Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Мукачево: руйнується будівля колишньої угорської гімназії (ФОТО)

3 грудня 2018 р., 13:25

Докладніше читайте далі...

Облуплена штукатурка, розкришені цеглини у стінах та цвіль – саме так наразі виглядає фасад будівлі нинішньої НВК «ДНЗ – ЗОШ І ступеня - гімназії», а колись - величної Угорської Державної Королівської гімназії.

Слід зазначити, що нещодавно на будівлі було замінено дах, а також здійснено заміну вікон. Крім того, згідно з даними порталу держзакупівель “Рrozorro”, цьогоріч за інформацією про тендер “Поточний ремонт (аварійні) Мукачівського НВК ”Дошкільний навчальний заклад-загальносвітня школа І ступеню-гімназія” з 05 червня 2018 — 28 червня 2018 переможець торгів ТзОВ ”КМЗ” мав здійснити відповідні роботи на суму 165 870,00 грн.

Також, тендер на суму 196 934,00 грн.”Поточний ремонт НВК ” Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа- І ступеню – гімназія” торік, у 2017 році, було виграно ФОП Русин В. Ф.

Разом із цим, ТзОВ “КМЗ” став переможцем тендеру на “Поточний ремонт спортзалу НВК “ДНЗ-ЗОШ І ст.-Гімназія” по вул. Королеви Єлізавети,22 в м. Мукачево”, який, згідно з інформацією на порталі держзакупівель має бути виконано з 11 липня 2018 — 31 грудня 2018 року. Вартість робіт – 199 489,20 грн.

Водночас, з 31 серпня 2018 — 31 грудня 2018 року тут має бути проведено Роботи з поточного ремонту по заміні обладнання та теплоізоляції трубопроводів газової котельні.
Переможець відповідного тендеру – ТОВ ” Енерджи Констракшн”. Вартість робіт – 88 874,00 грн.

Втім, стан фасаду будівлі навчального закладу і досі залишає бажати кращого.

Так виглядала будівля Інтернату державної гімназії (художній корпус Мукачівської гімназії) у 1915 році.

Варто зазначити, що за історичними даними, фундамент цього навчального закладу було закладено ще в 1843 році. Остаточно завершили будівництво в 1855 році. Слід також зазначити, що ідея заснування мукачівської гімназії належить опікуну графа Ервіна Євгена Шенборна первосвященику графу Ференцу Дьордю Шенборну, котрий у 1735 році висловив бажання збудувати монастир для ордену піаристів і доручити їм справу освіти.

З дозволу міністерства освіти 30 червня 1668 року гімназія отримала статус громадського закладу – чотирикласна Угорська Державна Королівська гімназія.
Пізніше, в 1969 році, у місті була створена спілка допомоги молоді, завдяки якій було налагоджено систему пожертвувань. Адже, Королівська гімназія не могла самостійно підтримувати малозабезпечених учнів, так як не володіла постійною і надійною матеріальною базою. Вже невдовзі спілка забезпечувала харчування для 14 учнів.

Під головуванням Яноша Недецеї члени спілки збирали гроші, продукти та обладнання, завдяки чому у 1899 році в чотирьох орендованих приміщеннях було відкрито інтернат, в якому тимчасово проживали 18 учнів, а згодом розміщення ту отримали вже 30 учнів, і ще 15 – харчування. Інтернат підтримувало надзвичайно широке коло мешканців і установ Мукачева.

Спілка допомоги молоді домоглася того, що з 1 січня 1903 року інтернат перейшов у віддання центральних органів влади. На кошти державної казни цей заклад було обладнано для 80 учнів, які розміщувались тут постійно і 40 учнів, які отримували тут утримання. Фінансуванню інтернату і надалі значними коштами сприяла Спілка допомоги молоді, а також Янош Недецеї, завдячуючи щорічному внеску котрого до закладу прийняли ще чотирьох учнів.

Вартує уваги і той факт, що родина Шенборнів продовжувала піклуватися про гімназистів. У 1906 році граф Фрідєш Карой Шенборн-Бухгейм заснував у Мукачеві фонд у розмірі 20 тисяч крон для безкоштовного забезпечення хлопців Березького комітату в інтернаті мукачівської державної вищої гімназії. А у вересні 1912 року по вулиці королеви Єлізавети відбулося закладання фундаменту нового інтернату Державної Королівської гімназії, споруда якого була передана в користування вже в лютому 1913 році.

Вже за радянських часів, в 1957 році на підставі рішення XX з’їзду КПРС та відповідних наказів Міністерства освіти УРСР, була створена Мукачівська школа-інтернат народної освіти на базі колишнього дитячого будинку по вулиці Королеви Єлизавети, 22 та колишньої середньої школи № 16 по вулиці Московській, 23. Школа-інтернат спочатку організована як семирічка, яка поступово переросла в середню (з українською мовою навчання). Першими учнями школи-інтернату були вихованці дитячого будинку, які досі навчалися в середній школі № 16, а також новоприйняті учні з багатодітних сімей, діти-сироти та напівсироти.

Керівники школи-інтернату, педагогічний колектив з участю профспілкової організації проводили належну роботу по зміцненню навчально-матеріальної бази та по благоустрою території школи, по створенню необхідних умов для життя і навчання учнів. Так, у 1962-1963 роках за кошти з підсобного господарства побудовано шкільні майстерні – 4 приміщення по 50 кв.м із трьома підсобними кімнатами. У цих же роках вимощено подвір’я і доріжки від одного корпусу до другого камінною шашкою. Оскільки кухня опалювалась дровами, виникла гостра потреба переводу кухні на електричне опалення.

До 1976 року всі приміщення школи-інтернату мали пічне опалення. Щоб перевести приміщення на центральне опалення на території інтернатського подвір’я з допомогою Мукачівської залізниці і міськвиконкомубуло збудовано котельню, а згодом обладнано центральне опалення у всіх приміщеннях школи. У цій роботі велику допомогу надали школі шефи – завод комплектних лабораторій. Вони допомогли школі коштами, трубами, батареями, іншими матеріалами.

Також, слід зазначити, що з часу свого існування школа-інтернат мала своє підсобне господарство. Тут було 19,98 га земельних угідь, в тому числі 15 га ріллі і 4,98 га саду та винограднику по вулиці Великогірній, пару коней та близько 50-60 свиней.

Підсобне господарство забезпечувало учнів фруктами, виноградом, свининою, урізноманітнювало і здешевлювало харчування. На підсобному господарстві посильну роботу виконували учні.

Була в школі теплиця, в якій учні вирощували різні квіти на протязі всього року. А на навчально-дослідницькій ділянці учні привчалися до сільськогосподарської праці, вирощували окремі види сільгоспкультур, учителі виховували у школярів любов до природи.

У 1990 році на засіданні педагогічної ради було вирішено перейменувати школу-інтернат у школу-інтернат художнього напрямку і з 1 вересня 1992 року було відкрито художню кафедру. До навчальних програм введено нові предмети: історію мистецтва ліплення, композицію, живопис і рисунок. Також тут розпочали роботу гуртки: живопису, художньої вишивки, ліпки, гончарства, маркетрі, різьби по дереву.

1 вересня 1994 року Мукачівську школу-інтернат художнього напрямку було реорганізовано у гуманітарну гімназію-інтернат, а у квітні 2000 року – у Мукачівську гімназію. З 8 вересня 2014 року Мукачівську гімназію реорганізовано шляхом перетворення у Мукачівський навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія”. Рішенням 10-ї сесії 7-го скликання Мукачівського міськвиконкому від 31.03.2016 р. № 159 Мукачівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» та Мукачівський дошкільний навчальний заклад №41 реорганізовано шляхом злиття в навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І ступеня – гімназія».

{g}

Саша Клімова

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com