тис. населення кожній партії (за своїх майбутніх депутатів в міськраді) на старті виборів доведеться спочатку викласти одну мінімальну зарплату (станом на сьогодні 4 тис. 723 грн), а за мера - близько 1 млн грн.
Законопроект пропонує посилити роль депутатських груп (об'єднання безпартійних народних депутатів) в місцевому виборчому процесі. Зараз ці групи можуть формуватися тільки для роботи в парламенті, але поза ним вони не діють. Тобто депутатські групи зможуть впливати на формування виборчих комісій за умови укладення ними угоди про співробітництво з однією партією.
Згідно з проектом, обласні організації партій зможуть висувати кандидатів на місцевих міських виборах і подавати кандидатури до складів виборчкомів замість міських і районних організацій, якщо останні відсутні в структурі партії.
Раніше повідомлялося, що новий Виборчий кодекс, підписаний президентом Володимиром Зеленським у грудні, підвищив розмір застав для кандидатів і партій на виборах всіх рівнів майже в 40 разів у порівнянні з кампанією 2015 року.