В Ужгороді, за організації ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», 21 вересня відбулося засідання міжвідомчого круглого столу на тему «Забезпечення доступу до правосуддя для біженців, шукачів притулку та інших вразливих груп іноземців в Україні. У заході взяли участь представники Державної міграційної служби, Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області, Державної прикордонної служби України, Пункту тимчасового розміщення біженців, виконавчого партнера УВКБ ООН «NEEKA», Служби у справах дітей, Департаменту соцзахисту та ін.
Упродовж засідання обговорювалися питання правових проблем та законодавчої колізії, з якими стикаються біженці та шукачі притулку в Закарпатській області, реалізації прав осіб без громадянства та під ризиком без громадянства, прийняття ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» від 16.06.2020 р., правовий захист мігрантів, шукачів притулку цієї категорії осіб в Україні в умовах карантину тощо.
Представники вищезазначених структур поінформували про ситуацію щодо доступу до правосуддя шукачів притулку, біженців та розповіли про проблеми, з якими доводиться стикатися упродовж затримання осіб, які намагаються нелегально перетнути кордон України, вирішення питання щодо примусового видворення їх у країну походження, чи надання їм статусу особи – шукача притулку. Серед основних проблем, як зазначали виступаючі, це – недосконалий механізм залучення перекладачів та нестача перекладачів з екзотичних мов. Проблемним є й питання забезпечення притулком неповнолітніх.
Директор Регіонального центру Василь Попадинець поінформував, що з 1 січня по 21 вересня 2020 року центром було видано 1997 доручень адвокатам для надання правової допомоги від держави, з яких 305 – особам, до яких застосовано адмінзатримання, з них шукачам притулку (біженцям) – 200. Серед них – громадяни Туреччини, Іраку, Сирії, Шрі-Ланки, Афганістану, Бангладешу, В’єтнаму. У 2019 році правову допомогу при затриманні шукачам притулку було надано 423 особам.
Місцевими центрами у 2020 році безоплатну вторинну правову допомогу з питань про примусове видворення за межі України, оскарження рішення про відмову у визнанні біженцем надано 9 громадянам-іноземцям із Сомалі, Пакистану, Бангладешу та ін.
Серед проблемних питань, які виникають у процесі надання біженцям правової допомоги від держави фахівець системи БПД також назвав недосконалий механізм забезпечення перекладачами.
Учасники засідання висловили сподівання, що нинішня зустріч не буде марною: пропозиції щодо усунення існуючих нині проблем у забезпеченні доступу до правосуддя для біженців, шукачів притулку та інших вразливих груп іноземців в Україні будуть враховані, і відповідні зміни будуть внесені у законодавчі акти.
22 вересня адвокати, які надають безоплатну правову допомогу на Закарпатті, представники Регіонального центру з надання БВПД та фахівці місцевих центрів долучилися до участі у із «Захисту прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти для надавачів правової допомоги».
У програмі тренінгу, який провів Остап Тимчій, експерт з міграційного права, були розглянуті питання процедури визначення статусу біженця за Конвенцією про статус біженців 1951 року та Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», правового захисту осіб без громадянства (Міжнародні норми, новели законодавства України, судова практика).
Учасники заходу також виконували тематичні практичні завдання, ділилися власним досвідом надання БВПД біженцям, випадкам із судової практики тощо.